Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Природата се опазва най-добре в богатите страни, където няма корупция и има закон

Петко Цветков, Симеон Арангелов и Андрей Ковачев (отляво надясно)
Снимка: Радио Кърджали

Две природозащитни организации - Асоциация на парковете в България и Сдружение за дива природа Балкани, проведоха в Кърджали обучение за граждани под наслов "Застъпници на природата". Лекторите разясняваха как и къде хората могат да проверят или сигнализират за нарушения на екологичното законодателство, които могат да нарушат качеството им на живот или са свързани с опазване на природата. Подобни обучения са проведени в цялата страна, последните градове са Хасково, Кърджали, Смолян и Велинград, каза за Радио Кърджали Симеон Арангелов от Асоциацията на праковете в България и добави :

Въпреки многото усилия които влагаме в ежедневието си, в нашата работа се оказва, че броят на случаите, вместо да намалява, все-повече се увеличава. И си дадохме сметка, че ние не можем да смогнем, най-малкото на този непрекъснато нарастващ брой случаи. От друга страна, не е и устойчиво, тъй като е много по-добре, когато хората на местно ниво са информирани и знаят какво могат да направят. Те са там, на място, те са хората, които ще бъдат засегнати от реализацията на някакъв инвестиционен проект, който е в разрез с екологичното законодателство. И са най-силно мотивирани, освен това. Направихме и Наръчник за зелено застъпничество, който е качен в интернет - изключително полезно четиво, което може да помогне в разрешаването на различни случаи.

Андрей Ковачев от Сдружение за дива природа Балкани каза, че навсякъде, където вече са проведени такива обучения, има интерес: Навсякъде има интерес. И навсякъде има проблеми. Проблемите са многобройни навсякъде, и хората търсят начин да си ги решат. Дали ще бъде източник на миризми, дали ще бъде изсичане на улични дървета, дали ще бъде сечите в горите, дали ще бъде проблем със замърсяване на водите или нещо друго, но винаги касае качеството на живот, много често касае здравето на хората или е нещо в природата, което е близко до сърцето, и искаме да го запазим. Но проблемите са многобройни и хората търсят начин да ги решат. И не знаят как, защото това не се учи в училище.

Според него е крайно време да влезем в редиците на онези европейски държави, които не позволяват корупцията да унищожава живота ни. А чистата, запазена, здравословна околна среда е основно наше гражданско право, казва Андрей Ковачев.

Все още има случаи, които ни изненадват, твърди Петко Цветков. Преди около седмица до нас достигна информация, че в Кърджали се разрешават нови инвестиционни намерения за открит добив на полезни изкопаеми. Повечето от жителите на района не знаят, че ще бъдат открити рудници за над 2 хиляди декара площи. Не се полагат достатъчно усилия от институциите за разпространяването на тази информация до максимален брой хора, за да могат да изразят своето навременно становище, а не след време да бъдат изненадани.

Според природозащитниците институциите са заинтересовани да информират хората за предстоящите си инвестиционни намерения, но на практика информацията не стига навреме до гражданите. Има на какво да се учим от европейските страни относно това как туризмът да не пречи на природата и е крайно време да се научим да печелим от природата си, без да я унищожаваме, казва Андрей Ковачев и дава за пример чапловата колония в Кърджали. Тя не може да бъде обявена за защитена територия, но може да се управлява от Община Кърджали. Необходимо е само писмо до министерството на околната среда и водите и заповед на министъра, който да позволи това. Колонията може да се включи в общия устройствен план е да стане много добро място за приходи за общинската хазна, още повече, че там гнездят осем защитени вида птици.И е изключителна ценност за Кърджали.

Природата се опазва най-добре в богатите и развитите страни. И няма пречка и природата да е опазена, и бизнесът да се развива. Където има добро опазване на природата, има и най-добро качество на живот и най-богати хора и най-добре развит бизнес, казва Андрей Ковачев. Според него причината е много проста и тя не е само в липсата на корупция, но е и в силата на закона.


Цялото интервю на Станислава Георгиева със Симеон Арангелов, Андрей Ковачев и Петко Цветков може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35

Кърджалийци обядват в гръцко след влизането ни в Шенген

В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...

публикувано на 02.02.25 в 15:56