Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Два протеста се състояха пред Община Кърджали от жители на кв."Байкал"



Днес от 10.00 часа, в Община Кърджали трябваше да започнат обществени обсъждания за изменение  на Общия устройствен план на части от кв. "Студен кладенец", кв. "Байкал" и Централна градска част на Кърджали. Късно снощи от общинската администрация обявиха, че обсъжданията се отлагат, без да се посочва нова дата за тях.

Припомняме, че жители на "Байкал" събраха протестна подписка, а също и протестираха, като на 26 юни  затвориха за час бул. "Беломорски" и заявиха, че не са съгласни да бъде разрешено високо строителство в квартала. Днес протестът им продължи пред сградата на община Кърджали.

Два протеста се състояха днес пред Община Кърджали от жители на кв. Байкал. По-многолюдният бе на хората, които не подкрепят изменеието на Общия устройствен план на квартала с което ще се разреши строителство до 15 м., а другият на жители на квартала, които подкрепят изменението. Ето какво каза жена, която подкрепя високото строитеслтво в квартал Байкал: 

"Това е един градски квартал и не трябва да има къщи от 30-та година, и хората трябва да могат да си разполагат с имота, както си искат, и да им се даде възможност на тези, които искат да си построят, може и кооперация, може да си правят преустройство и т.н.".

Хората от Байкал, които не подкрепят високото строителство пък казаха, че не искат да живеят само сред бетон: 

"Не искаме всичко да е в бетон. В нашия квартал в момента са къщи с дворчета, със зелени площи. Представете си какво ще стане ако се разреши високото строителство – презастрояване, без междублокови пространства, а улиците са тесни".

Тунджай Узун от Инициативния комитет "Не на застрояването" каза, че сред хората, които са на контрапротеста само 2-ма са жители на Байкал и те са офертирани да продадат имотите си за да се вдигнат по-големи кооперации: 

"Само вижте дали има жители на квартал „Байкал“ там. Има двама души, които вече са им капарирани къщите и искат да се строи. Само двама жители на квартал „Байкал“,  останалите не искаме да се строи".

Протестиращите срещу високото строителство не пожелаха да се срещат нито с кмета, нито с главния архитект, който слезе при тях. Арх. Запартов каза, че намерението му винаги е било да подобри облика на града: 

"Нищо лошо не искаме да направим.  Всичко, което правя е за доброто на този град".

Хората, които протестираха срещу високото строителство поднесоха венец пред входа на Община Кърджали с аплаузи. А какво символизира той, Тунджай Узун от Инициативния комитет на протестиращите каза: 

"Че Община Кърджали е мъртва и не работи в полза на своите жителите, а работи в полза на нечии други интереси". 

А до кога ще протестират хората?: 

"До последно. Докато отменят всички намерения за изменения на квартала ни". 

Не се знае за кога е отложено общественото обсъждане и какви са причините на отлагането. 

Този следобед пристигна съобщение до медиите от Инициативния комитет срещу презастряването на кв. „Байкал“, в което пише, че е адресирал нова жалба до кмета на общината, ОбС, МРРБ, МСОВ, главния прокурор и др. контролни институции във връзка с отложеното обществено обсъждане на измененията в общия устройствен план на Кърджали, които ще позволят високото строителство в квартала. Съобщението гласи: "Община Кърджали не е страна по това обществено обсъждане, според Закона за устройство на територията, следователно не може нито да го инициира, нито да го отменя, твърдят протестиращите. Това е задължение на възложителя. До момента на гражданите не е предоставен проектът, внесен за обсъждане от възложителя, липсва и акт, с който същият насрочва, а впоследствие отлага общественото обсъждане. Хората са категорични, че община Кърджали нарушава процедурите, извършва незаконосъобразни действия и съзнателно подвежда и дезинформира жителите на квартала. В случая тя има компетентност само да прекрати процедурата и да внесе искане до ОбС за отмяна на решението за  изработване на проекта за изменение на ОУП. 
Настояваме да бъде извършена проверка на община Кърджали за недопустимост на нейните действия /или умишлено бездействие/  и да бъдат предприети необходимите стъпки по компетентност". 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35