Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тайната на щастието на датчаните: Да се насладиш на момента


Има ли нещо гнило в Дания? Сигурно има и то по това време  на годината, защото се оказва, че в момента там е по-топло, отколкото при нас. Необичайното време е истинска радост за тези народи, защото часовете слънчевата светлина, на която те могат да се радват са едва шест. Но пък както знаем, че датчаните имат стройна философия за живота, която обяснява че са една от най-щастливите нации. Хюга, или както те я произнасят хюге. Хюга се нарича всичко - от „изкуството да създаваш атмосфера на интимност“, „комфорт за душата“ и „липсата на дразнители“ до „да изпитваш удоволствие от наличието на успокояващи неща“, „споделени моменти на уют“ и „да пиеш какао на светлината на свещи“.
Хюга не се крие във вещите, а в атмосферата и усещанията.
В Дания има специални хюга турове по паркове, кафенета, площадки и улици, където можете да се почувствате по-щастливи. Как едно момиче от Кърджали възприема хюга, пренася ли се този щастлив начин на живот и върху интериора в датските домове, как й се отразява така дефицитната слънчева светлина. Разговарям със Станислава Иванова, с която се познаваме лично, а поводът за това е 20 март, Световния ден на щастието.

момента, за голяма изненада на всички, е доста приятно и топло, някъде от две седмици има слънце, което не се случва често тук в този период. Даже като наблюдавам, и от България е по-топло".

"....имаше съответен период, в който трябваше да се адаптирам, понеже зимата тука е доста тъмно, имаме някъде около 6 часа светлина дневна. Но това, че те в ежедневието си умеят като цяло да правят така нареченото хюге, да си правят вечерите или дългите нощи, тъмни часове, като едно такова приятно усещане. Някак си не усещаш, че вън е тъмно, ами  вътре в душата ти е светло, със свещи, с приятна музика. На мен ми отне няколко години да свикна, да не обръщам много внимание, че е тъмно, че студено и дъждовно, ами да си го направя да ми е приятно, въпреки условията навън".

В периода преди Коледа и Нова година Дания е украсена пищно, коледно, като украсяването започва още от октомври месец. Така времето преминава неусетно. "Трудно е януари месец, след като са минали празниците".

КАКВО Е ХЮГЕ?

"Това е философия за щастие, ....да се насладиш на момента. Да си направиш да ти е уютно, да спреш за момент и да се насладиш на обстановката, на компанията. Да си направиш уют на душата. Не ти трябва нещо помпозно, разкош.

Народопсихологията на датчаните е да се наслаждат на простите неща. "Системата е направена така, че те са задоволени материално, единственото остава да си направиш уютно в душата, да ти е комфортно. Да се насладиш на компанията на близки приятели, на семейството, да си направиш една чаша чай с ароматна свещ до теб, примерно в зимните дни. Това е хюгето, и аз вече свикнах на техния начин на мислене".

"Това че ти можеш да видиш добър приятел, в този момент и да спреш за момент, и да се насладиш на разговорите, не да бързаш и да мислиш за други проблеми".

ОБЗАВЕЖДАНЕТО И ХЮГЕ

Датският стил в обзавеждането също е свързан с хюге.

".....Те имат минималистичен стил, датския стил с това е известен - и в дизайн, и в интериор, и в мебели. За тях са много важни чистите линии и това те освобождава да може да мислиш за себе си, да се насладиш на своето съществуване, в момента. Не са привързани към вещите, при тях всичко е много изчистено, много монохромни цветове използват - бяло, сиво, черно. В домовете им "обстановката е приятна, няма ярки цветове, много натрупано, много декорации, което можем да видим в южната част на полукълбото".

СВЕЩИТЕ И ХЮГЕ

Камина във всеки дом няма, уточнява Станислава. Ако има камина, тя ще е био, но свещи навсякъде има. Особено зимата, задължително, по прозорци, влючени като декорация. Имат и традиция, една голяма свещ, която се разграфява от едно до двайсет и четири и всеки ден се запалва по малко до Коледа.

КУХНЯТА Е СЕМПЛА

близка до немската. Нямат манджи като у нас. Примерно меню е месо с картофи и сосове, на които датската кухня изобилства.

КАК СИ ПОЧИВАТ ДАТЧАНИТЕ

Лятото всички отиват на юг. С каравани в Италия в Испания, за по месец, тук юли месец е задължително почивен месец, понеже и училищата тогава не работят. И да, отиват на по-топло, макар че в последните години и тук има хубаво лято".

В БЪЛГАРИЯ ЖИВОТЪТ Е ДОСТА ЗАБЪРЗАН И ДИНАМИЧЕН,

в сравнение с Дания.

НА КАКВО СЕ ДЪЛЖИ В КРАЙНА СМЕТКА ДАТСКОТО ЩАСТИЕ? ЧЕРТИ ОТ ХАРАКТЕРА? СТАНДАРТ?

Определено не са амбициозни от тази гледна точка, да завиждат. Обичат да си помагат. Но за да се създадат дълбоки връзки, трябва да мине известно време, казва Станислава.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39

Съзвездие от български и турски изпълнители ще пеят в Крумовград

Николина Чакърдъкова и Неврокопски танцов ансамбъл, Тони Димитрова, Десита, турските изпълнители Бурак Булут и Куртулуш Куш ще пеят в Крумовград по време на третото издание на   „Среща на крумовградчани от близо и далеч“. Празникът ще се проведе в рамките на три дни, от 18 до 20 юли. Наред с културната програма, общината организира и изложба..

публикувано на 10.07.24 в 15:16

Втори фестивал на родопската кухня в Баните

Фестивал на родопската кухня ще се проведе на 06.07.2024 г. /събота/ на площад "Шести май" в Баните. С него ще бъде официално открит летния сезон в община Баните. На площада ще бъдат разположени шатри с традиционна трапеза, отрупана с автентични родопска ястия, старателно приготвени от  местните хотелиери, ресторантьори, читалища и доброволци. В..

публикувано на 05.07.24 в 12:43