Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската комисия забранява част от боите за татуировки

Причината е в съмненията, че са канцерогенни


Идва ли краят на цветните татуировки? Може ли животът без татуси да се превърне в реалност? Европейската комисия налага забрана на вредните химикали в мастилото за татуировки, включително два широко използвани сини и зелени пигмента.Ограниченията за над 4000 вещества, използвани в мастилата за татуировки и перманентния грим, бяха предложени от Европейската агенция по химикали. Тези вещества, включително пигментите, известни като син 15 и зелен 7, вече са ограничени съгласно правилата на ЕС за козметика.

Последните промени в регламента, които Брюксел направи, вече са факт и трябва да влязат в сила през следващите месеци. Сериозно затягане на правилата за боите за татуси ще има от 4 януари 2022 г. Причината е в рисковете, които могат да крият за здравето. Експертите смятат, че в дългосрочен план мастилото под кожата може да доведе до рак, генетични мутации, репродуктивни проблеми и алергии.Според дерматолози съществуват научни обосновки, че в кожата се вкарват съединения, които след това се разпадат на амино-съединения, които могат да бъдат канцерогенни.

В практиката в България не са срещани случаи на канцерогенен ефект, но по клинични данни такъв ефект може да има, като такава реакция могат да дадат съставки, като никел и кобалт. Съществува по-бавно заздравяване на самия татус, но тава е заради неправилна грижа от страна на самия клиент, разказва татуистът Ани Якимова. Според нея за да не се стигне до усложнения, най-важно е как се създава, а след това и поддържа една рисунка върху тялото:

„ Никога не съм имала някакви по-фрапантни случаи, проблеми с кожата и здравето на кожата. Заради замърсяване и неправилна поддръжка по време на заздравителния процес може да се получи зачервяване или подуване на мястото на раната, но това отшумява до няколко дни.“

При татуирането кожната бариера се нарушава, а мастилата се абсорбират в тялото. Смесите навлизат в човешката кожа, в очната ябълка или в лигавиците. Разтворимите съставки обаче се разнасят в цялото тяло в рамките на няколко часа или дни, предупреждават от Европейската агенция по химикалите. Така опасни разтворители и токсични елементи и метали могат да проникнат с мастилото в тялото. Според Ани Якимова обаче, оцветителите в храните са далеч по-вредни за здравето на хората, отколкото пигментите в боите за татуиране:

„Качеството на боите, които ползваме в нашата сфера е доста по-високо от пигментите в хранително-вкусовата промишленост. Консумативите с които работим са доста по-скъпи и следователно много по-качествени.“

Основните компоненти на мастилата за татуировки са оцветител и вода, но те могат да съдържат повърхностно активни вещества, полимерни свързващи агенти, пълнители като силициев диоксид или бариев сулфат и алкохолни консерванти. Доклад на Съвместния изследователски съвет идентифицира 67 азосъединения в мастилата за татуировки, около половината от които могат да произвеждат канцерогенни ароматни амини, тъй като те се разграждат в кожата под ултравиолетово лъчение. Около 20% от багрилата преди това са били включени в „отрицателен списък“, който класифицира вредните вещества, които трябва да се избягват.

Въпреки че докладът отбелязва, че има малко данни за съдбата на химикалите с мастило в тялото, той открива, че инфекциите и алергиите от мастилата за татуировки са станали по-чести. Поставянето на ограничения за това колко от тези вещества могат да присъстват в мастилата за татуировки е най-подходящата мярка за контрол на рисковете. Именно затова производителите имат срок от около една година - да намерят заместители на част от мастилата, които крият най-сериозен риск за здравето. В списъка на забранените съставки влизат такива, които водят до канцерогенност, мутагенност, репродуктивни проблеми, както и до сериозни увреждания на кожата и очите.

Цялото интервю на Ангел Шенков с Ани Якимова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Ивайло Атанасов за първи път представи своя творба в Керимовата къща -

Малък празник на изкуството в Керимовата къща

Областният управител Никола Чанев също не скри възхищението си: "37 автора са повече от впечатляващо. Аз се  радвам, че имаме възможност да се насладим на такива прекрасни творби от утвърдени имена,  класици, както и нови дарования.  Искам да пожелая много успех на изложбата и много  закупени картини" Никола Чанев пожела успех на..

публикувано на 25.04.24 в 14:58

Ансамбъл "Филип Кутев" представя "Извори" в Кърджали

Държавният фолклорен ансамбъл “Филип Кутев“ ще представи в Кърджали най-мащабния си спектакъл “Извори”, който е част от националното турне на ансамбъла през 2024 година. Събитието ще а на 6юни, от 19 ч., в Театрално - музикален център Кърджали (театъра).   Със специалното участие на “Quarto Quartet”. В новаторския спектакъл участват над 100 певци,..

публикувано на 24.04.24 в 11:57
Група X-R@y за музиката си, инициативата

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Следва една рецепта на Росица Генчева за козунак на конци в домашни условия с точни указания за втасването на тестото . Ще чуем и защо хлебарят е добър психолог, мнение на шеф Пеньо Иванов, който също както Генчева е имал множество участия в известното кулинарно предаване на Иван Звездев. Във втората част на предаването, веднага след новините в 17..

публикувано на 21.04.24 в 18:11

Царството на дивите овце - муфлоните, е "Женда" (видео)

Единственото място в Родопите, където се срещат дивите овце - муфлоните, е Държавното ловно стопанство "Женда". Наричат го "Царството на муфлона". Някога в българските земи това е бил един от най-масово срещаните видове, който изчезва вследствие на лов. Преди няколко десетилетия започва възстановяването му. Държавно ловно стопанство "Женда" е..

публикувано на 19.04.24 в 16:56
ГКПП „Рудозем – Ксанти“

Кога ще отвори ГКПП Рудозем-Ксанти?

До края на май, 2024 г. пътят от гръцка страна при ГКПП Рудозем-Ксанти ще бъде звършен. Това прогнозира областният управител на Смолян Захари Сираков в ефира на Радио Кърджали. Той увери, че от българска страна всички процедури са изпълнени за отварянето на пункта и изрази надежда, че поне до средата на тази година "Рудозем-Ксанти" да бъде отворен за..

публикувано на 19.04.24 в 14:52
Мирослав Шопов

Лош път до яз. "Кърджали" тревожи бизнеса

Приоритетно разходване на средствата от бюджета за туризъм за обекти, които са с най-голяма посещаемост препоръчват бизнесмени от бранша. Имат подозрения, че с пари от 85-те хиляди за финансиране на дейности по Програмата за развитие на туризма в община Кърджали ще бъдат асфалтирани селски улици в неатрактивни за туристите села, за да се изпълнят..

публикувано на 17.04.24 в 13:43

Ученици: Трябва да сме активни граждани, ако искаме по-добър живот

Винаги има смисъл. И – не на апатията! Така с две изречения може да се обобщят уроците, които младежи са научили от участието си в проект за запознаване с работата на местните власти. Изводът, обобщен в няколкото думи изрече в ефира на Радио Кърджали един от участниците – Любо, ученик в СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали. Учениците Мелвин и..

публикувано на 16.04.24 в 16:56