Малко преди това на 21.06.2019 година Община Кърджали подписа и административен договор с Министерство на труда и социалната политика, чрез ГД „Европейски фондове, международни програми и проекти” по проект „Подкрепа и грижа за хората в община Кърджали” BG05M9OP001-2.040-0120-C01 по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, съфинансирана от европейски съюз чрез европейски социален фонд, по процедура BG05M9OP001-2.040 „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания-Компонент 2”, подчерта Ширин Сюлейман.
Какви цели включваше проекта и какви резултати даде той разговаряме с Ширин Сюлейман:
1.На 21 юни 2019 община Кърджали подписа административен договор с Министерството на труда и социалната политика, чрез Главна Дирекция “Европейски фондове, международни програми и проекти”, по проект “Подкрепа и грижа за хората в община Кърджали”. Каква бе целта на проекта чийто официален бенефициент е Община Кърджали?
Специфичната цел на проекта бе да се изгради модел за патронажна грижи за възрастни хора и лица с увреждания, включително с хронични заболявания и трайни увреждания с цел осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове.
Обща цел на проект "Подкрепа и грижа за възрастните хора в община Кърджали" е подобряване качеството на живот и достъпа до здравно-социални услуги в домашна среда, насочени към социалното включване на хора с увреждания и възрастни хора в община Кърджали. Специфичните цели на проектното предложение са: - разширяване на модела за патронажни грижи за хора с увреждания и възрастни хора на територията на община Кърджали; - осигуряване на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на хора с увреждания и възрастни хора; - осигуряване на материален и кадрови ресурс за предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на хора с увреждания и възрастни хора.
2.Какво се включваше в основните дейности по проекта?
Основните дейности бяха следните:
• Предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за нуждаещи се лица с увреждания и възрастни хора в община Кърджали.
• Предоставяне на психологическа подкрепа и консултиране.
• Обучение и супервизия на персонала
• Доставка на оборудване, обзавеждане и автомобил за нуждите на патронажната грижа.
3. В целевата група на проекта колко потребители бяха включени и какви бяха условията и критериите за тяхното включване?
В целевата гура на проекта бяха включени 235 потребители на Община Кърджали - възрастни хора над 65 години с ограничения или в невъзможност за самообслужване, хора с увреждания и техните семейства и служители на Община Кърджали, ангажирани с процесите на предоставяне на здравни и социални услуги.
4. Какъв бе моделът за управление на патронажният екип?
Като бенефициент по проекта, Община Кърджали назначи на работа екип за управление на патронажната грижа . За осигуряване на качествена патронажна грижа бяха оборудвани помещения за работа на екипа за управление на проекта и беше закупено специализирано оборудване.
За предоставяне на регулярни и мобилни услуги в домашна среда и достъп до високопланинските населени места на територията на Община Кърджали беше закупен високо проходим автомобил за осигуряване на мобилност на екипа при предостяването на здравно-социалните услуги.
Здравно- социалната услуга се предостави в домашна среда чрез, назначения персонал, предоставящ мобилни интегрирани здрвно-социални услуги в домашна среда -1 лекар, медицински специалисти -5, специалист „Здравни дейности” - рехабилитатор – двама на по четири часа, специалисти в областта на социалните дейности - домашни помощници - 36 души и един щофьор в рамките на 12 месеца, както и оргинизиране и провеждане на обучения на персонала, предоставят мобилните интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда.
5. В крайна сметка какви са резултатите в края на проекта към 31 декември 2020 година?
Резултатите са:
- Назначен екип за управление на патронажната грижа;
- Назначен персонал за предоставяне на мобилни интегрирани здравно-социални услуги;
- Идентифицирани потенциални потребители от Община Кърджали;
- Извършена оценка на потребностите от услуги на потенциалните потребители;
- Извършен подбор на 235 крайни потребители;
- Повишено качество на живот на потребителите чрез предоставяне на индивидуално ориентирани услуги;
- Предоставени мобилни интегрирани здравно-социални услуги на 235 потребители;
- Извършени рехабилитационни дейности;
- Осигурен психолог - оказване на психологическа подкрепа и консултиране на потребителите;
- Закупено и доставено оборудване и обзавеждане;
- Доставен автомобил;
- Осигурен транспорт за предоставяне на почасовите мобилни интегрирани здравно-социални услуги;
- Повишено качество на предоставената здравно-социална услуга.
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478