Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да сме наясно с "езика на даровете", когато правим подаръци за Коледа и Нова година

Лайф коуч Иван Мирчев: Някои хора търсят преживявания, други материални подаръци



Всичко, което искам за Коледа, си ти, се пее в популярната песен на Марая Кери, станала световен мегахит и един от символите на светлия празник. Но осветлява ли християнската Коледа всеки дом и всяко сърце. Или, както в прочутата повест Коледна песен, на Дикенс, в някои семейства цари  мрачно настроение? Стремим ли се, да запазим духа на Коледа или се опитваме да го заместим със сурогатни ценности, плод на масовата култура, консуматорските нагласи и лъскавите витрини. След черните петъци, идват ли белите делници, в които да осмислим чудото на раждането на Христос. Иска ми се, наистина, да е така.
Точно по Коледа, има една група хора, които сякаш неоправдано изпадат в лошо настроение. Те обикновено се чувстват изолирани от празничната истерия и са склонни към равносметки в края на годината. Защо това е така и дали сме имунизирани от празнична депресия? Какво, от своя страна, поражда следпразничното лошо настроение? Кои хора настояват да получат задължително скъпи подаръци и за кои преживяванията са водещи за добрия празник? Стана ли Коледа твърде комерсиална и не създава ли това нереалистично високи очаквания, за това как да прекараме тези дни? Социалните мрежи по време на празниците или дали трябва да сме на всяка цена успешни във Фейсбук? Интервю с лайф коуч Иван Мирчев. Иван Мирчев:

"Наистина празниците са времето, в което би трябвало да бъдем щастливи. Но по време на празниците се наблюдава една особена тъга, ние я наричаме празнична депресия, но би трябвало да я разграничаваме от по-тежката депресия, било то сезонна или друг тип, при която има нужда от терапия. Празничната депресия е по-скоро тъга, малко по-голяма тъга. Но въпросът наистина е, защо точно по празниците, когато цялото това настроение и радост би трябвало да обгръща живота ни, се появява.

ЗАЩО СЕ СЛУЧВА ТОВА?

"Ние сме социални същества и имаме нужда от принадлежност, от връзка с другите. И много често около празниците, когато хората се събират, тогава когато нямаме възможност да бъдем до най-близките ни хора, и наблюдаваме около себе си другите, които са заедно, радват се в компания на най-близките си приятели.  Това съзнателно или несъзнателно се отразява на нашата психика и емоционалност. И това не е нещо, което е съвременно само. Ние може да го видим във филмите на Чарли Чаплин".

БЕЗПОКОЙСТВОТО

".....има едно такова предусещане, още преди да дойдат празниците, като че ли едно безпокойство, че ние няма да можем да ги изживеем по най-добрия начин. Цялата тази трескава подготовка...идват празници, какво ще правим, как ще ги отпразнуваме по най-добрия начин така че да можем даже и да си постнем снимките по социалните мрежи. да видят хората как сме се забавлявали.

ТРЯБВА ДА Е ДОКУМЕНТИРАНО, ЧЕ СМЕ БИЛИ ЩАСТЛИВИ

и то да се конкурираме с щастието на другите, все пак достатъчно щастливи да сме били.

МАТЕРИАЛНИТЕ ФАКТОРИ

"По време на празниците хората пазаруват, хората си правят подаръци, това е свързано с радост също, но е свързано и със стрес. Подаръците, които аз ще подаря, дали са достатъчно ценни. Второ, дали ще получа аз самият подаръци, това ми показва колко съм обичан, ако бъда зачетен с подарък.

ПОДГОТОВКА

Понякога "стресът", това което влагаме като енергия, разходи всякакви, емоционални, материални, могат да се окажат много по-големи отколкото това, което получаваме, в крайна сметка.

КОИ СТРАДАТ ОТ ПРАЗНИЧНА ДЕПРЕСИЯ?

"Не мога да кажа, че има някаква група хора, които са по-податливи на празничната депресия. Много зависи от моментното състояние. Даже някои проучвания оспорват наличието на празнична депресия, но повечето проучвания я потвърждават.

ОЧАКВАНИЯТА

"Влагаме страшно големи очаквания и самите празници, пък в масовата култура, във филмите, рекламите, са заредени с много обещания, които не могат да изпълнят реално. И това разочарование може да бъде сериозна причина за една такава празнична тъга, депресия".

ПОДАРЪЦИ ИЛИ ПРЕЖИВЯВАНИЯ?

"Разликата между подаръци и преживявания, е много ключова и много важна. И може би, много от хората не я разбират. 

Много често подаръците, които ние си подаряваме, са подаръци, които ни радват малко, няколко часа, дни. И след това просто ги забравяме някъде, ефектът от самия дар е много малък. От друга страна преживяването, може да крие много риск. Но преживяването съдържа в себе си спомени, към които ние може да се връщаме. Ако си подарим едно хубаво преживяване, с близки хора някъде, било то романтично, екстремно, или пък опознавателно, то самото преживяване съдържа в себе си толкова много безброй картини, емоции, нови неща или пък преживени по нов начин неща. Че ние може да се връщаме към него, то да ни обогатява и още, и още, и още.

Може би разликата, между хората, които си подаряват преживявания и хората, които си подаряват материални подаръци, е в това, че едните са осъзнали богатството на преживяването и търсят нещо повече, тоест има някакво ниво на зрялост. Разбират, че материалните неща са доста временни като удовлетворение, което носят. Може би това е една от разликите.

РАЗЛИЧНИ ТИПОВЕ ХОРА СПОРЕД ЖЕЛАНИТЕ ПОДАРЪЦИТЕ

"Има хора, за които много ценен подарък е точно специалното време, което могат да прекарат сами или с някой друг, на определено място, на круиз, и така нататък. Това е език на благодарността, език на възприемането на даровете около себе си.

Други хора, за които материалните неща са много важни. Има и други хора пък, за които е много ценно да получат някаква помощ, подкрепа, вместо преживяване или вместо материален подарък.

Моята съпруга, когато си говорим, за това какво би било най-доброто по време на празниците, дали да й подаря нещо или да отидем някъде, аз например обичам нещо ново да преживея, тя ми казва: "Искам да ми помогнеш с това, това и това и да свършиш и това". И аз казвам: "Е, какъв празник може да бъде това?"

И си давам сметка, че за нея, времето, което ще отделя да я подкрепя, е най-големият дар, който тя ще получи.

Има и други видове език на даровете. За някои видове интимността е такъв език.

СЛЕДПРАЗНИЧНА ДЕПРЕСИЯ

От нея не страдат тези, които не са си прекарали добре.

"Обратното - след върховни преживявания, тъй като нашата психика търси равновесие, следват и по-ниски депресивни състояния. Та много често когато след бляскавите празници, се върнем в сивото ежедневие, /живели сме няколко дни с илюзиите, че животът е това - време, в което можем изцяло да се наслаждаваме на живота, на свободното време, за себе си да мислим / след това обаче идват срещите, графика, проектите, кредитите, идва всичко останало, сблъсъкът е доста сериозен".







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

РИОСВ - Хасково: Неприятната миризма в Кърджали е от производствената база на „Хармония“

Тази сутрин остра и задушлива миризма притесни жителите на Кърджали. Лошата миризма беше усетен в централната част на града, както и в районите на източната промишлена зона. Сигнали за инцидента постъпиха както в регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Хасково, така и в медията ни. Директорът на РИОСВ – Хасково, г-жа Мариана..

публикувано на 24.01.25 в 16:48
Снимката е илюстративна

Оценката за дисциплина – от категорично „да“ до твърдо „не“

Темата за въвеждането на оценка за дисциплина се оказа голяма колкото света и противоречива почти още толкова. Това доказва мащабите на значимостта ѝ. Дискусията тепърва започва, убедени са представители на всички гледни точки.

публикувано на 22.01.25 в 13:16

Радост Николаева: "Направи ли ви впечатление, че в новия кабинет има само една жена министър?"

“Израз на недоумение и разочарование изпитах от факта, че в избраното на 17 януари правителство има само една жена министър, тъй като с този факт реално България се оказва на върха на неприятна класация в Европейския съюз, където ще делим 2-о място с Чехия. Там има само една жена министър на отбраната, също равностойна число и като следваме..

публикувано на 21.01.25 в 11:38

Милко Багдасаров: Хората в огромната си част искат редовен кабинет

Волята на хората е да има редовен кабинет, той има вероятност да изкара и цял мандат, коментира новото правителство "Желязков" областният лидер на БСП в Кърджали Милко Багдасаров. БСП, по думите му, е станало по-прагматично, а и ГЕРБ-СДС не е същото, тъй като са направили много компромиси, за да отговорят на исканията на хората. С Милко..

публикувано на 16.01.25 в 14:45

Габриела Руменова: Мними търговци злоупотребяват с лични данни и ни подвеждат с пратки

Потребителите, които получават заплашителни имейли с предупреждения за съд при отказ да приемат пратка, да не изпадат в паника, а да извършват проверки, съветва  Габриела Руменова от платформата "Ние, потребителите" по повод множество сигнали и запитвания след покупки по време на празниците.  Съобщенията гласят, че получателят трябва..

публикувано на 16.01.25 в 12:47

Зимната приказка на Явор Русинов в Горно Луково

Преди време ви срещнахме с музиканта Я вор Русинов, който живее в обезлюденото село Горно Луково само с още няколко жители и съпругата си.  Преди пет години животът в града ги накарал да изберат малкото населено място. Заради новия лукс - тишината, природата и спокойствието. Както и домашните домати, тиквички и лук, които нямат нищо общо..

публикувано на 14.01.25 в 16:35

Руска Стоянова - фея на билките

Продължава разговора ми с Руска Стоянова - предприемач, която вярва и използва силата на растенията. В рода й има случаи на изцеления от лечебните билки и това подсилва сигурността й, че те наистина работят. От малка помни как майка й се лекув а с полски хвощ, турта и бял равнец за различни женски заболявания. Трябва ли обаче и да вярваме,..

публикувано на 14.01.25 в 13:28