Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кърджали е на историческата карта от 6-то хилядолетие пр.н.е.

Даниела Коджаманова, директор на РИМ-Кърджали
Снимка: Радио Кърджали

Тази година отбелязваме 109 години от освобождението на Кърджали и Източните Родопи от османска власт и присъединяването им към свободна и независима България. Този край обаче е бил населен от най-дълбока древност. Трябва да имаме знание за историята на нашия град и знаейки какво наследство носим, може би ще бъдем малко по-отговорни към днешния ден, каза в празничния сутрешен блок на Радио Кърджали Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей.

Тя разказа, че животът в чертите на съвременния град Кърджали започва през 6-то хилядолетие пр.н.е. Това е едно селище, което се е намирало на брега на малка река, която е текла по протежението на днешната улица "Сан Стефано". То е било разположено на южния бряг срещу днешното училище "Йордан Йовков". Било е с много големи размери. Имало е условна планировка - малки улици с посипка между жилищните сгради. Най-интересното е, че преди да бъде изградено селището, е извършен някакъв ритуал, най-вероятно за очистване на мястото. Това показва откритият пласт овъглена растителност, която е била натрупана и запалена. Именно в това селище е намерена и уникалната малка свастика от нефрит, която днес се съхранява в Регионалния исторически музей, казва Даниела Коджаманова и припомня, че нефритът е материал, който не се среща в Европа.

В последващите периоди сградите и жилищата се изместват към по-високите места - това става в ранножелязната епоха. Открити са останки от укрепени селища в района на телевизионната кула край Иванци, в местността Харман кая край Вишеград. Но именно Арда и нейните притоци са били онова условие за ранно заселване на хората в района.

Малко известен факт е, че в триъгълника на кръстовището на ул. "Булаир" и бул. "България" е била открита римска гробница. Там е открит светилник, който е част от експозицията на музея. Паметникът на Освободителите в Кърджали пък е изграден върху надгробна могила, която не е проучвана. Надгробни могили има също в района на Гледка и Вишеград, а в землището на Петлино е разкрита римска вила.

Най-представителният паметник от епохата на Средновековието в чертите на съвременния Кърджали е манастирът "Св. Йоан Предтеча" в кв. Веселчане. Повече за неговата уникалност и за невероятните находки, открити там, както и за другите поводи за историческа гордост на днешните жители на Кърджали може да чуете в разговора на Станислава Георгиева с Даниела Коджаманова в прикачения звуков файл.


Какво е миналото му и какво е привличало хората, които усядат тук ще научим от Даниела Коджаманова, директор на Регионалния исторически музей в Кърджали, на която казвам добро утро и честит празник



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Не съм оптимист за живота на това правителство

Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..

публикувано на 14.01.25 в 13:47

Четири села в Кърджалийско със смущения в електрозахранването

Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че  около 70 екипа на дружеството работят средно  на терен към момента.  Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..

публикувано на 14.01.25 в 13:20

Билял Чауш: Трудоемко е да се отглеждат пчели

Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа.   Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..

публикувано на 14.01.25 в 12:23

Ресторантьорите настояват за запазване на 9% ставка в бранша

Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари.  Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..

публикувано на 07.01.25 в 11:05
д-р Йорданка Господинова

Д-р Господинова: Важно е какво ядеш не от Коледа до Нова година, а от Нова година до Коледа

Коледните празници отминаха, Нова година дойде, изядохме вече остатъците от богатите празнични трапези и вече започнахме да се питаме как да отслабнем и как да влезем във форма. Има ли лесни начини и какви са съветите на диетолозите за здравословно хранене? " Ако говорим за лесен начин за влизане във форма, лесният начин е да не излизаме от форма...

публикувано на 06.01.25 в 17:28
Евгений Дайнов

Проф. Евгений Дайнов: ГЕРБ се провали в сформирането на правителство

Спирането на преговорния процес преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на стабилно управление на държавата показва, че ГЕРБ се оказаха за пореден път неспособни да сформират правителство. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов.  ГЕРБ прекрати преговорите за съставяне на редовно..

публикувано на 06.01.25 в 16:06
Вилдан Расим

Вилдан Расим: Водата е силен елемент в традициите от Йордановден до Бабинден

Богоявление или Йордановден е един от важните дни в българския обреден календар. Днес може  да не спазваме буквално традициите, но някога е било важно тяхното изпълнение.  Богоявление  е денят, на който Йоан Кръстител покръстил Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху..

публикувано на 06.01.25 в 15:21