Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо възрастните се нуждаят от белобрадия добряк въпреки че си имат данък общ доход и всичко необходимо, за да бъдат сериозни?

Всички имаме нужда от дядо Коледа

Не знам дали сте се замисляли, но всеки от нас приема дядо Коледа като даденост. Той честичко е този невидим гост, който носи подаръците до елхата и безшумно си тръгва след това. Но какво ще се случи, ако той изчезне? И така, ако дядо Коледа наистина, съществува, той може и да изчезне, защото всичко в природата преминава от една форма в друга. От друга страна, ако подложим съществуването му на съмнение, ще изчезне нашият коледен дух.
Затова! Всички имаме нужда от дядо Коледа, твърди писателката на детски фентъзи романи Весела Фламбурари. Откъде обаче в народните вярвания идва упованието в дядо Коледа. Какво е той - мит, праобраз на някое далечно божество или множество архетипни вярвания в добрия край. Каква е връзката му с календара, сезоните и слънцестоенето. Защо всички се нуждаем от добрия старец и дали само заради подаръците, които той ни носи. Не сме ли просто едни непораснали деца, които протягат ръцете си към доброто, което да ги пази, поддържа вярата им в отплатата и в възнаградения ни труд. Вероятно е така, защото още в здрачните времена на палеолита, хората от ловните полета имали нужда да вярват в сияещи богове, които да им носят утешение.
И още. Има ли връзка дядо Коледа с утвърждаването на Коледа на 25 декември за празник? Каква пък е българската следа там?
Човекът винаги има нужда от волнодумни истории, в които да вярва, казва Весела Фламбурари. Тя ни обяснява и каква е връзката между геният по физика Анщайн и раздаването на подаръци.
И така, какво е общото между дядо Коледа, дед Мароз, вещицата Бефана, свети никола и домашни духчета?
Нека да чуем разказа на културолога Весела Фламбурари.



Защо възрастните се нуждаят от белобрадия добряк въпреки че си имат данък общ доход и всичко необходимо, за да бъдат сериозни? Кой литературен текст разкрива, че и Пипи празнува Коледа? Какво са измъдрили философите по въпроса дали имаме нужда от чудеса?
Има ли си дядо Коледа официална биография, и кой е авторът, впуснал се в приключението да разкрие детайли от живота на митологичния старец. Как се нарича книжното томче, приютило тези страници?
Как да разпознаем, че накрая на годината той ще ни посети и какво ни носи обикновено дядо Коледа?
Какво е общото между Коледната песен на Дикенс и куклите на Джим Хенсън.
Над всички тези въпроси продължаваме да разсъждаваме с автора на детско фентъзи Весела Фламбурари, културолог по образование и куклена актриса.
Тя ни разкрива и свои любими коледни текстове и как е работила в Националното радио по време на светлите празници.
Нека чуем.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39

Съзвездие от български и турски изпълнители ще пеят в Крумовград

Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл, Тони Димитрова, Десита, турските изпълнители Бурак Булут и Куртулуш Куш ще пеят в Крумовград по време на третото издание на   „Среща на крумовградчани от близо и далеч“. Празникът ще се проведе в рамките на три дни, от 18 до 20 юли. Наред с културната програма, общината организира и изложба..

публикувано на 10.07.24 в 15:16

Втори фестивал на родопската кухня в Баните

Фестивал на родопската кухня ще се проведе на 06.07.2024 г. /събота/ на площад "Шести май" в Баните. С него ще бъде официално открит летния сезон в община Баните. На площада ще бъдат разположени шатри с традиционна трапеза, отрупана с автентични родопска ястия, старателно приготвени от  местните хотелиери, ресторантьори, читалища и доброволци. В..

публикувано на 05.07.24 в 12:43