Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Калинова: Законът за българския жестов език показва зрялост на обществото ни



Законът за българския жестов език стана факт преди няколко дни, но какво следва оттук нататък, за хората с увреден слух?
Досега хората със слухови проблеми се обучаваха в масови училища, въпреки че там няма условия да им се осигури преводач.
Предстои подготовка на студенти за придобиване на квалификация за учители с такива умения, а в детските градини и училищата ще се създадат условия за изучаване и използване на този специфичен език.
Депутатите гласуваха телевизиите със среднодневен аудиторен дял над 20% и телевизионните програми на БНТ задължително да осигуряват в поне една от своите емисии новини в диапазона от 19 до 23,30 часа превод на жестомимичен език
Предвидена е и преводаческа услуга за глухите и сляпо-глухите хора до 120 часа годишно, финансирана от държавата.  
Има ли обаче достатъчно преводачи от жестов език у нас, за да станат промените реалност? Разговарям с Милена Калинова, председател на Асоциацията на преводачите от жестов език в България за очакванията на глухите хора и за това ще бъдат ли чути най-накрая проблемите им.

- Госпожо Калинова, в България бе приет Законът за жестовия език. Как го приемате?

- На 21 януари тази година Народното събрание на Република България прие закон за българския жестов език. И това бе дългоочаквано събитие и е нормално глухите хора у нас, както и всички, които сме свързани с тях, и техния език, да сме щастливи, че това събитие най-после е факт у нас. Този закон, бих нарекла заветен, защото всъщност, с неговото приемане се реализира една дългогодишна мечта на поколения глухи хора преди нас. От историческа гледна точка, още преди повече от 30 години,  Съюзът на глухите в България, най-голямата организация национално представена организация на глухи хора у нас, започна стъпки в тази посока. Признаването на жестовия език, като официален език, е една от основните цели на глухата общност по целия свят. затова узаконяването на българския жестов език е наистина паметен акт, и категоричен израз на съпричастност, социално израстване и зрялост на обществото ни. Признаването и популяризирането на българския жестов език като езикова система, бе една от приоритетните задачи от Плана за действие на РБ за прилагане на Конвенция за правата на хората с увреждания 2015-2020 година. И Законът за българския жестов език бе изготвен по инициатива на Министерство на образованието съвместно с представители на НПО, глухите хора у нас и със съдействието също така на МТСП. Работеше се много усилено по подготовката на този закон. С приемането му, българският жестов език официално се признава, а това е първата стъпка по пътя към постигането на човешките права за глухите хора в България. Ние, от Националната асоциация на преводачите от жестов език, сме щастливи, че имаме честта да бъдем част от този исторически процес и истински се надяваме, и вярваме, че ще продължим и занапред да работим ползотворно съвместно с МОН и МТСП, за да съдействаме изграждането на по-добро бъдеще за хората с увреден слух у нас, а така също и да съдействаме за развитието на професията на жестовия преводач.

- Какви по-конкретно промени, ще настъпят сега, за глухите хора?

- Признаването на жестовия език гарантира човешкото право на равенство на глухите хора и ще ангажира българското правителство с осигуряването на възможности за тяхното равноправно участие в живота на обществото ни. Чрез Закона за българския жестов език ще се промени в положителен аспект, образователната, социалната и културната среда на глухите лица в България. А оттам ще се повиши качеството на живота им. Основни цели на Закона са: признаване на бъпгарския жестов език за естествен и самостоятелен език; осигуряване на безвъзмездна преводаческа услуга от и на български жестов език за глухите и сляпоглухите лица; признаване на културната и езиковата идентичност на общността на глухите лица. Друга цел основна е формиране на устойчиви нагласи и мотивация за учене през целия живот и за използване на българския жестов език с оглед осигуряване на равни възможности за глухите лица, за тяхното пълноценно приобщаване в обществения живот.

- Това означава ли, че са достатъчни жестовите преводачи у нас?

- В изпълнение на задълженията на държавата ни по Конвенцията за правата на хората с увреждания е предвидено на глухите лица да бъде осигурен достъп до комуникация и информация чрез преводачески услуги на български жестов език с осигурен лимит до 120 часа, финансиран от държавата. Извън осигуреният лимит, глухите или сляпо-глухите лица ще получават безплатна преводаческа услуга при хоспитализиране в болници, извършване на процесуално-следствени действия. Държавните инстутиции и органите на местното самоуправление, ще са длъжни да осигуряват превод на български жестов език при събития, мероприятия, и изобщо при административно обслужване.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07
Ани Стоянова

Пациентите в Кърджали избягват да подават сигнали и жалби

От 2007 година на 18 април се отбелязва Европейският ден за правата на пациента.  Идеята е на този ден да се прави равносметка как се прилагат основните пациентски права, формулирани в Европейската харта на правата на пациентите. Акцентите са профилактиката и правото на достъп до висококачествени здравни услуги. В област Кърджали..

публикувано на 19.04.24 в 12:45

Един "по-див ден" и наблюдение на лешояди, елени и зубри предлага "По-диви Родопи"

Един "по-див ден" ви очаква, ако откликнете на поканата на Фондация "По-диви Родопи" за еднодневна опознавателна разходка и наблюдение на диви животни на територията на Дивечовъден участък "Студен кладенец". Проявата е посветена на Деня на Земята и е отворена към всички природолюбители и търсачи на различни усещания. Събитието е и продължение на..

публикувано на 19.04.24 в 11:39

Георги Георгиев: Хората разбраха, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС

Предстоящите избори за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители за Народно събрание, насрочени на 9 юни 2024 г., ще бъдат по-различни, защото хората са разбрали, че ПП-ДБ са същите като ГЕРБ и ДПС. Това каза депутатът и областен координатор за Кърджали и Хасково от ПП „Възраждане“ Георги Георгиев...

публикувано на 17.04.24 в 15:25

В Момчилград направиха първите номинации за кандидат-депутати на ДПС

Започнаха разширените заседания на ДПС по общини, на които се правят номинации за кандидати за народни представители за листата на Движението в 9-ти Многомандатен район Кърджали за извънредните парламентарни избори на 9 юни. След Момчилград, където заседаваха във вторник, 16 април, днес (сряда, 17 април) се събират партийният актив,..

публикувано на 17.04.24 в 11:57

Родопчани се завръщат към традиционния поминък в региона - тютюна

Наблюдава се  завръщане на родопчани към традиционния поминък в региона  - тютюна. Заради повишения интерес към тютюнопроизводството и трудния набор на документи за регистрация , в две  писма от НАТ  настояват пред Министерството на земеделието и храните за удължаване на срока за вписване  на тютюнопроизводителите в регистъра . През..

публикувано на 16.04.24 в 11:33
Цвета Караянчева

Караянчева: До края на месеца ще са ясни кандидатите за депутати на ГЕРБ

 “Тревожно е това, което наблюдаваме с хора, които изпълняват висши държавни длъжности и тяхното поведение е много неприятно. Очакваме компетентните органи да се произнесат.” Като динамична, интересна и тревожна определи ситуацията в страната в момента областният лидер на ГЕРБ Кърджали Цвета Караянчева. Според нея предсрочните парламентарни избори са..

публикувано на 11.04.24 в 15:33