Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гайдарски състав "Родопчани" възникнал в сърцето на Тракия се преобразува на фолклорен ансамбъл "Еподай"

4
Ансамбъл 'Еподай'
Снимка: личен архив



От близо осем години в сърцето на Тракия, в Пловдив един гайдарски състав развива своята дейност. Създаден от възпитаници на Детско-юношески фолклорен ансамбъл Смолян и ученици на големия гайдар и ръководител на „101 каба гайди“ Костадин Илчев.

Основател и ръководител на състава „Родопчани“ е гайдаря Веселин Козарев. През годините в състава са се включвали родопчани, които живеят и работят в града под тепетата и не случайно носи името "Родопчани".

Стават популярни бързо в Пловдив и на репетициите им започват да идват желаещи да се научат да свирят на старинния родопски инструмент.

„Така по неволя, станах и преподавател“, разказва младият гайдар Веселин Козарев. Ансамбъл Еподай

Така се заформила и школата по гайда, а желаещите не били никак малко. Дейността на гайдарския състав се разраства. С годините към него се включват и певци, и днес се налага да се преобразува на ансамбъл. А идеята за тази промяна дошла преди година.

„Родопския фолклор е песенен фолклор. Всички мелодии които се свирят на гайдата са песни. Няма как един гайдар да свири без да знае песните, без да може да пее. Така преди няколко години реших, че трябва да се учат гайдарите и да пеят. Поканих Златка Славова, тъй като тя е музикален педагог в СУ „Любен Каравелов“. Привлякохме Димитър Арнаудов (в.а. солист на орк. „Родопско настроение“) за кратко, а вече от две години поканих родопската певица Мария Каменова да води пеенето и да ни учи как да пеем“, разказва в интервю за „Полет над Родопите“ Веселин Козарев.

Бившият гайдарски състав "Родопчани" днес има солисти и ново име – „Еподай“,  което го прави един истински фолклорен ансамбъл. Гайдарският състав към ансамбъла се състои от 30 души. Към момента в школата по гайда към ансамбъла се обучават над 40 деца и възрастни. Ансамбъл Еподай

Ръководителят Веселин Козарев решава като ще се създава нова формация, тя да има и ново име. Име което да носи съдържание, да има смисъл, но да не носи географско и  историческо съдържание. Тогава той споделя идеята си с д-р Георги Мишев, който се занимава с наука в областта на културата. 

„Исках името да е нещо свързано с музиката, да звучи добре, но и да е естетично. Човек да се попита какво означава. Коментирайки с Георги Мишев, той ми разказа, как в древността лечителите използвали лечебни, вълшебни напеви, които се наричали „еподе“, а в множествено число „еподай“. Разказвайки ми тази история, на мен ми допадна и затова реших да се спра за име на ансамбъла - „Еподай“, защото музиката лекува душата, а ние ще правим музика, разказва още Веселин Козарев.  

Гайдарите в ансамбъл „Еподай“ са над 30 души, а солисти гайдари са Аделина Чолакова, Веселин Козарев, Николай Бобчев, Борислав Тонев. Певческият състав наброява 15 души. Солисти са Мария Каменова, която е и диригент на певческия състав, Виктория Ангелова, Анелия Черешарова и Весела Йотова. 

Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.  

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53