Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Единственият експонат на мастодонт у нас се намира в Дорково

2
Скулптура на мастодонт в плиоценски парк Дорково
Снимка: Божидар Чолаков, БНР Кърджали

Плиоценският парк в село Дорково е открит на 19 септември 2013 г. Това е палеонтологичен музей, представящ находки от плиоцена, открити в палеонтологичното находище в местността „Елин кладенец“ около Дорково. Находището е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Открити са над 600 кости на 15 кв. метра площ. Това е най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа. Чрез него се маркира началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа. Милен Пейчинов, екскурзовод в Плеоценски парк Дорково ни разказва подробности.

„При нас ние представяме най-величествения представител от тази епоха негово величество мастодонта. Така са се казвали тези величествени представители населявали Дорково и като цяло целия континент. Приликата е огромна със сегашните слонове. Всъщност, не малка част от нашите посетители ахват и казват: какъв огромен слон! Но ние веднага им обясняваме, че този животински представител е мастодонт или по-точно това е прадядото на слона“, разказва Милен Пейчинов.


По-голямо внимание на находището обръща местният учител Манол Чолев, през 30-те годни на миналия век. Той обикалял с учениците на поход из околностите на Дорково и забелязва, че този костен материал не е като на днешните животни. След това находището потъва в забрава за почти 50 години. Костното находище се преоткрива наново през 80-те години от тогавашната фирма "Редки метали", която разработвала близкия рудник. Тогава се дава идеята за построяване на музей, но така и не осъществена.

Скулптурата на мастодонта заема централно място в музея. Тези екземпляри са били с височина около 4,5 – 5 метра и дължина не повече от 7 метра, с тегло до 10 тона.  Самата скулптура е изработена от стириопор, гипс и пластмаса. Природата около Дорково през плиоцена се представя чрез 10-метрова пейзажна диорама „Фауната и природата край Дорково и на Балканите преди 5 милиона години“.


След края на проучавателните дейности през 80-те години, два вагона костен материал отпътуват за Париж, Франция, а в България остават малка част от намерените артефакти. Това е така, защото експедицията е била финансирана изцяло от френска страна.

Плиоценският музей в село Дорково работи целогодишно и можете да го посетите когато пожелаете.

Другите забележителности в региона са крепостта Цепина и пещера Лепеница, която може да се посети само със специална екипировка. На 12 км се намира СПА столицата на Балканите - Велинград, а на 10 км яз. Батак.

Затова не се питайте А сега накъде, а стягайте багажа и тръгвайте към региона на Велинград и Дорково. Пътуването до там може да бъде вълнуващо и приятно ако използвате "Родопската теснолинейка". 

Чуйте повече в прикачения звуков файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Вкусен следобед" на прага на 2025

Следва една рецепта за прочутия залцбургски шницел на Петя Аргирова, която живее в Германия. Какво ядат на Коледа и Бъдни вечер, които тепърват предстоят арменците? Разказва д-р Ахавни Кеворкян. Във втората част на предаването, първо ще ви предложа рецепта за руло с телешко и бамя, по-сочно от гювеч и за френска селска торта. Две..

публикувано на 30.12.24 в 14:03

Как изглежда зимна Виена?

Как посрещат, в Града на музиката и на Мечтите , прочут със Зигмунд Фройд,  операта, в страната на Моцарт, известна  с тортата Гараш, Новата година! Цяла Виена е окъпана от светлини, на коледните базари се продават лакомства, както и дървени библейски фигурки, греяно вино, и разбира се, звучи музика. А с какво е прочута австрийската..

публикувано на 30.12.24 в 13:15

Село Петково се оживи в очакване на 2025-а

В едно от известните родопски села Петково има само една къща за гости, затова пък, доста от петковлии си идват тук, за да пренощуват в собствените си домове. Къщите са стегнати, запазени, малко са порутените. За съжаление, веселби навън, на площада вече няма, но пък удоволствието да прекараш сред природата новогодишната вечер и да се..

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Златоград посреща Нова година с пълни хотели

За Новогодишните празници, хотелите и местата за настаняване в Златоград са запълнени на 100 %. Идват основно нашенски туристи, рядко гърци, които иначе предпочитат спа услугите. Заради изравнените цени на хранителните стоки, гърците пазаруват все по-малко в родопския град. Повече за посрещането на Новата година , и за първия по-голям..

публикувано на 30.12.24 в 11:41

Народната певица Дарина Славова с музикално предизвикателство към талантливите деца на България

Дарина Славова, солистка на ансамбъл „Тракия“, завърши годината с интересно музикално предизвикателство в социалните мрежи. Тя призова талантливите деца на България да участват, като публикуват видео с изпълнение на песен от нейния репертоар на официалната ѝ Facebook страница. В рамките на един месец около 23 деца се включиха в инициативата. Сред тях..

публикувано на 28.12.24 в 15:15
Снимката е илюстративна

Магията на коледуването оживява в квартал Гледка

И тази година коледарите ще спазят традицията и ще обиколят къщите в кърджалийския квартал Гледка. За значението и магията на тази обичана традиция разказва Здравка Димитрова от народно читалище "Родопски фар". “Коледарите тази вечер ще тръгнат от 18 ч. и ще обходят целия квартал Гледка, като започват, разбира се, от свещеника с благословия. Отец Кирил..

обновено на 24.12.24 в 11:35

40 години от Възродителния процес: Поклонения и възпоменания в региона на Кърджали

Тази година се навършват 40 години от събитията, останали в историята като Възродителен процес. Поклонението на Тюркян чешма в село Могиляне ще събере хора от близо и далеч, за да почетат паметта на невинните жертви. По този повод, Демокрация, права и свободи - ДПС организират редица възпоменателни събития в региона на Кърджали. Ресми Мурад, областен..

публикувано на 24.12.24 в 09:55