Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нарушават ли правата ни ваксинационните паспорти?

Снимка: архив



Докато кризата с COVID-19 предизвиква хаос по целия свят, евролидерите обмислят въвеждането на паспорти за имунитет, за да стане ясно кой е имунизиран срещу коронавирусна инфекция. Ваксинационните паспорти може да станат факт до началото на лятото. Новината е от онлайн среща на Европейския съвет. Лидерите са постигнали принципно съгласие, но тепърва остават много въпроси, а основният е - за какво точно ще служи документът. След продължителни разговори, евролидерите така и не успяха да стигнат до окончателно решение за ваксинационните паспорти, но се обединиха такива да има, те да бъдат електронни и да съдържат минимално количество лични данни. 

Отворен обаче остава въпросът какво точно ще бъде предназначението на паспортите? Предвижда се хората, изчистени от инфекция, да се радват на определени привилегии като пътуване в чужбина или работа извън домовете си. Други сценарии предвиждат по-ограничена употреба, като например скрининг кои служители на болницата трябва да бъдат изложени на уязвими пациенти. Хората обаче са загрижени за потенциалните правни и етични последствия от паспортите за имунитет, като използването им може да даде възможност за дискриминация и да насърчи двустепенно общество, в което много хора са изоставени.

Няма как да не отбележим, че концепцията за имунитетни паспорти изобщо не е нова. Картите за ваксинация например демонстрират имунитет срещу специфични заболявания и не са непременно проблемни.Например картите за ваксинация срещу жълта треска са необходими за пътуване до определени страни, казва специалистът по медицинско право, адвокат Калина Михайлова.

Някои съдилищата по света вече заявиха, че работодателите могат да изискват от служителите да бъдат ваксинирани като предпоставка за работа при определени обстоятелства. Липсвайки ваксина за COVID-19, обаче, някои страни и компании вече търсят начини за установяване на имунитет чрез тестване на антитела. Това е проблематично, защото не е ясно дали има имунитет от последваща инфекция. И ако има имунитет, не е сигурно колко дълго трае.

Факт обаче е че работодателите могат да тестват служителите за инфекция, преди да ги оставят да се върнат на работа. И ако някой, който има положителен тест за COVID-19, може да бъде изключен от работното място, докато не се възстанови. Въпреки това работодателите не могат да направят крачка по-напред и да изискват от служителите да покажат, че са имунизирани срещу COVID-19, за да работят, понеже липсата на имунитет не е пряка заплаха за работното място.

Позволяването на работа само на хора с имунитет - или доказателства за минала инфекция - би поставило в неравностойно положение тези, които не са се разболели, или тези без антитела, за да го докажат. Сякаш в очите на техния работодател липсата на инфекция представлява увреждане. В този случай неравенството е това, което имунитетните паспорти биха могли да насърчат в тези ситуации.

Държавните и местните закони в някой държави, които имат широка защита на гражданските права срещу дискриминацията също могат да създадат препъни камъни за паспортите на имунитета. По същия начин местните закони като конвенцията за правата на човека могат да създадат проблеми за ваксинационните паспорти поради обширна защита срещу дискриминация, предоставена на служителите и обществеността.

Освен правните проблеми, ваксинационните паспорти пораждат и много етични проблеми.Някои наблюдатели се притесняват, че имунитетните паспорти могат да насърчават вредно поведение като умишлена инфекция, подобно на случилото се по време на избухването на жълта треска в южната част на САЩ в края на 19 век. Припомняме, че по това време бедните имигранти са търсили инфекция, за да докажат имунитет и да си намерят работа, въпреки високата смъртност.

И накрая, но не последно място, въвеждането на такъв тип паспорти може да насърчи измама, която да доведе до черен пазар за фалшиви ваксинационни паспорти.Тъй като държавите се отварят отново, паспортите за имунитет може да са примамливи. Но тяхното използване ще създаде подклас и обществен разрив между тези, които са имунизирани срещу COVID-19, и тези, които не са.


Чуйте интервюто на Ангел Шенков с адвокат Калина Михайлова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24

Туристите на Перперикон посещават и маето на Хазър Баба

От началото на месеца започнаха традиционните пролетни маета на алианската общност в Източните Родопи. Според Мустафа Ахмед, един от лидерите на алианите в България те привличат и християни. Това важи особено за туристите, които след като посетят Перперикон, се отбиват до село Горна Крепост , където се провежда съборът на Хазър Баба...

публикувано на 06.05.24 в 13:34

С "Вкусен следобед" на Великден!

Във втората част на предаването разговарям с кулинарката Росица Генчева за това какво можем да приготвим от останалите яйца от празника, при това лесно, ефектно и вкусно. Родолюбецът Розалин Хаджиев от Златоград пък ще ни каже как се приготвя агнешко печено за Гергьовден. Три предложения за агнешко печено ни отправя готвача на много наши и..

публикувано на 06.05.24 в 11:19

Пъстър празник в Кърджали за 1-ви май

Изключителен празник създадоха за поредна година в Кърджали областната структура на БСП и любители на българския фолклор по повод Международния ден на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. В празничния ден в Градската градина се стече пъстро множество, стотици - малки и големи - танцьори, певци, хора, които обичат българската..

публикувано на 01.05.24 в 16:41

Деца рисуват благотворително икони за новостроящ се храм

Икони, рисувани от деца, показва дни преди Възкресение Христово Регионална библиотека „Христо Смирненски”- Хасково. Изложбата под надслов „Имаш само това, което си дал” включва близо 40 рисунки на възпитаници на местната арт школа „Пастело” с ръководители Даниел Русев и Калина Чакалова. Сложната и необичайна за детско творчество тема..

публикувано на 30.04.24 в 14:31

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25