Нивото на политическият език спадна доста и това е очевиден факт за всеки. Въпреки това обаче, ще избегнем да квалифицираме еднозначно, защото виждаме примери от едната крайност до другата. Все пак няма как да не подчертаем дебело, че към този момент езикът от парламентарната трибуна на 45-тото НС доказа, че има още по-дълбоко дъно от това, което сме свикнали да чуваме, като думи и обръщения.
Видно е че една част от депутатите автоматично говорят, така както протестиращите по площадите, а именно с фрази като „Поцинкована кофа“. От другата страна са новите партии като контрапункт, които се опитват да говорят на език, които е доста по-възвишен, по-елитарен, от това което имаме като изява през последните 10 години.
Агресивното говорене, обидите и нападките от парламентарната трибуна биват посрещани с аплодисменти и копирани като начин на поведение от хора на ръководни позиции в държавните институции надолу по веригата. Намръщените физиономии, които трябва да всяват респект сякаш обаче не могат да прикрият бедния речник, което от своя страна задълбочава апатията към политиците, която се наблюдава в по-голямата част от народа и същевременно руши доверието в демокрацията като такава.
Използването на думи чието значение е неясно за произнасящият ги води до обезличаване на авторитета и доверието на народните представители или така наречените парламентаристи. През 44-тото и 45-тото Народно събрание наблюдаваме как думата „парламентаризъм“ е крайно неподходяща, понеже това, което виждаме като изява в никакъв случай не можем да кажем, че попада в класическото определение за парламентаризъм.
Примитивното ниво на изказ от парламентарните групи води до недоверие в самите тях, като тук идва въпросът дали ниската политическа култура на хората в България принуждава политиците да говорят езика на улицата или той всъщност е тяхното истинско лице?
Деградация на парламента носи със себе си последствия с които ще се борим поне през следващото десетилетие заяви политологът Димитър Димов. В този ред на мисли е необходимо незабавно да се пледира да се намери друг път и подход, понеже този явно обезсърчава хората от гражданско и политическо участие.
Защо езикът от парламентарната трибуна удари дъното? Неразбиране ли е от хората в Народното събрание, какво изобщо означава думата суверен? Какво доведе до този културен шок и можем ли да се оттласкаме от дъното на примитивната реч сред управляващите? По темата Ангел Шенков разговаря с политологът Димитър Димов. Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
С празнична света литургия и освещаване на бойните знамена беше честван празника Богоявление в Кърджали. За поредна година Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай избира да отслужи първо в Кърджали ритуалите по освещаването на бойни знамена и освещаването на водите на река Арда с хвърлянето на Светия кръст във водите ѝ и..
Нетърпеливи жители на гранични с Гърция смолянски села се възползвали от официалното приемане на страната ни в Шенгенското пространство от 1 януари и ходели на гости у съседите през браздата пеша по горски и нерегламентирани пътища, съобщиха слушатели. Областният управител на Смолян Захари Сираков потвърди в ефира на Радио Кърджали за..
Началото на годината – идеалният момент за нови цели и мотивация. С настъпването на 2025 година, много хора търсят начини да стартират годината по позитивен и целеустремен начин. Кремена Станилова, психотерапевт от Хасково, споделя своите съвети за това как да се мотивираме, да поставим реалистични цели и да намерим баланс в живота си. Защо началото..
Първото бебе за 2025 година в Смолян е момченце на име Даниел. Първото бебе за новата година се роди в 9:45 часа на 2 януари в АГО отделението на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян. Момченцето, което носи името Даниел Емилианов Бакърджиев, тежи 3,450 кг и е дълго 49 см. Родителите му са от Смолян, а това е второто дете в семейството. Съобщи в ефира на..
Най-ниските температури през януари у нас ще бъдат между минус 20 и минус 15 градуса по Целзий, а най-високите температури ще са между 10 и 15 градуса. Това прогнозират синоптицитеот Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), представяйки прогнозата за времето през януари в страната. През януари се очаква средната месечна температура да..
Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..
Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд, операта, в страната на Моцарт, известна с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478