Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Смиляна Захариева: През каквито и трудности да си преминал, винаги има едно тържествуване

Родена в Пловдив, но с родопски корени е Смиляна Захариева или най-мощния глас на планетата с което е известна изпълнителката.  

На 27 септември 2018 година пловдивчанката постига нов световен рекорд за мощен глас в книгата на Гинес, след като уредът засича 113.8 децибела на 2.5 разстояние.

След призив във фейсбук да изразим подкрепа за българските медици, фармацевти, лекари, сестри, санитари с ръкопляскания от балкона си, в 21:00 часа всеки ден Смиляна Захариева се включи в инициативата с песен и чанове. Пременена в народна носия Смиляна излиза всяка вечер на балкона си и всяка вечер посвещава изпълненията си на различни хора.

„Участвам от самата първа вечер на кампанията. Пея за всички медицински сестри които се грижат за болните от коронавирус. Излизам с носия, за да уважа и Родопите. Това са дни в които да се замислим върху човешките ценности,  време в което си повече със семейството си. Едни човешки отношения, които във времето явно сме ги забравили или заради забързаното ни ежедневие в което живеем не обръщаме внимание. Забравили сме за това уединение, което едно време у нашите дядовци и баби го е имало.  В Родопите знаем какво е межьо! Хората са си помагали, били са задружни, а днес, сякаш това човешко качество сме го изгубили. Но тази ситуация с това заболяване сега ни дава възможност да се замислим и да се поправим“, така тълкува нещат покрай пандемията наречена COVID-19 Смиляна Захариева.

Родопското ѝ е в кръвта. Баща ѝ е от смолянското село Петково, а майка ѝ е от Брезово, в Тракийското поле. Родопското в нея надделява. Смиляна решава да учи в музикалното училище в Широка лъка, след това завършва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуства  „Проф. Асен Диамандиев“  в Пловдив. Започва да пее в хор „Големите български гласове“ . Гласът й е звучал на много места по света - Йордания, Петра, на свещения храм Тара в Ирландия. След това прекъсва с кариерата си като певица за четвърт век.


„През 1993 година погледнах в кръгозора на семейния бит.  Омъжих се, семейство, деца...“,спомня си певицата.  

Но една реакция на малката ѝ дъщеря преобръща всичко в нея. 


При едно от дългите ми пътувания. Беше до Франция. Никога няма да го забравя. Дъщеря ми беше на годинка и осем месеца, тя си беше тук в България. Когато се върнах и ме посрещнаха на вратата, исках така силно да я прегърна и да я нацелувам. В този  момент тя се обърна към сестра ми ѝ и каза мамо. В този момент краката ми се подкосиха. Как малката ми дъщеря не ме позна. Стана ми много мъчно.  Тогава реших да си дам нова траектория на живото. Осъзнах, колко е ценно семейството“, спомня си с тъга тези мигове от живота Смиляна и продължава да разказва.

„В живота винаги има такива трудни моменти, но след това има едно тържествуване. През 2019 година дъщеря ми ме дари с близначета. Същата година през юни, Гинес обяви рекорда ми. Когато ти е писано нещо да ти се случи, то ще се случи. През каквито и трудности да си преминал, винаги има едно тържествуване, един лъч надежда. Така, че смятам, че и сега всички българи ще преминем това изпитание и ще излизаме от тази здравна криза,“ разказва още Смиляна Захариева.

И тази вечер тя ще излезе на балкона си и ще пее за всички българи.

Чуй цялото интервю със Смиляна Захариева в прикачения звуков файл. 


Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Георгиев: Удължаването на компенсациите за тока на бизнеса ще го спаси от масови фалити

“Преди две-три народни събрания евроатлантическите партии в лицето на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ взеха решение да изкарат всички небитови потребители, тоест всички фирми на свободния пазар за електроенергия, на което ние от “Възраждане” бяхме категорично против, защото казахме, че не сме готови за това нещо. Малко след това веднага се наложи да се създаде..

публикувано на 25.07.24 в 16:20

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46