От близо осем години в сърцето на Тракия, в Пловдив един гайдарски състав развива своята дейност. Създаден от възпитаници на Детско-юношески фолклорен ансамбъл Смолян и ученици на големия гайдар и ръководител на „101 каба гайди“ Костадин Илчев.
Основател и ръководител на състава „Родопчани“ е гайдаря Веселин Козарев. През годините в състава са се включвали родопчани, които живеят и работят в града под тепетата и не случайно носи името "Родопчани".
Стават популярни бързо в Пловдив и на репетициите им започват да идват желаещи да се научат да свирят на старинния родопски инструмент.
„Така по неволя, станах и преподавател“, разказва младият гайдар Веселин Козарев.
Така се заформила и школата по гайда, а желаещите не били никак малко. Дейността на гайдарския състав се разраства. С годините към него се включват и певци, и днес се налага да се преобразува на ансамбъл. А идеята за тази промяна дошла преди година.
„Родопския фолклор е песенен фолклор. Всички мелодии които се свирят на гайдата са песни. Няма как един гайдар да свири без да знае песните, без да може да пее. Така преди няколко години реших, че трябва да се учат гайдарите и да пеят. Поканих Златка Славова, тъй като тя е музикален педагог в СУ „Любен Каравелов“. Привлякохме Димитър Арнаудов (в.а. солист на орк. „Родопско настроение“) за кратко, а вече от две години поканих родопската певица Мария Каменова да води пеенето и да ни учи как да пеем“, разказва в интервю за „Полет над Родопите“ Веселин Козарев.
Бившият гайдарски състав "Родопчани" днес има солисти и ново име – „Еподай“, което го прави един истински фолклорен ансамбъл. Гайдарският състав към ансамбъла се състои от 30 души. Към момента в школата по гайда към ансамбъла се обучават над 40 деца и възрастни.
Ръководителят Веселин Козарев решава като ще се създава нова формация, тя да има и ново име. Име което да носи съдържание, да има смисъл, но да не носи географско и историческо съдържание. Тогава той споделя идеята си с д-р Георги Мишев, който се занимава с наука в областта на културата.
„Исках името да е нещо свързано с музиката, да звучи добре, но и да е естетично. Човек да се попита какво означава. Коментирайки с Георги Мишев, той ми разказа, как в древността лечителите използвали лечебни, вълшебни напеви, които се наричали „еподе“, а в множествено число „еподай“. Разказвайки ми тази история, на мен ми допадна и затова реших да се спра за име на ансамбъла - „Еподай“, защото музиката лекува душата, а ние ще правим музика, разказва още Веселин Козарев.
Гайдарите в ансамбъл „Еподай“ са над 30 души, а солисти гайдари са Аделина Чолакова, Веселин Козарев, Николай Бобчев, Борислав Тонев. Певческият състав наброява 15 души. Солисти са Мария Каменова, която е и диригент на певческия състав, Виктория Ангелова, Анелия Черешарова и Весела Йотова.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478