Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кутелската група - фолклорната емблема на селото

8
Кутелската група
Снимка: Личен архив

В Родопите има много селища прочути със своите фолклорни творци и таланти, оставили своята диря във фолклорното изкуство, като Широка лъка, Гела, Момчиловци. Към тези села може да добавим и село Кутела. 
Кутела е родно място на прочутия родопски певец Веселин Джигов, който много хора го познават, като солист на „Виевска фолк група“ . В продължение на 10 години Веселин Джигов е част от състава - от 1991 до 2001 година. Но кариерата му като певец тръгва много по-рано.   През 1960 става част от „Кутелска фолк група“. През 1969 година на Роженския събор Джигов изпява песента „Излел е Делю хайдутин“, с която грабва сърцата на многобройната публика. Заедно със самодейците от читалище „Зора“ от родното си село участва във фестивали и концерти. Записва песни в Радио „София“, в телевизията, прави записи на грамофонни плочи в „Балкантон“. Много от песните в репертоара на Веселин Джигов са авторски. 
Личен архив
Кутелската група е основана през 1950 година от  Марин Глухов, Златко Сираков и Манчо Глухов. Първата им изява извън Кутела  е на сватба в село Белица, общ. Лъки. В същия ден се открива и читалището в селото. Тогава оркестърът изпълнява 15 песни, разказва спомените си Марин Глухов. 
В този ден на тяхното представяне присъства музиковед, който разговаря с тях удивен от това което са изпълнили Кутелската група. Този разговор въодушевява момчетата от групата  да продължат напред и да запазят репертоара си от автентични фолклорни песни. След този двоен празник в Белица на който Кутелската група  добиват популярност и в околните села.  Те са канени на селски събори и сватби в цялата Смолянска околия, дори извън нея.   
През 1960 години Веселин Джигов става част от „Кутелската фолк група“ и допринася за още повече популярност и многобройни изяви из страната. На по-късен етап към групата се включва и златоградчанина Живко Александров. 
„В Забърдо сме имали над сто свирения, Богутево,  Хасково, Бургаските села, Русенско. Това бяха местата на които сме свирили. Ние взехме малко и от репертоара на Пичура“, разказва Марин Глухов. 
Марин Глухов, ръководител на Кутелската фолк група
Така след почти 18 години творческа дейност на „Кутелската фолк група“ тя се разформирова. Групата на Марин Глухов  дава основата през 1965-1966 година да се създаде Мъжката битова група на Кутела. 
При едно посещение на Апостол Кисьов в селото, той  чува песни на мъжката битова група и ги кани да станат част от фолклорен ансамбъл „Родопа“ – Смолян, тъй като по онова време той е работил към ансамбъла.  Диригентът на ансамбъла тогава Атанас Капитанов кани Кутелската битова група да концертират заедно с ансамбъл „Родопа“ в чужбина. 
90-годишният Манчо Каменов от Кутела е пял заедно с Кутелската група на първия събор надяване на Рожен през 1961 година. Дори си спомня и песента – „Добрице моя дощеро“. 
Манчо Каменов, на 90 години. Част от Мъжката битова група на Кутела
Богато фолклорно минало има село Кутела, но днес от читалището не могат да се похвалят с богата културна дейност. Както казва секретарят на читалището Бисер Наневски -  „Ние днес, сме само консуматори“. Днес към читалището има женска певческа група, а малкото деца в селото, които посещават читалището се интересуват от китарата вместо традиционния музикален инструмент каба гайдата.   
Чуйте още в прикачения звуков файл. 
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 картини са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56