Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъката на гурбетчиите, като еднопосочен билет за светло бъдеще

Кадър от филма „Пари”
Снимка: zlatnaroza.bg



Да се преместиш от село в големия град не е толкова лесно. Същата трънлива ограда е обгърналата и малките населени места в България и жителите търсещи по-добро заплащане в големите градове. Оказва се обаче, че пътят до Германия, Англия и Холандия е добре отъпкан. Почти 2 милиона българи търсят препитанието и светлото си бъдеще в чужбина. В област Кърджали почти на всеки ъгъл може да срещнем разкази за гурбетчии.

Съученици, приятели и съседи всяка есен заминават с ясната цел за няколко години да изкарат пари с които да подсигурят живота на семействата си, като под този знаменател слагаме покупката на жилище, автомобил и заделяне на бели пари за черни дни. В рамката на самотни съпруги и деца растящи без бащи държавата постави картината на българското образцово семейство. Липсата на родител у дома и разговорите през онлайн платформите станаха ежедневие.

Сезгин Бекир от с. Черноочене разказа пред радио Кърджали, че основната причина за вгледаните зад граница очи на хората се дължи на ниските заплати и неоправдано високите цени в България. Лятото отмина а с него отлетяха и чаканите цяла година мигове прекарани с любимите хора, защото с началото на есента гурбетчиите отлитат заедно с пролетните птици:

Тръгнаха, да. Ваканцията свърши. Много млади хора от Черноочене работят в чужбина. Най-често ходят като строители и берачи на плодове и зеленчуци. Плащането там е по-добре. Има повече възможности. То така стана в България, че направо не знам.

През 2019 г. най-големият чуждестранен инвеститор у нас остават българите в чужбина. Милиони левове от гурбетчийски труд постъпват към България около коледните и новогодишните празници. Цели села се издържат от припечеленото от свои роднини в чужбина. Сезгин Бекир от с. Черноочене също е гурбетчия. По негови думи високата безработица в България е в центъра за големия брой емигранти. Той е категоричен, че от чужбина за България от гурбетчийския труд наистина потичат милиони, но на много висока цена.

Равносметката: Пустеещи села и дефицит на хора в малките градове. Все повече хора се ориентират вече не само към работа в чужбина, но и към създаване на дом там. Еднопосочния билет е блян за българския гражданин, което от своя страна води и до срив на парите, които българите работещи зад граница, изпращат у нас на роднините си.

Мнозина от онези, които загубиха възможност за достойно препитание в България, отново заминаха да опитат късмета си извън границите й, макар и понякога да стават обект на трудова експлоатация и дори изнудване. И така до следващите празници, когато семействата им ще се събират, за да празнуват, преди отново да опитат горчивия привкус на гурбетчийския живот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39