Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пандемията поразява психиката така както военното положение

Психотелесният терапевт Кремена Станилова коментира влиянието на продължителния стрес от лошите новини, свързани с коронавируса




Как преживяват локдауна, а преди това и извънредната ситуация уязвимите групи в Кърджали, сред които са и възрастни хора? Приклещени зад телевизора, те могат лесно да попаднат в клопката на страха, като най-голям е рискът при самотно живеещите хора. Контактът на този възрастен със света преминава през всичко онова, което бълват новините и е естествено да се почувства неориентиран, казва телесният психотерапевт Кремена Станилова. "Не съм убедена, че са само възрастните го преживяват най-тежко, по-скоро възрастните, които живеят сами. Моето наблюдение е, че когато са в двойка, те някакси са малко откъснати от цялата тази история, защото имат добро общуване, пазаруват си заедно, правят си манджичките, правеха си и зимнината. Тоест около обичайните неща се въртят двамата души. Но, когато е сам човекът, възрастният човек, той е затворен изцяло пред телевизора, неговият контакт със света минава през всичко онова, което бълват новините. И съвсем естествено е един такъв възрастен човек се чувства страшно отхвърлен и неориентиран, и уплашен. Аз имам съседки, които живеят сами, възрастни жени, те не знаят на какво да вярват и през цялото време, постоянно ни питат по-младите какво мислим, как да реагират, дали това е добре, дали не е добре".

Някои от възрастните се страхуват и да излизат.

Други обаче: "си търсят ежедневната разходка, осъзнават, че ако стоят затворени, това не е здравословно. Да, но самите маски, ги карат да живеят под стрес. Не е привично, за никое човешко същество, 12 месеца с нещо, което е сложено пред устата да се живее".

"При възрастните хора се наблюдава психика, която е вече оформена, затова те трудно понасят промените. "Това също ги прави доста по-уязвими, но живеещите в двойка, са доста по-защитени", казва Станилова.

Когато сме постоянно дистанцирани, нараства хормонът на стреса кортизол, намалява хормонът на привързаността, окситоцин. Така ставаме по-тревожни и несигурни".

"При по-примитивните култури едно от основното наказание е било да отлъчат човек от групата и той да върви сам, тоест в дистанция. Много често такъв човек, който е бил наказван по такъв начин, от 6 до 1 месеца е умирал".



Психиката ни по време на пандемията е подложена на стрес, подобно на този при военно положение. Това твърди психотелесният терапевт Кремена Станилова, практикуваща в Хасково. Възможно ли е да се отървем от песимизма и угнетяващата среда, свързани с разпространението на коронавируса? Така нареченият емоционален детокс може ли да случи ако постоянно мислите ни са насочени към новините и новите случаи на КОВИД-19? Продължава разговора ми с терапевта Кремена Станилова. "Истината е, че последната година сме бомбардирани от всякакъв тип информация, която играе роля буквално на хипноза. тъй като се повтарят едни и същи фрази "Бъди отговорен, "Носи маска", "Стой на разстояние". Тоест тези думи играят роля и на програмиране на нашето съзнание. Човешката психика може да се мобилизира за много кратък срок. Когато обаче, през цялото време биваме бомбардирани с подобни послания, облъчвани с цифри, с новини, които сочат застрашаване на нашия живот....Това е постоянен стрес от лошия тип, дистрес, който отключва непрекъснато емоции - било то страхови, било то гневни.

КАК РЕАГИРАТ ХОРАТА НА ТОЗИ ПОСТОЯНЕН СТРЕС

"Защото човек според характеровите си особености реагира на всяка една ситуация - едни ще се затворят и ще бъдат тъжни, други ще бъдат гневни, трети ще се изравнят емоционално и ще блокират емоциите, но ще компенсират в някакво хиперконсумативно поведение да кажем - алкохол, дрога, храна, шопинг, интернет".

Чуйте повече в прикачения файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!".  Очакват ни още изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 15.12.24 в 18:24

Проф. Хикмет Мехмедов: Свръхзадачата на моите постановки винаги е била любовта

Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на  Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..

публикувано на 13.12.24 в 16:05

Хари Атанасов: Много по-приятно ще се пътува за Гърция

Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..

публикувано на 13.12.24 в 12:57

Бизнесменът Пламен Петков: Ще се увеличат еднодневните почивки в Гърция

Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...

публикувано на 13.12.24 в 12:29

Кърджали с нови туристически маршрути

Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..

публикувано на 12.12.24 в 11:35

Творчество и празничен дух от клуб „Ахридос"

Жените от спортно-интелектуалния клуб "Ахридос" създадоха незабравими моменти за децата от Дневен център "Надежда" в Кърджали. Заедно те изработиха коледна украса и украсиха елхата. Празничното настроение беше допълнено от появата на Дядо Коледа, който раздаде ръчно изработени подаръци от жените в творческата работилница на клуба. „Обичам да работя с..

публикувано на 12.12.24 в 11:10

Весела Фламбурари: Пипи е коледният дух!

Няма уютна и топла Коледа без топло какао или кафе с мляко, гушливо одеяло и сгряваща коледна история, която да вземем в ръце или пък видим по телевизията. Какви ги вършат детските герои по Коледа?Пипи прави пакости, но само разумни, защото е духът на младостта, а той е винаги неспокоен . Карлсон сигурно дъвче лакомства, за да..

публикувано на 10.12.24 в 14:21