Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кутелската група - фолклорната емблема на селото

8
Кутелската група
Снимка: Личен архив

В Родопите има много селища прочути със своите фолклорни творци и таланти, оставили своята диря във фолклорното изкуство, като Широка лъка, Гела, Момчиловци. Към тези села може да добавим и село Кутела. 
Кутела е родно място на прочутия родопски певец Веселин Джигов, който много хора го познават, като солист на „Виевска фолк група“ . В продължение на 10 години Веселин Джигов е част от състава - от 1991 до 2001 година. Но кариерата му като певец тръгва много по-рано.   През 1960 става част от „Кутелска фолк група“. През 1969 година на Роженския събор Джигов изпява песента „Излел е Делю хайдутин“, с която грабва сърцата на многобройната публика. Заедно със самодейците от читалище „Зора“ от родното си село участва във фестивали и концерти. Записва песни в Радио „София“, в телевизията, прави записи на грамофонни плочи в „Балкантон“. Много от песните в репертоара на Веселин Джигов са авторски. 
Личен архив
Кутелската група е основана през 1950 година от  Марин Глухов, Златко Сираков и Манчо Глухов. Първата им изява извън Кутела  е на сватба в село Белица, общ. Лъки. В същия ден се открива и читалището в селото. Тогава оркестърът изпълнява 15 песни, разказва спомените си Марин Глухов. 
В този ден на тяхното представяне присъства музиковед, който разговаря с тях удивен от това което са изпълнили Кутелската група. Този разговор въодушевява момчетата от групата  да продължат напред и да запазят репертоара си от автентични фолклорни песни. След този двоен празник в Белица на който Кутелската група  добиват популярност и в околните села.  Те са канени на селски събори и сватби в цялата Смолянска околия, дори извън нея.   
През 1960 години Веселин Джигов става част от „Кутелската фолк група“ и допринася за още повече популярност и многобройни изяви из страната. На по-късен етап към групата се включва и златоградчанина Живко Александров. 
„В Забърдо сме имали над сто свирения, Богутево,  Хасково, Бургаските села, Русенско. Това бяха местата на които сме свирили. Ние взехме малко и от репертоара на Пичура“, разказва Марин Глухов. 
Марин Глухов, ръководител на Кутелската фолк група
Така след почти 18 години творческа дейност на „Кутелската фолк група“ тя се разформирова. Групата на Марин Глухов  дава основата през 1965-1966 година да се създаде Мъжката битова група на Кутела. 
При едно посещение на Апостол Кисьов в селото, той  чува песни на мъжката битова група и ги кани да станат част от фолклорен ансамбъл „Родопа“ – Смолян, тъй като по онова време той е работил към ансамбъла.  Диригентът на ансамбъла тогава Атанас Капитанов кани Кутелската битова група да концертират заедно с ансамбъл „Родопа“ в чужбина. 
90-годишният Манчо Каменов от Кутела е пял заедно с Кутелската група на първия събор надяване на Рожен през 1961 година. Дори си спомня и песента – „Добрице моя дощеро“. 
Манчо Каменов, на 90 години. Част от Мъжката битова група на Кутела
Богато фолклорно минало има село Кутела, но днес от читалището не могат да се похвалят с богата културна дейност. Както казва секретарят на читалището Бисер Наневски -  „Ние днес, сме само консуматори“. Днес към читалището има женска певческа група, а малкото деца в селото, които посещават читалището се интересуват от китарата вместо традиционния музикален инструмент каба гайдата.   
Чуйте още в прикачения звуков файл. 
Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39