Много и сънародници обаче избраха опцията да останат в държавата, в която са намерили нов дом и уют, като в очите им България е приела ролята на мащеха. Чикаго е един от предпочитаните градове в Америка за нашенци. Въпреки, че според някои този вид „научен страх“ или така наречен „анализ“, съчетан със статистически модели, е пряка пропаганда, априори преамбюл за прилагането на глобална програма за задължителна ваксинация, ситуацията в Америка не е никак розова, като САЩ постепенно се превръща в новият епицентър на пандемията от коронавирус.
Същевременно в България ежедневно кризисния щаб съобщава данни за заболелите от COVID-19, като паралелно се подават и данни за идентични превантивни мерки и от останалите страни, което с всеки изминал ден отнема от волята и надеждата на българина, че нещата могат да бъдат отново както преди по света.
Пред БНР от Чикаго, Михаил Михайлов по известен като Мишо Шамара сподели, че в САЩ все още карантината не е на такова високо ниво, както в България, Италия и другите страни от ЕС:
„Все още коронавирусът в САЩ не е стигнал своя пик, както прокламират по медиите. Хората ходят свободно без специални разрешителни и КПП-та. Американците са стресирани от това да опазят животите си, а не от финансовото си положение, понеже държавата подпомага всяко едно семейство. Освен това има отсрочка за кредитите с от по 3-4 месеца. От гледна точка на икономиката Америка може да си позволи да издържи на кризата” споделя Шамара, който от дълги години живее в Чикаго със семейството си.
И докато конгломератите за ваксина евентуално вече планират инвестициите си с презумпцията, че глобалната медицинска помощ в световен мащаб ще продължи, то неопределените симптоми на COVID-19 се използват като оправдание за общественото здраве и мост за въвеждането на големи сектори от населението в света на безработицата, бедността и отчаянието.
За конспиративните теории свързани с дългосрочна депресия и дестабилизацията на световната икономика, в частност проектиран трансфер на милиарди в парично богатство и чипосване, Шамара искрено се забавлява. Според него причината нещата в България да не вървят добре е че "страната ни все още изглежда като еднолична диктатура и всички работят за една партия и един човек. В момента всеки иска да е политик, само за да трупа лична печалба" подчертава Михайлов.
В този случай несигурността засилва страха от тежко заболяване, затрупващ радарните сензори на хората, защото страховете не винаги съвпадат с фактите. Подсъзнателно това преодолява способността човек да бъде разумен по отношение на статистиката, което води както до паника, така и до пренебрежение от реалната заплаха.
От друга страна непрестанното повтаряне на хората да не се паникьосват се явява контрапродуктивно, защото това само по себе си подсказва, че има повод за паника, така че „Главите горе” съветва Мишо Шамара:
„Обичайте се. Усмихвайте се. Каквото ни е писано, това ще бъде. Помнете, че след всяко лошо идва добро. Ще се борим до последно и ще оцелеем и този път”
Каква е в подробности ситуацията в Чикаго и изплашени ли са българските имигранти, чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Мишо Шамара в звуковия файл.
След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..
Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..
На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..
В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478