В ивайловградското село Свирачи лазарки запяха из улиците и домовете на хората. Това е стародавна традиция, която се спазва на Лазароден. Този празник се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота. Името Лазар е символ на здраве и дълголетие.
Силвия Араджиева, която работи в НЧ „Пробуда 1914“ – Ивайловград клон Свирачи разказва за Лазаровден в селото.
„Тази традиция е отколешна традиция и докато имаме желаещи деца да лазаруват и поне докато съм аз тук ще се опитваме всяка година да тачим този празник. Имаме дечица, които не са в село, но са с корени от село Свирачи, живеят в Ивайловград. Въпреки забързаното ежедневие на младите опитвам се да ги ангажирам веднъж седмицата в читалището. Радвам се, че за сега традицията успяваме да я поддържаме. Днес лазарки ще са шест момичета, като една от тях ще бъда лазаря или така наречената кукла Лазар. В миналото традицията е била друга. Вместо кукла се е избирало русо момиче да бъде лазар. За да бъде рапката, царевицата здрава и годината да бъде здрава. Имало такова поверие, че девойка, която е лазарувала, тя вече е готова за женене. Лазарките са посрещани от домакините с тас в който има жито. Домакинята хвърля житото на горе и нарича: „хайде таз година всички пилета полатки да са“. След това стопанката на дома ги дарява със специално направени колачки за този ден, с една голяма погача и яйца. След като момите минат из селото се отправят към едно поточе, до вила Армира, където си хвърлят венчетата във потока. По това се гадае коя мома първа ще се омъжи.“ Това разказва Силвия Араджиева от село Свирачи.
Тя си пожелава, всички хора да сме здрави и да живеем в мир.
„Народа ни е трудолюбив. Той няма нужда от нищо друго. Само да ни е здрав народа. Да има мир на земята. Да се трудим и да живеем свободно.“ С тези думи завършва Силвия от Свирачи.
Чуйте цялото интервю в прикачения звуков файл.В нощта срещу 6 май хиляди хора от цялата страна и чужбина ще се стекат към свещеното място Дамбалъ край Момчилград, за да отбележат празника Хъдърлез – денят, в който според вярванията водата от извора добива лечебна сила. Община Момчилград вече е в последен етап от подготовката за ежегодното масово поклонение, съобщи за Радио Кърджали..
През лятото на 26 юли ще се проведе Вторият празник на траханата в село Пелевун, Ивайловград. Организират го активисти, които се борят за популяризиране на траханата, както и пелевунци от близо и далеч, подкрепяни от община Ивайлов и местната общност Слоу Фуд Ивайловград. Гостите и местните видове ще се запознаят със цялата..
Община Баните ще отбележи тържествено своя празник и Деня на минералната вода на 5 и 6 май, съвпадащ с големия празник Гергьовден. Родопската община отново подготвя богата празнична програма, която ще събере местни жители и гости от цялата страна. „Знаете, че 5 и 6 май са празник на община Баните и минералната вода – традиция, която се спазва вече..
Преди 15 години в Свиленград започва историята на един танцов състав, който носи в сърцето си родовата памет и българския дух – танцов състав "Илинден". „Поканиха ме да водя танцови състави към читалището и всичко започна с детски състав, после детско-юношески, клуб за народни хора и накрая – танцов състав 'Илинден'.“, разказва хореографът на групата..
Като изключително успешно отчитат организаторите четвъртото издание на кампанията за профилактични прегледи по програмата „Детско здраве“ в Кърджали. Почти двойно повече от записаните предварително деца на възраст между 0 и 18 години от региона преминаха високоспециализирани профилактични прегледи при поредното посещение на специалисти по..
Следва разговор с писателя публицист и учител , сърцеведа Николай Милчев, за първата му книга в проза "Ябълковият човек". Поетът ще бъде в Момчилград , за да се срещне с цените на словото на 23 май. След това ще научите някои позабравени български рецепти - билкова салата от глухарче, зелена чорба и щирник, което е баница със..
За 14-та поредна година село Сладун се огласи с песните на Кичка Савова. На откриването присъстваха синът и дъщерята на тракийската певица. Дъщерята, Стефка Здравкова, в приветствието си сподели, че майка ѝ сигурно се радва от небето, виждайки колко много хора и участници са дошли да я почетат с песен. В първия ден на фестивала се изявиха близо 600..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478