Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът и главен изпълнителен директор на "Дънди Прешъс Металс" въвежда иновации в рудниците

Рик Хаус, който променя имиджа на минната индустрия

Рик Хаус, Дънди Прешъс Металс
Снимка: Валентина Иванова


Рик Хаус е президент и главен изпълнителен директор на "Дънди Прешъс Металс". Той е минен инженер с 35 години опит в добивната промишленост. Започва работа в канадската златодобивната компания в началото на 2009 г. като генерален мениджър и изпълнителен директор на рудника в Челопеч, а през ноември 2013 г. заема настоящата си позиция. При откриването на рудник "Ада тепе" край Крумовград Рик Хаус сподели, че е напълно удовлетворен от свършената работа в България. Цялото интервю чуйте в звуковия файл какво още казва той пред Валентина Иванова. С превода помага Николай Тодоров.

- Г-н Хаус, изградили сте кариера в минната индустрия, за която би Ви завидял всеки инженер. Как се насочихте към тази сфера?

- Като млад инженер исках да се реализирам в промишлеността, да намеря своя път. Винаги съм се стремял към иновациите, към новото в бизнеса и да го използвам в своя професионален път. В началото имах късмета да се сблъскам със значителни предизвикателства. Работих в минна компания, която извършваше добив отвъд полярния кръг, в много сурови условия. Там изградихме нов рудник, там се сблъсках с много трудности, с много предизвикателства. Но това обичам в моята работа, да решавам проблеми и да преодолявам трудните моменти.

- Как професионалният Ви път се пресече с "Дънди"?

- В първите 30 години от моята кариера аз съм работил за големи компании в Канада. Тогава си казах: "Защо не потърся нещо различно, различен опит с минна компания в международен план?" Така се срещнахме с Джонатан Гудмън, който тогава беше главен изпълнителен директор на „Дънди“. Поговорихме си, той ми представи възможностите за рудника в България, където има да се решават сериозни проблеми. Добави, че му трябва човек, готов да се изправи и да реши тези проблеми.

- Във всички компании, в които сте работили, Вашето име се свързва с внедряването на иновативни технологии и прилагането на практики, променящи имиджа на минната промишленост, превръщайки я в безопасна и модерна индустрия. В Челопеч въведохте смарт-технологии, каквито дотогава в България не са били познати. Дори колеги от медиите писаха, че миньорите в Челопеч не работят с кирки, а с таблети. Откъде при Вас идва стремежът  към новаторството, новаторският дух?

- Тази страст към иновациите идва от факта, че минната индустрия трябва да върви напред и да се обновява, както и всяка друга промишленост, за да бъде в крак с времето. Технологиите се променят със страшно бърза скорост. Виждаме го в ежедневието си. Винаги съм го разглеждал като възможност за минната индустрия да почерпи от тези нови бързоразвиващи се технологии, да ги приложи в своята практика, така че добивът на полезни изкопаеми да стане по-добър, по-безопасен и по-екологосъобразен.

- Можем ли да кажем, че „Дънди“ е отличник в минната индустрия в България днес, когато дейността на компанията се разширява със старта на производствата в новия рудник тук, на Ада тепе?

- Мога да кажа, че много минни компании разглеждат рудника в Челопеч като един от водещите в света, не само в България. Имали сме посетители от големи международни минни компании. Мисля, че „Ада тепе“ върви по същия път, тъй като тук имаме реализирани много от модерните и съвременни технологии. Имаме и хора, които са много добре обучени, с много високи умения и таланти, така че очакваме да постигнем едно много високо, световно ниво.

- Какво научихте за българите, работейки толкова години с тях?

- Трудолюбиви, много интелигентни и открити към нови идеи. Така че се радваме да работим тук, в България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Нахит Догу и Ерол Мюмюн - разговор в студиото на Радио Кърджали

Ерол Мюмюн: Успяхме да върнем надеждата на хората

"Искам да адмирирам действията на всички колеги, които се върнаха в семейството, наречено „Движение за права и свободи“, там, където им е мястото. Беше един дълъг, тежък процес“. Това каза в ефира на Радио Кърджали по повод заявената подкрепа от страна на всички седем кметове на общини в област Кърджали на стратегията „Ново начало за развитие на..

публикувано на 18.06.25 в 13:53

Музеят подготвя изложба за растенията в Източните Родопи отпреди 32 млн. години

В навечерието на Еньовден - на 19 юни, в Регионалния исторически музей в Кърджали ще бъде представена изложбата „Палеофлора от Източни Родопи. Находище Устрен“. Откриването е от 17.30 ч., а час по-рано - в 16.30 ч. ще се проведе лекция по темата от доц. д-р Владимир Бозуков, ръководител на Секция „Палеоботаника и поленов анализ“ към Института по..

публикувано на 13.06.25 в 11:48
Архивохранилище на Държавна агенция „Архиви“

65 години ще отбележи през 2025-та Държавният архив в Кърджали

65 години от създаването си отбелязва през 2025-та Държавният архив в Кърджали. В началото - през 1960 г., Архивът разполага с 43 фонда и 3135 архивни единици, а днес вече има 3286 архивни фонда, от които 71 са лични, на изявени личности от региона, и 115 450 архивни единици. В линейни метри, съхраняваната информация надхвърля километър – 1119..

публикувано на 11.06.25 в 13:15

Фермерското изложение в Кърджали ще е по-мащабно тази година

По-мащабно обещават организаторите да е тази година фермерското изложение в Кърджали. То ще се проведе от 13 до 15 юни 2025 г. в градската градина, на ул. „Републиканска“, до ресторант „Русалка“. Желаещите да се включат фермери са много повече, отколкото позволява капацитета на мястото. Тази година форматът е променен. От една страна ще бъдат..

публикувано на 11.06.25 в 11:57

Рафет Улутюрк: Изселниците няма да подкрепят нов проект на Ахмед Доган

Изселническите организации на българските граждани в Турция не биха подкрепили евентуален нов политически проект, свързан с Ахмед Доган. Това заяви в интервю за Радио Кърджали Рафет Улутюрк - председател на дружеството „Бултюрк“, една от най-влиятелните неправителствени организации, обединяваща български изселници в южната ни съседка...

публикувано на 11.06.25 в 09:55

Янислава Стоилова: Професията ми на логопед за мен е лична мисия

Янислава Стоилова, специалист по говорни дефекти в СУ “Петко Рачов Славейков”,  беше отличена с наградата “Логопед на годината” от министъра на образованието и науката. Националната награда за приобщаващо образование й се присъжда за високи постижения в професионалната дейност и принос в развитието на приобщаващото образование...

публикувано на 09.06.25 в 13:21
Мюжгян Адем

П.У.Л.С. в Кърджали навърши една година

Кърджалийският клон на Фондация П.У.Л.С. стана на една година. Първите 365 самостоятелни дни на организацията са изпълнени с отдаденост и  значителен принос към защитата и подкрепата на жертвите на насилие в регион Кърджали, каза за Радио Кърджали ръководителят на кърджалийския клон Мюжгян Адем. "Официално регистриране направихме на 31 май 2024..

публикувано на 06.06.25 в 13:00