Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Сладун откриха възпоменателна плоча на тракийската певица Кичка Савова

9
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

В село Сладун се откри възпоменателна плоча на тракийската певица Кичка Савова. Тя произхожда от семейство на бежанци от Одринска Тракия. Родена е на 22 февруари 1934 г. в Сладун. В родното село на тракийската певица се събраха нейни родственици, близки, ученици и съселяни.

Откриването на паметна плоча на Кичка Савова е по идея на кмета на Сладун Стефан Стоянов. С доста вълнение той говори за тракийската певица.

“Това което мнозина не вярваха, че ще стане – изпълних. Фестивалът “С пенсите на Кичка Савова” през годините се превърна в традиция, пребъде във времето. Има своята 10-годишна история. Тази година заради коронавируса не успяхме да проведем юбилейното издание, но пък откриваме възпоменателната плоча. Това е нашата почит към паметта ѝ. Защото тя – Кичка Савова ни завеща любовта към тракийската песен, с която всички сме закърмени още от люлката. Онази омаяна тракийска мелодия все още ще звучи в душите ни от нейния кадифен глас, все ще изпълняват песните от родния Сладун. Нейният глас ще ни буди и в труден час, и в минути на радост ще ни напомня за бългасркия дух, за жаждата за живот на тракийските бежанци и техните наследници, сред които сме всички ние. Докато звучи песента ѝ тук, селото ни ще е живо,” каза развалнуван в словото си кметът Стефан Стоянов.

Кметът на с. Сладун Стефан Стоянов и тракийската певица Дарина Славчева Славова

Кичка Савова приживе получи заслужена почит от своите земляци, като организираха фестивал в нейна чест - "С песните на Кичка Савова". Печелила много награди за популяризирането на тракийската песен в страната и чужнита. Удостоена с почетния знак на Стара Загора, с почетният плакет на Свиленград. На откриването на възпоменателната плоча присъстваха синът и дъщерята на Кичка Савова.

“И на мен ми е трудно, защото се вълнувам. Това което се случва днес тук е знаменателен акт, защото не само се запазва творчестовто живо, а спомена за майка ми, която се е родила и отраснала в това село. Това е пример пред цяла България как се пазят ценностите, за да се запазим българи,” каза в словото си Стефка Здравкова, дъщеря на Кичка Савова.

Дъщерята и синът на Кичка Савова

 Тракийската певица е помагала в първите стъпки на не едно дете, тръгнали по пътя на тракийската песен. На събитието присъстваше нейната ученичка Дарина Славчева Салавова, с която тя се гордееше.

“Чест е за мен да бъда сред вас и чрез своята песен по някакъв начин да бъда съпричастна към това събитие. За всички нас Кичка Савова е много повече от народна певица. Тя е една личност, която е оказала съществено влияние в нашия личен живот, не само професионален. Цялото си уважение ще го изразя, като изпълня първата песен, която научих от нея – Сладунската песен, “Пиле пее по небето””,каза Дарина Славчева и запя бавната сладунска песен.

Откриване на паметна плоча на Кичка Савова в с. Сладун

Възпоменателната плоча беше открита от кмета на село Сладун Стефан Стоянов и кмета на общ. Свиленград Анастас Карчев. 

Чуйте повече в прикачения звуков файл. 

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хотелите в Златоград са резервирани преди година за празника на чевермето

Под звуците на каба кайда в Златоград ще въртят чевермета и ще демонстрират как се приготвя качамак. Празникът на чевермето ще се състои на 10, 11 и 12 май. Очакват се хиляди гости, а хотелите и местата за настаняване са резервирани още от миналата година. Цената за килограм агнешко чеверме още не е определена, но търговците работят без..

публикувано на 16.04.24 в 14:21
Василка Рашкова

Нахапана от кучета: Чиновниците да плащат глобите от джоба си, а не от хазната

Кърджалийка осъди Общината, след като беше нахапана от бездомни кучета. Василка Рашкова получи обезщетение от 5000 лв., на което обаче не се зарадва. „ Исках делото да има друг ефект, не формален – ето ти парите и върви където си искаш. Въпросът е, че колко хора минават и ги съдят, плащат си делата и никой не прави нищо “, огорчена е жената...

публикувано на 16.04.24 в 09:47
Даниела Петрова

Даниела Петрова: Кърджали има всички дадености за развитие на туризма, но трябва да работим заедно

Редица идеи обмисля и ще предложи за ефективното изпълнение на Програмата за развитие на туризма в Община Кърджали за 2024 година Даниела Петрова, общински съветник, избрана с листата на партия „Възраждане“ и председател на комисията „Европейски проекти и туризъм“ в местния парламент. Програмата трябва да доведе до повишаване на интереса на..

публикувано на 16.04.24 в 08:42

Никола Райков: Любовта към добрата книга се създава в семейството

А сега ви срещам с автора на книги-игри Никола Райков, който е успял в САЩ и Китай. Той дори за известно време живее в Америка, където учи информационни технологии и поддържа сайт за кино рецензии, но се разочарава и връща у нас. Живее в малко българско селце, далеч от проблемите на големия град, заедно със съпругата си и сина си , за..

публикувано на 15.04.24 в 17:57

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Във втората част на предаването, шеф готвач Пеньо Иванов ще ни каже как приготвя пиле салтимбока или пилешко печено със салвия и панирани домати . След това Билге Мехмед разговаря с Людмила Данова - учителката поет, която твори в кратката поетична форма апев, което прилича на японското хайку, но си е българско.  Очакват Ви и други..

публикувано на 14.04.24 в 17:22
Трифон Ламбов

Читалището в Тополовград става на 130 години

Сто и тридесет години ще честват в Тополовград от създаването на читалището си „Св. Св. Кирил и Методий 1894“ през месец май. Годината е избрана неслучайно. „ Първите източници за читалището в Тополовград ги черпим от една публикация в сливенски вестник от 1894 г., в която се казва, че в Каваклий, старото име на Тополовград, има богато..

публикувано на 12.04.24 в 20:00
Харман кая

Харман кая и Асара - бижутата от миналото "проговарят" в бъдещето?

Един от най-загадъчните археологически  обекти в Източните Родопи – Харман кая край Биволяне, както и един от най-непознатите – Асара край Татул, бяха заснети с помощта на лидар. Уредът използва лазерни лъчи, за да сканира терена и да позволи да се генерират два вида изображения – дигитални модели на повърхността и на терена. Технологията се..

обновено на 12.04.24 в 16:08