Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемията поразява психиката така както военното положение

Психотелесният терапевт Кремена Станилова коментира влиянието на продължителния стрес от лошите новини, свързани с коронавируса




Как преживяват локдауна, а преди това и извънредната ситуация уязвимите групи в Кърджали, сред които са и възрастни хора? Приклещени зад телевизора, те могат лесно да попаднат в клопката на страха, като най-голям е рискът при самотно живеещите хора. Контактът на този възрастен със света преминава през всичко онова, което бълват новините и е естествено да се почувства неориентиран, казва телесният психотерапевт Кремена Станилова. "Не съм убедена, че са само възрастните го преживяват най-тежко, по-скоро възрастните, които живеят сами. Моето наблюдение е, че когато са в двойка, те някакси са малко откъснати от цялата тази история, защото имат добро общуване, пазаруват си заедно, правят си манджичките, правеха си и зимнината. Тоест около обичайните неща се въртят двамата души. Но, когато е сам човекът, възрастният човек, той е затворен изцяло пред телевизора, неговият контакт със света минава през всичко онова, което бълват новините. И съвсем естествено е един такъв възрастен човек се чувства страшно отхвърлен и неориентиран, и уплашен. Аз имам съседки, които живеят сами, възрастни жени, те не знаят на какво да вярват и през цялото време, постоянно ни питат по-младите какво мислим, как да реагират, дали това е добре, дали не е добре".

Някои от възрастните се страхуват и да излизат.

Други обаче: "си търсят ежедневната разходка, осъзнават, че ако стоят затворени, това не е здравословно. Да, но самите маски, ги карат да живеят под стрес. Не е привично, за никое човешко същество, 12 месеца с нещо, което е сложено пред устата да се живее".

"При възрастните хора се наблюдава психика, която е вече оформена, затова те трудно понасят промените. "Това също ги прави доста по-уязвими, но живеещите в двойка, са доста по-защитени", казва Станилова.

Когато сме постоянно дистанцирани, нараства хормонът на стреса кортизол, намалява хормонът на привързаността, окситоцин. Така ставаме по-тревожни и несигурни".

"При по-примитивните култури едно от основното наказание е било да отлъчат човек от групата и той да върви сам, тоест в дистанция. Много често такъв човек, който е бил наказван по такъв начин, от 6 до 1 месеца е умирал".



Психиката ни по време на пандемията е подложена на стрес, подобно на този при военно положение. Това твърди психотелесният терапевт Кремена Станилова, практикуваща в Хасково. Възможно ли е да се отървем от песимизма и угнетяващата среда, свързани с разпространението на коронавируса? Така нареченият емоционален детокс може ли да случи ако постоянно мислите ни са насочени към новините и новите случаи на КОВИД-19? Продължава разговора ми с терапевта Кремена Станилова. "Истината е, че последната година сме бомбардирани от всякакъв тип информация, която играе роля буквално на хипноза. тъй като се повтарят едни и същи фрази "Бъди отговорен, "Носи маска", "Стой на разстояние". Тоест тези думи играят роля и на програмиране на нашето съзнание. Човешката психика може да се мобилизира за много кратък срок. Когато обаче, през цялото време биваме бомбардирани с подобни послания, облъчвани с цифри, с новини, които сочат застрашаване на нашия живот....Това е постоянен стрес от лошия тип, дистрес, който отключва непрекъснато емоции - било то страхови, било то гневни.

КАК РЕАГИРАТ ХОРАТА НА ТОЗИ ПОСТОЯНЕН СТРЕС

"Защото човек според характеровите си особености реагира на всяка една ситуация - едни ще се затворят и ще бъдат тъжни, други ще бъдат гневни, трети ще се изравнят емоционално и ще блокират емоциите, но ще компенсират в някакво хиперконсумативно поведение да кажем - алкохол, дрога, храна, шопинг, интернет".

Чуйте повече в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56