Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Кърджали реализира Проект “Заедно – За щастливо детство”

Снимка: Ангел Шенков



На 27.04.2020 г. Кметът на Община Кърджали д-р инж. Хасан Азис  подписа Административен договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05M20P001-3.011-0001-С01 за реализирането на проект „Заедно – за щастливо детство“, който ще се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., процедура BG05M2OP001-3.011 МИГ Стамболово-Кърджали 54 - Подмярка 1 „Подкрепа за предучилищно възпитание и подготовка на деца в неравностойно положение“от Стратегията за ВОМР на МИГ Стамболово-Кърджали 54.

Проектното предложение  се изпълнява от Община Кърджали в партньорство с четири детски градини намиращи се на територията на МИГ Стамболово–Кърджали 54, а именно ДГ „Мечо Пух”, която обхваща селата  Чифлик , Мургово и Перперек, ДГ „Славейче” в с. Широко поле, ДГ „Мики Маус” в с. Стремци и с. Горна крепост и ДГ „Кокиче” , обхващаща  селата Мост и Миладиново.

Проектът е на обща стойност 286 410,45 лв., които са изцяло безвъзмездна помощ по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и ще се осъществява в рамките на 24 месеца.

Проектът ни „Заедно – За щастливо детство” е фокусиран върху работата със специфична целева група, включваща деца и родители от етническите малцинствени групи, чиято социална и личностна реализация е силно ограничена, поради социална и психологическа изолация.

Основна цел на проекта е създаване на условия за социално включване на деца от маргинализираните групи чрез подобряване на достъпа им до качествено образование. Специфичните цели на проекта са: повишаване на качеството на образованието в четири детски градини в малки населени места, намиращи се на територита на МИГ "Стамболово –Кърджали 54" и чрез подобряване на достъпа до предучилищното образование в малките населени места да се намали броя на необхванатите и на отпадащите от предучилищно образование деца. 

Основните дейности по проекта са насочени към овладяването на българския език и развитие на социалните и комуникационните умения  на 130 деца, които се обучават в четирите  детски градини-партньори,както и с проучване на проблемите и нагласите на родителите и извеждане на децата от затворената общност, в която живеят за успешната им интеграция в училище. Проектът включва реализирането на редица разнообразни по своя характер, емоционални и забавни дейности, съобразени с нуждите на децата в детските градини, както и дейности свързани с повишаване на мотивацията на 260 родители за участие в образователния процес на техните деца. Децата ще бъдат включени в различни клубове по интереси, които ще развиват творческите им заложби, познавателните им стремежи и ще утвърждават културната им идентичност.Проектът дава възможност децата да се изявят в изложби и концерти, благодарение на него някои от тях за първи път ще отидат на театър, ще посетят музей, библиотека, ще се качат на сцена, за да се изявят. В част от дейностите ще участват както децата, така и родителите им, като в процеса на общуване участниците ще възприемат многообразието като основна черта на обществото.

Заниманията в клубовете вече започнаха и можем да кажем, че интересът на децата е много голям, те са ентусиазирани и активни.

В Дейност 1 : Създаване и функциониране на Клуб „От А до Я” са организирани и работят 5 клуба  с ръководители на клубове – по 1 за всеки клуб. В първите три месеца ръководителите на клубове разработиха програми и графици за дейността на всеки клуб за работа с децата и техните родители.Програмите отразяват специфичните възможности и потребности на отделните възрастови групи и са утвърдени от експерт образователни дейности, също назначен специално за проекта. Общият брой на децата обхванати в тази дейност е 69 деца, от които 68 от етническите малцинства и едно от български етнос Децата посещават клубовете с информираното съгласие на родителите. В резултат от дейността ще бъдат проведени 340 учебни занимания с децата включени в клуб " От А до Я “ ; ще бъдат драматизирани 10 адаптирани произведения, ще се изготвят сбирки от приказки, легенди и предания на различните етноси, живеещи в България. Децата ще посетят 2 театрални постановки , библиотека и книжарница, а накрая ще премерят сили в организиране на състезание „Многознайко”. В резултат на дейността си в клуба ще се постигне значимо развитие в езиковата компетентност на децата от етническите малцинства,  толерантност и непредубеденост между различните етноси от целевата група.

Дейност 2 : Създаване и функциониране на Клуб „Пъстроцветна дъга”

Целта на тази дейност е съхраняване и развитие на културната идентичност, чрез опознаване и пресъздаване на бита  културата и традициите на етносите в региона със средствата на изобразителното и приложно изкуство. Чрез дейностите в клуба децата ще натрупат знания за старинни занаяти, ще придобият опит и умения при ръчна изработка на модели от различни материали, ще използват разнообразни операции и техники, за постигане на поставената задача, ще проявяват инициативност и творчество. Тази дейност е насочена и към привличане на родителите в образователния процес. Изобразителното изкуство ще се превърне в средство за обогатяване на екологичната култура и любов към природата, запознаване с нейното богатство , многообразие и красота. Към настоящият момент са сформирани и функционират  и петте клуба, като в тях са обхванати общо  68.деца, от които 67 от етническите малцинства и. 1 от български етнос.деца под ръководството на назначени 5 ръководители. Резултатите ,към които клубовете се стремят са да се проведат общо 340 учебни занимания , да се създадат по 30 броя произведения от детското продуктивно творчество от всяко дете, да се изработят и поставят къщички за птици, да се обособят зелени кътове в дворовете на всички партниращи ДГ, да се организира пикник с деца и родители, което ще насърчи родителското участие в живота на детето, да се изработи от всеки клуб пано по случай 1 юни – Ден на детето

Успехите на децата от целевата група ще бъдат демонстрирани по време на проведеното заключително събитие „ Заедно – за едно щастливо детство”

Дейност 3 :"Създаване и функциониране на Клуб "Пей и танцувай с мен"

В три от детските градини партньори - :ДГ „Мечо Пух”- изнесена група в с. Перперек, ДГ „ Кокиче” с. Мост и , ДГ „ Славейче” с. Широко поле са сформирани клубове „Пей и танцувай с мен” с участници общо 36 деца . Целта на дейността е съхраняване и развитие на културната идентичност на децата от етническите малцинства чрез научаване и изпълнение на песни и танци на трите основни етноси от региона Във всеки клуб е назначен по един ръководител , който е  информирал родителите за целите на клуба и е получат тяхното съгласие за участие на децата. Резултатите, които сме заложили за постигане  с целевата група са: Да се проведат общо 204 учебни занимания с 36 деца включени в клубовете, да се разучат традиционни / 18/ танци и / 18/песни на трите основни етноса в региона; да се реализират взаимни посещения между участниците за трите основни празника - Коледа, Рамазан байрям и  Гергьовден.Децата от този клуб ще имат приятната и отговорна задача да подготвят и изнесат концерт на връстниците си от детска градина в община Стамболово. В резултат от работата в клуба ще се обогати музикалната и двигателна култура на децата и ще бъде  създадена култура на толерантно отношение към „другия”

Дейност 4 : "Създаване и функциониране на Клуб "МОЯТ РОДЕН КРАЙ"

Дейността в клуба ще насочи вниманието на децата да откриват богатството на българската природа, героизма на местни и национални герои, миналото на региона и неговата история.Вече са изготвени програмите от назначените пет ръководители на клубове, където са записани общо 60 участника. Същинската работа с целевата група започва през месец януари и предстой да се реализират следните резултати: ще бъдат проведени 340 учебни занимания с 60 деца включени в клубовете в специално създадените кътове „ Моят роден край”. Ще се реализират посещения на административни сгради, библиотеки, здравен пункт в населените места. С голямо нетърпение се очакват кулинарните изложби „Вкусотиите на мама и баба”, с активното участие на членове от семейството и посещението на  Ареален комплекс Златоград, където участниците в клубовете ще се насладят на Възрожденската архитектура, старите занаяти и произведения от Възрожденския бит.

Дейност 5 „Организиране на тренинги с родители и деца”

Тази дейност ще се ръководи от детски психолог  избран след провеждане на процедура за подбор и ще стартира през месец май 2021 год. Във всяка детска градина-партньор по проекта ще се проведе по един тренинг на родителите на децата от целевата група

Темите на тренингите ще бъдат подбрани на база резултатите от проведено анкетно проучване, като ще се наблегне на съвместната работа за преодоляване на посочените от родителите проблеми.Наред с груповата работа с родители се предвижда и възможност за индивидуално консултиране по повод на притеснителни признаци в поведението на детето, които да алармират, че има проблеми с приемането на различията на другите, социализацията и интеграция в разнородни групи. За тренингите ще се подготвят информационни материали по отделните теми  В тези материали родителите ще могат да намерят важна информация и възможни решения при често срещани проблеми в детското развитие.

В резултат от изпълнението на проекта децата от целевата група ще подобрят владеенето на български език, ще усвоят и прилагат нови комуникативни и социални умения, които ще им помогнат да се интегрират пълноценно в следващите образователни степени и ще имат по-добра социална и личностна реализация. С прякото си участие във образователно –възпитателния процес родителите ще се убедят колко интересен и нужен е той и ще се включват по- активно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39