Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нарушават ли правата ни ваксинационните паспорти?

Снимка: архив



Докато кризата с COVID-19 предизвиква хаос по целия свят, евролидерите обмислят въвеждането на паспорти за имунитет, за да стане ясно кой е имунизиран срещу коронавирусна инфекция. Ваксинационните паспорти може да станат факт до началото на лятото. Новината е от онлайн среща на Европейския съвет. Лидерите са постигнали принципно съгласие, но тепърва остават много въпроси, а основният е - за какво точно ще служи документът. След продължителни разговори, евролидерите така и не успяха да стигнат до окончателно решение за ваксинационните паспорти, но се обединиха такива да има, те да бъдат електронни и да съдържат минимално количество лични данни. 

Отворен обаче остава въпросът какво точно ще бъде предназначението на паспортите? Предвижда се хората, изчистени от инфекция, да се радват на определени привилегии като пътуване в чужбина или работа извън домовете си. Други сценарии предвиждат по-ограничена употреба, като например скрининг кои служители на болницата трябва да бъдат изложени на уязвими пациенти. Хората обаче са загрижени за потенциалните правни и етични последствия от паспортите за имунитет, като използването им може да даде възможност за дискриминация и да насърчи двустепенно общество, в което много хора са изоставени.

Няма как да не отбележим, че концепцията за имунитетни паспорти изобщо не е нова. Картите за ваксинация например демонстрират имунитет срещу специфични заболявания и не са непременно проблемни.Например картите за ваксинация срещу жълта треска са необходими за пътуване до определени страни, казва специалистът по медицинско право, адвокат Калина Михайлова.

Някои съдилищата по света вече заявиха, че работодателите могат да изискват от служителите да бъдат ваксинирани като предпоставка за работа при определени обстоятелства. Липсвайки ваксина за COVID-19, обаче, някои страни и компании вече търсят начини за установяване на имунитет чрез тестване на антитела. Това е проблематично, защото не е ясно дали има имунитет от последваща инфекция. И ако има имунитет, не е сигурно колко дълго трае.

Факт обаче е че работодателите могат да тестват служителите за инфекция, преди да ги оставят да се върнат на работа. И ако някой, който има положителен тест за COVID-19, може да бъде изключен от работното място, докато не се възстанови. Въпреки това работодателите не могат да направят крачка по-напред и да изискват от служителите да покажат, че са имунизирани срещу COVID-19, за да работят, понеже липсата на имунитет не е пряка заплаха за работното място.

Позволяването на работа само на хора с имунитет - или доказателства за минала инфекция - би поставило в неравностойно положение тези, които не са се разболели, или тези без антитела, за да го докажат. Сякаш в очите на техния работодател липсата на инфекция представлява увреждане. В този случай неравенството е това, което имунитетните паспорти биха могли да насърчат в тези ситуации.

Държавните и местните закони в някой държави, които имат широка защита на гражданските права срещу дискриминацията също могат да създадат препъни камъни за паспортите на имунитета. По същия начин местните закони като конвенцията за правата на човека могат да създадат проблеми за ваксинационните паспорти поради обширна защита срещу дискриминация, предоставена на служителите и обществеността.

Освен правните проблеми, ваксинационните паспорти пораждат и много етични проблеми.Някои наблюдатели се притесняват, че имунитетните паспорти могат да насърчават вредно поведение като умишлена инфекция, подобно на случилото се по време на избухването на жълта треска в южната част на САЩ в края на 19 век. Припомняме, че по това време бедните имигранти са търсили инфекция, за да докажат имунитет и да си намерят работа, въпреки високата смъртност.

И накрая, но не последно място, въвеждането на такъв тип паспорти може да насърчи измама, която да доведе до черен пазар за фалшиви ваксинационни паспорти.Тъй като държавите се отварят отново, паспортите за имунитет може да са примамливи. Но тяхното използване ще създаде подклас и обществен разрив между тези, които са имунизирани срещу COVID-19, и тези, които не са.


Чуйте интервюто на Ангел Шенков с адвокат Калина Михайлова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Кремена Станилова, психотерапевт

Съвети за мотивация и постигане на цели през 2025 година

Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..

публикувано на 03.01.25 в 10:55

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце

Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..

публикувано на 03.01.25 в 10:35

Януари: от -20° до +15° с валежи и студ

Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..

публикувано на 03.01.25 в 09:35

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15

Село Петково се оживи в очакване на 2025-а

В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Златоград посреща Нова година с пълни хотели

За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..

публикувано на 30.12.24 в 11:41