Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейската комисия забранява част от боите за татуировки

Причината е в съмненията, че са канцерогенни


Идва ли краят на цветните татуировки? Може ли животът без татуси да се превърне в реалност? Европейската комисия налага забрана на вредните химикали в мастилото за татуировки, включително два широко използвани сини и зелени пигмента.Ограниченията за над 4000 вещества, използвани в мастилата за татуировки и перманентния грим, бяха предложени от Европейската агенция по химикали. Тези вещества, включително пигментите, известни като син 15 и зелен 7, вече са ограничени съгласно правилата на ЕС за козметика.

Последните промени в регламента, които Брюксел направи, вече са факт и трябва да влязат в сила през следващите месеци. Сериозно затягане на правилата за боите за татуси ще има от 4 януари 2022 г. Причината е в рисковете, които могат да крият за здравето. Експертите смятат, че в дългосрочен план мастилото под кожата може да доведе до рак, генетични мутации, репродуктивни проблеми и алергии.Според дерматолози съществуват научни обосновки, че в кожата се вкарват съединения, които след това се разпадат на амино-съединения, които могат да бъдат канцерогенни.

В практиката в България не са срещани случаи на канцерогенен ефект, но по клинични данни такъв ефект може да има, като такава реакция могат да дадат съставки, като никел и кобалт. Съществува по-бавно заздравяване на самия татус, но тава е заради неправилна грижа от страна на самия клиент, разказва татуистът Ани Якимова. Според нея за да не се стигне до усложнения, най-важно е как се създава, а след това и поддържа една рисунка върху тялото:

„ Никога не съм имала някакви по-фрапантни случаи, проблеми с кожата и здравето на кожата. Заради замърсяване и неправилна поддръжка по време на заздравителния процес може да се получи зачервяване или подуване на мястото на раната, но това отшумява до няколко дни.“

При татуирането кожната бариера се нарушава, а мастилата се абсорбират в тялото. Смесите навлизат в човешката кожа, в очната ябълка или в лигавиците. Разтворимите съставки обаче се разнасят в цялото тяло в рамките на няколко часа или дни, предупреждават от Европейската агенция по химикалите. Така опасни разтворители и токсични елементи и метали могат да проникнат с мастилото в тялото. Според Ани Якимова обаче, оцветителите в храните са далеч по-вредни за здравето на хората, отколкото пигментите в боите за татуиране:

„Качеството на боите, които ползваме в нашата сфера е доста по-високо от пигментите в хранително-вкусовата промишленост. Консумативите с които работим са доста по-скъпи и следователно много по-качествени.“

Основните компоненти на мастилата за татуировки са оцветител и вода, но те могат да съдържат повърхностно активни вещества, полимерни свързващи агенти, пълнители като силициев диоксид или бариев сулфат и алкохолни консерванти. Доклад на Съвместния изследователски съвет идентифицира 67 азосъединения в мастилата за татуировки, около половината от които могат да произвеждат канцерогенни ароматни амини, тъй като те се разграждат в кожата под ултравиолетово лъчение. Около 20% от багрилата преди това са били включени в „отрицателен списък“, който класифицира вредните вещества, които трябва да се избягват.

Въпреки че докладът отбелязва, че има малко данни за съдбата на химикалите с мастило в тялото, той открива, че инфекциите и алергиите от мастилата за татуировки са станали по-чести. Поставянето на ограничения за това колко от тези вещества могат да присъстват в мастилата за татуировки е най-подходящата мярка за контрол на рисковете. Именно затова производителите имат срок от около една година - да намерят заместители на част от мастилата, които крият най-сериозен риск за здравето. В списъка на забранените съставки влизат такива, които водят до канцерогенност, мутагенност, репродуктивни проблеми, както и до сериозни увреждания на кожата и очите.

Цялото интервю на Ангел Шенков с Ани Якимова чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39