Скок в цените на петрола през първите месеци на годината отбелязаха световните борси. Цената на горивата у нас също тръгна нагоре. Само в рамките на месец най- масовото гориво А-95 е скочило между 6 и 10 стотинки.
Според част от експертите има връзка между пандемията и скока в цените на горивата. За сравнение в началото на ноември, на прага на втората вълна на вируса, суровият петрол се е търгувал за близо 40 долара на барел, а в началото на февруари – за около 60. Колкото до горивото- литър от най-масовия бензин у нас в момента струва от лев и 80 до 2 лева.
Живодар Терзиев, председател на Българска Петролна и Газова Асоциация (БПГА) посочи два фактора за скока в цените:
„Ограничаването на добивите, както са се разбрали страните от ОПЕК и намаляването на запасите от петрол е първия влияещ фактор. Втората причина е че Търговските банки и Национални банки на съответните държави оказват рестриктивни мерки срещу ликвидността в банковите сметки на търговските оператори, което ги принуждава те да търсят пристан на своите финанси в други ресурси. На дали тази цена която виждаме в момента е достатъчно обективна, но международния тренд сочи това и респективно българския пазар го следва, както винаги 2,3 седмици по-късно след проявата на международния пазар.“
Друга от тезите за поскъпването е цената на суровия петрол в световен мащаб. Свързва се и с появата на ваксините срещу COVID-19. Причината – очаквания през лятото рестарт на туризма. По този въпрос Терзиев коментира:
„Нивата в момента са около 64$-65$ за барел сорт брент, респективно 530$-570$ за тон готови продукти и тази цена е достатъчно стабилно висока за да имаме очаквания за ново сезонно повишение през пролетните месеци. Що се отнася до ваксините, с тях или не, рано е още да говорим за отваряне на икономиките, което да завърти колелото на потреблението и да се върне откъм покачване на търсенето. Ако говорим за покачване откъм потребление , то вече се има предвид месеците август и септември, когато вече ваксинацията в света ще даде първите резултати.“
Ставайки въпрос за тенденциите при горивата все повече се говори за по чисти автомобили и алтернативни горива. Тези теми обаче не изглеждат толкова стабилни, колкото сме предполагали, казва Живодар Терзиев.
“Ще има зелен пакт, ще има декарбонизация. България се включва през Министерски съвет и практиките на правителството и прилаганите мерки. Това обаче при нас ще бъде както всичко останало доста бавно и за съжаление ще сме пак на опашката. Рано е да говорим за тенденции, за смяна на горивните модели. Следващите години приоритет ще бъдат основно конвенционалните горива и алтернативните, както ги наричаме ние. Очакванията са следващите години ние да последваме европейските страни в най-развитите и най-добрите практики. „
Цената на горивата у нас на едро и дребно спрямо цените в ЕС е на поносими нива и това ще се запази като тенденция, най-малко защото силата на потреблението на българския пазар е далеч по-слабо от това на другите големи и развити европейски държави. Не очакваме изненади откъм ценово ниво каза в заключение председателят на БПГА.
Прогнозите са, че цените на горивата ще спрат да растат най-рано през март.
Чуйте цялото интервю на Ангел Шенков с Живодар Терзиев в звуковия файл.
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..
За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478