Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонните депресии: Да следваме ли пойните птици през зимата?



С идването на студените месеци нарастват и случаите на потиснатост и депресия. Този признак на сезонно афективно разстройство обикновено се наблюдава по едно и също време на годината в която обикновено страдащите се чувстват потиснати, нямат интерес към дейности, които обичайно са ги забавлявали и са ангажирали вниманието им. Появява се чувство на умора, промени в съня, апетит и тегло промени, загуба на интерес към дейности, затруднена концентрация разказва психологът Десислава Стефанова.

Сезонните депресии се делят на зимна и лятна, като обикновено по-често срещаната сезонна депресия е зимната. Смята се, че тя повлиява на нормалната функция на частта от мозъка, наречена хипоталамус, което рефлектира върху производството на серотонин, хормонът, който влияе на настроението, апетита и съня. Комбинацията от липса на слънчева светлина и по-ниски нива на серотонин често водят до депресия, която продължава, докато времето не се оправи отново. Мелатонинът — произвежданият от епифизата хормон на съня също е в основата на зимните депресии. Установено е, че мелатонинът започва да се секретира интензивно при по-слаба светлина или при продължителни периоди на тъмнина. Логично — свръхпроизводството на “сънния хормон” е причина за сънливостта, апатията и промяната в настроението.

Рядката форма на сезонно разстройство е известна като „лятна депресия“. Тя започва в края на пролетта или самото начало на лятото. Като причина можем да посочим топлината и влагата, които се отразяват потискащо за някои хора. Има също и психо социални фактори които влияят. Летния сезон например предполага към депресия и заради занижена самооценка или наднормено тегло. При нея отново са обострени чувствата на тревожност и безпокойство. Разликата със зимната депресия обаче е че при зимната депресия хората страдат от апетит, а при лятната депресия апетитът се губи. Същото разминаване се появява и при нуждата от сън.

Подходът за лечение на сезонната депресия е мултидисциплинарен и включва както смяна на рутината по отношение на всекидневните дейности, така и прием на медикаменти за облекчаване на симптомите. Специалисти препоръчват въвеждане на така наречената светотерапия, която доказано води до подобряване на състоянието на страдащите от това разстройство.

Може ли депресията да бъде съпътствана от физически заболявания и какви храни трябва да ядем, за да не изпадаме в подобно състояние чуйте в интервюто на Ангел Шенков с психологът Десислава Стефанова в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дядо Николай отново предпочете Кърджали на Богоявление

С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..

публикувано на 07.01.25 в 00:34
Представителите на ангажираните с казуса институции обсъдиха ситуацията на границата

Областният управител на Смолян: Преминаващите през гората в гръцко си носят сами отговорността

Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..

публикувано на 06.01.25 в 22:48
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15