Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Президентът и главен изпълнителен директор на "Дънди Прешъс Металс" въвежда иновации в рудниците

Рик Хаус, който променя имиджа на минната индустрия

Рик Хаус, Дънди Прешъс Металс
Снимка: Валентина Иванова


Рик Хаус е президент и главен изпълнителен директор на "Дънди Прешъс Металс". Той е минен инженер с 35 години опит в добивната промишленост. Започва работа в канадската златодобивната компания в началото на 2009 г. като генерален мениджър и изпълнителен директор на рудника в Челопеч, а през ноември 2013 г. заема настоящата си позиция. При откриването на рудник "Ада тепе" край Крумовград Рик Хаус сподели, че е напълно удовлетворен от свършената работа в България. Цялото интервю чуйте в звуковия файл какво още казва той пред Валентина Иванова. С превода помага Николай Тодоров.

- Г-н Хаус, изградили сте кариера в минната индустрия, за която би Ви завидял всеки инженер. Как се насочихте към тази сфера?

- Като млад инженер исках да се реализирам в промишлеността, да намеря своя път. Винаги съм се стремял към иновациите, към новото в бизнеса и да го използвам в своя професионален път. В началото имах късмета да се сблъскам със значителни предизвикателства. Работих в минна компания, която извършваше добив отвъд полярния кръг, в много сурови условия. Там изградихме нов рудник, там се сблъсках с много трудности, с много предизвикателства. Но това обичам в моята работа, да решавам проблеми и да преодолявам трудните моменти.

- Как професионалният Ви път се пресече с "Дънди"?

- В първите 30 години от моята кариера аз съм работил за големи компании в Канада. Тогава си казах: "Защо не потърся нещо различно, различен опит с минна компания в международен план?" Така се срещнахме с Джонатан Гудмън, който тогава беше главен изпълнителен директор на „Дънди“. Поговорихме си, той ми представи възможностите за рудника в България, където има да се решават сериозни проблеми. Добави, че му трябва човек, готов да се изправи и да реши тези проблеми.

- Във всички компании, в които сте работили, Вашето име се свързва с внедряването на иновативни технологии и прилагането на практики, променящи имиджа на минната промишленост, превръщайки я в безопасна и модерна индустрия. В Челопеч въведохте смарт-технологии, каквито дотогава в България не са били познати. Дори колеги от медиите писаха, че миньорите в Челопеч не работят с кирки, а с таблети. Откъде при Вас идва стремежът  към новаторството, новаторският дух?

- Тази страст към иновациите идва от факта, че минната индустрия трябва да върви напред и да се обновява, както и всяка друга промишленост, за да бъде в крак с времето. Технологиите се променят със страшно бърза скорост. Виждаме го в ежедневието си. Винаги съм го разглеждал като възможност за минната индустрия да почерпи от тези нови бързоразвиващи се технологии, да ги приложи в своята практика, така че добивът на полезни изкопаеми да стане по-добър, по-безопасен и по-екологосъобразен.

- Можем ли да кажем, че „Дънди“ е отличник в минната индустрия в България днес, когато дейността на компанията се разширява със старта на производствата в новия рудник тук, на Ада тепе?

- Мога да кажа, че много минни компании разглеждат рудника в Челопеч като един от водещите в света, не само в България. Имали сме посетители от големи международни минни компании. Мисля, че „Ада тепе“ върви по същия път, тъй като тук имаме реализирани много от модерните и съвременни технологии. Имаме и хора, които са много добре обучени, с много високи умения и таланти, така че очакваме да постигнем едно много високо, световно ниво.

- Какво научихте за българите, работейки толкова години с тях?

- Трудолюбиви, много интелигентни и открити към нови идеи. Така че се радваме да работим тук, в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мюжгян Адем: Пандемията увеличи домашното насилие, но все повече жертви търсят помощ

25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..

публикувано на 25.11.24 в 18:00
Юлиян Петров

Д-р Юлиян Петров: Образованието не е социална услуга, нужен е труд

Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..

публикувано на 22.11.24 в 23:52
Евгений Дайнов

Борисов не иска да направи правителство, не може да откаже на Пеевски

Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..

публикувано на 22.11.24 в 13:24

Бойко Синапов: Няма да поскъпнат изходните цени на месото, въпреки трудностите за бранша

Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..

публикувано на 22.11.24 в 10:12

Валентин Гемеджиев: Ние в Кърджали и Момчилград имаме много специфична техника и трудно се бият хората от този район

Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме  от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..

публикувано на 20.11.24 в 16:03

Забавянето на онлайн покупките не скъсява 14-дневния срок за отказ

" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението.  Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..

публикувано на 20.11.24 в 15:15

Байрам Байрам: Рухна митът за Ахмед Доган

Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..

публикувано на 20.11.24 в 13:52