Солистът на орк. „Родопско настроение“ Димитър Арнаудов е от Асеновград. Основното си образование завършва в град Асеновград, а средното в Пловдив с музикален профил – специалност гайда. Още в средното училище проявява интерес към класическият инструмент контрабас. Така заедно с гайдата, успоредно започва да свири и на контрабас. В началото, народното пеене за Димитър е само приятно хоби, което с времето се превръща в изключително голяма за него страст. Любовта към фолклора е дълбоко вкоренена в рода му, от където наследява гените на своите прародители и музикалността, която се превръща в призвание, и която развива на професионално ниво.
След средното училище продължава образованието си в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в град Пловдив, със специалност гайда и втора специалност контрабас.
Асеновградчанинът разказва, че когато е на сцена публиката връща енергията, която и даваш чрез пеенето.
Работата с момчетата от оркестъра върви като по вода. Със добри музиканти и млади хора, винаги се работи лесно, казва още Митко.
На Роженскиия събор тази година Димитър Арнаудов участва в конкурсната програма заедно с гайдаря Йордан Палагачев. Те представиха две родопски песни – „Горице ситна, зелена“ и „Моме, моме, малка моме“.
Йордан Палагачев е от гр. Смолян. Завършва средното и висшето си образования в родния си град. Йордан се увлича по гайдата от по-големия си брат Райчо, прадядо им Михал Палагачев е бил гайдар. За първи път хваща гайдата на осемгодишна възраст. Започва своето обучение в школите на детско – юношеския фолклорен ансамбъл „Орфей“ гр. Смолян, в който свири 11 години.
След завършването на средното си образование, Йордан тръгва по пътя на педагогиката и започва да преподава гайда. През 2013 г. възстановява гайдарския състав в с. Момчиловци, в който се обучават на каба гайда 20 деца. Вдъхновен от учениците си и любовта към родопската каба гайда, Йордан постига още една своя мечта – майсторлъка за изработка на древния инструмент. През 2014г. с много труд и усилия създава своя работилница и започва да учи и практикува стария занаят и до ден днешен.
Първата среща на Йордан и Димитър е била в град Троян, преди пет-шест години. Там оркестър „Родопско настроение“ имат участие, но им липсва мъжки вокал. Тогава барабанистът на оркестъра Наско Ламбов им предлага да поканят Димитър Арнаудов. И от тогава започва приятелството межди Данчо и Митко.
С Митко е удоволствие да се работи. Страхотен човек, преди всичко приятел. И не само той, с другите момчета от оркестъра също сме приятели, не само колеги. От миналата година Биляна Арсова от Кърджали е част от нашия оркестър. Много добро попълнение, амбициозен, млад човек, разказва гайдарят Йордан.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..
Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..
В епизод 42 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя департамент Йор и Лоар в регион Център-Вал дьо Лоар. Ще чуете: Кога е създаден департаментът и откъде идва името му? Арена на кои военни конфликти е департаментът и какъв договор е сключен в Бретини? Кои индустриални обединения имат..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478