Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Три-четири са случаите на агресия тази година срещу екипи на ЦСМП в Кърджали и филиалите в областта

За "трудните пациенти" в Спешната помощ и работата на медиците с тях

Дни след инцидента в Момчилград, потърпевшият фелдшер все още усеща притеснение

3
Снимка: Радио Кърджали

Дни след инцидента в Момчилград, при който агресивен пациент нападна в гръб фелдшер от филиала на Центъра за спешна медицинска помощ, пострадалият Юлиян Ангелов все още е притеснен от случилото се.
"Още съм като в шок, защото не очаквах. Досега не съм имал такъв случай в практиката. 44 години досега съм нямал посегателство", каза той за Радио Кърджали.
Юлиян Ангелов разказа, че няма ден, в който той или колегите му да нямат досег с жителите на село Багрянка, откъдето е нападателят. Викат линейка на адрес или идват на място във филиала и то за неща, които не са спешна медицина. "Те мислят, че спешната помощ е за всичко. Понеже нямат лични лекари и за всяко нещо звънят - главата ги заболи - хоп, искаме линейка. Коремът го заболял - хоп, искаме линейка. Или ще дойдат кръвно да им мерим."
"Много трудно се работи с трудни пациенти. Гледаме по най-безболезнения начин да ги предразположим, да бъдат спокойни, но на тях е просто вътре в характера. Трябва да буйстват, да посягат, така са свикнали. Като отидем на такъв адрес, те се събират и започват - един - мери на мен кръвното, друг - мери на мен кръвното. Ако не го измериш, казват, като се прибереш, пак ще те извикаме. Просто те задължават там, като отидеш, да минеш един профилактичен преглед", обяснява Юлиян Ангелов. Самият той се е замислил дали да продължава да работи след този случай, защото "аз съм на 67 години и ако още веднъж ми се случи нещо такова, напускам".
А дотогава той и колегите му тушират стреса с успокоителни. "Почти няма колега, който да няма в джоба си успокоителни. Даже си носим и хапчета за кръвно. Когато отидем на преглед и не трябва да правим манипулация и инжекции, от нашите лекарства им даваме, само мир да има", казва Юлиян Ангелов.
Три-четири са случаите на агресия срещу медици от Центъра за спешна медицинска помощ и филиалите му в област Кърджали от началото на годината досега. Повечето са вербални атаки. Съботният е първият за годината, в който е използвана физическа сила. Това каза за Радио Кърджали директорът на ЦСМП Кърджали д-р Атанас Митков.
"Не мога да си обясня що за същество трябва да бъдеш, за да нападнеш човек, от когото си потърсил помощ и който ти помага в момента", коментира д-р Митков.
В дните след случая атмосферата сред спешните медици не е ведра, но не може да се говори за страх. Има обаче опасение, че там, където отиват, могат да бъдат посрещнати от агресивни пациенти и техните близки, смята д-р Митков.
Той обясни, че по големия българо-гръцки проект, който Спешната помощ реализира, са включени семинари за справяне с личния  и професионалния стрес, стратегии за справяне с трудни пациенти, а обучението се води от клиничен психолог. Такива семинари бяха проведени това лято със спешните медици от област Кърджали. "Основното, което е, разчитаме на закона, тъй като живеем в правова държава и моите колеги, освен държава, имат и права", каза д-р Митков. Той изрази опасение, че подобни инциденти могат да доведат до напускания на лекари от Спешната помощ, а когато и един човек напусне системата, това води до стрес за самата система и може да дойде момент, в който "да се стигне дотам, че да няма кой да лекува пострадалите и пациентите, които наистина имат нужда от медицинска помощ".
 Д-р Митков е категоричен, че ръководството на Центъра няма да позволи спешните медици да бъдат използвани за "боксови круши".  

по темата работи Станислава Георгиева
По публикацията работи: Станислава Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Гергана Стоянова и Орлин Горанов

Гергана Стоянова: Младите хора се интересуват от естрадата

Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов.  Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..

публикувано на 12.02.25 в 16:15

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06