Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нови правила при работата от вкъщи: Изключваме цифровите устройства след края на работния ден

Снимката е илюстративна
Снимка: Фондация „Тук-там“



През 2020 г. пандемията от коронавирус наложи нов стил на работа на места, където това е възможно. Стотици хиляди служители превърнаха дома си и в офис и преоткриха както плюсовете, така и минусите на работата от вкъщи, която с е увеличила 30%. 1/3 от служителите всеки ден се налага да работят и през часовете за почивка. Често времето за почивка се смесва с работните задачи, а ангажиментите не свършват с осмия час зад монитора на лаптопа. Така, неусетно, работният ден се удължава, служебните разговори стават денонощни, а „да си на повикване” се превръща в новата норма, показват последните проучвания на трудовия пазар. "Границата вече е размита – губим реалност кога започва работният ден и кога свършва”, твърди Гергана Стоянова. Въпреки че помогна на много хора да запазят работните си места хоум-офисът доведе и до ситуация да сме винаги на линия а това би провокирало стрес, тревожност и депресия сред служителите. На това мнение е и Стоянова.

Сигнали за неправомерно удължаване на работното време все по често стигат и до синдикатите. За да спрат залоупотребите Брюксел иска да регулира кога служителите да са на разположение и да могат да се изключват от работа след 8мия час на работа. Днес, благодарение на модерните технологии, много компании предлагат възможност на служителите си да работят от вкъщи, а броят на хората, които работят за себе си (т.нар фрийлансъри), непрекъснато расте. През последните години все повече компании отбелязват 8-и февруари като официален ден за работа от вкъщи а все повече млади майки предпочитат този вариант, казва Марина Панайотова, майка на две деца. От индивидуална гледна точка, работата от вкъщи ни позволява сами да управляваме времето си, да избегнем дългите ежедневни пътувания до работното място, както и да подобрим баланса между работата и личния си живот. Последното е от особено значение за работещите майки подчертава Панайотова.

И докато милиони европейци работят от вкъщи един въпрос продължава да търси отговор – кой трябва да плаща интернета, консумативите и кафето по време на хоум-офиса. Испания например е задължила работодателите да плащат за поддръжка и оборудване на домашните офиси. А Великобритания намекна че може да въведе данъчни облекчения за оборудване по време на пандамията.  Независимо от индивидуалното решение на всяка страна, преди пандемията да работиш от дома си за мнозина е изглеждало като невероятен лукс, който работодателите кой знае защо отказват. Все повече компании обаче вече декларират че работата от вкъщи остава единствена алтернатива от тук нататък и връщане към офисите няма да има.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39