Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъката на гурбетчиите, като еднопосочен билет за светло бъдеще

Кадър от филма „Пари”
Снимка: zlatnaroza.bg



Да се преместиш от село в големия град не е толкова лесно. Същата трънлива ограда е обгърналата и малките населени места в България и жителите търсещи по-добро заплащане в големите градове. Оказва се обаче, че пътят до Германия, Англия и Холандия е добре отъпкан. Почти 2 милиона българи търсят препитанието и светлото си бъдеще в чужбина. В област Кърджали почти на всеки ъгъл може да срещнем разкази за гурбетчии.

Съученици, приятели и съседи всяка есен заминават с ясната цел за няколко години да изкарат пари с които да подсигурят живота на семействата си, като под този знаменател слагаме покупката на жилище, автомобил и заделяне на бели пари за черни дни. В рамката на самотни съпруги и деца растящи без бащи държавата постави картината на българското образцово семейство. Липсата на родител у дома и разговорите през онлайн платформите станаха ежедневие.

Сезгин Бекир от с. Черноочене разказа пред радио Кърджали, че основната причина за вгледаните зад граница очи на хората се дължи на ниските заплати и неоправдано високите цени в България. Лятото отмина а с него отлетяха и чаканите цяла година мигове прекарани с любимите хора, защото с началото на есента гурбетчиите отлитат заедно с пролетните птици:

Тръгнаха, да. Ваканцията свърши. Много млади хора от Черноочене работят в чужбина. Най-често ходят като строители и берачи на плодове и зеленчуци. Плащането там е по-добре. Има повече възможности. То така стана в България, че направо не знам.

През 2019 г. най-големият чуждестранен инвеститор у нас остават българите в чужбина. Милиони левове от гурбетчийски труд постъпват към България около коледните и новогодишните празници. Цели села се издържат от припечеленото от свои роднини в чужбина. Сезгин Бекир от с. Черноочене също е гурбетчия. По негови думи високата безработица в България е в центъра за големия брой емигранти. Той е категоричен, че от чужбина за България от гурбетчийския труд наистина потичат милиони, но на много висока цена.

Равносметката: Пустеещи села и дефицит на хора в малките градове. Все повече хора се ориентират вече не само към работа в чужбина, но и към създаване на дом там. Еднопосочния билет е блян за българския гражданин, което от своя страна води и до срив на парите, които българите работещи зад граница, изпращат у нас на роднините си.

Мнозина от онези, които загубиха възможност за достойно препитание в България, отново заминаха да опитат късмета си извън границите й, макар и понякога да стават обект на трудова експлоатация и дори изнудване. И така до следващите празници, когато семействата им ще се събират, за да празнуват, преди отново да опитат горчивия привкус на гурбетчийския живот.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15