Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културен шок: Езикът от парламентарната трибуна удари дъното

Снимка: БГНЕС




Нивото на политическият език спадна доста и това е очевиден факт за всеки. Въпреки това обаче, ще избегнем да квалифицираме еднозначно, защото виждаме примери от едната крайност до другата. Все пак няма как да не подчертаем дебело, че към този момент езикът от парламентарната трибуна на 45-тото НС доказа, че има още по-дълбоко дъно от това, което сме свикнали да чуваме, като думи и обръщения.

Видно е че една част от депутатите автоматично говорят, така както протестиращите по площадите, а именно с фрази като „Поцинкована кофа“. От другата страна са новите партии като контрапункт, които се опитват да говорят на език, които е доста по-възвишен, по-елитарен, от това което имаме като изява през последните 10 години.

Агресивното говорене, обидите и нападките от парламентарната трибуна биват посрещани с аплодисменти и копирани като начин на поведение от хора на ръководни позиции в държавните институции надолу по веригата. Намръщените физиономии, които трябва да всяват респект сякаш обаче не могат да прикрият бедния речник, което от своя страна задълбочава апатията към политиците, която се наблюдава в по-голямата част от народа и същевременно руши доверието в демокрацията като такава.

Използването на думи чието значение е неясно за произнасящият ги води до обезличаване на авторитета и доверието на народните представители или така наречените парламентаристи. През 44-тото и 45-тото Народно събрание наблюдаваме как думата „парламентаризъм“ е крайно неподходяща, понеже това, което виждаме като изява в никакъв случай не можем да кажем, че попада в класическото определение за парламентаризъм.

Примитивното ниво на изказ от парламентарните групи води до недоверие в самите тях, като тук идва въпросът дали ниската политическа култура на хората в България принуждава политиците да говорят езика на улицата или той всъщност е тяхното истинско лице?

Деградация на парламента носи със себе си последствия с които ще се борим поне през следващото десетилетие заяви политологът Димитър Димов. В този ред на мисли е необходимо незабавно да се пледира да се намери друг път и подход, понеже този явно обезсърчава хората от гражданско и политическо участие.

Защо  езикът от парламентарната трибуна удари дъното? Неразбиране ли е от хората в Народното събрание, какво изобщо означава думата суверен? Какво доведе до този културен шок и можем ли да се оттласкаме от дъното на примитивната реч сред управляващите? По темата Ангел Шенков разговаря с политологът Димитър Димов. Интервюто можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56