Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елван Гюркаш: Данъчното облекчение за деца може да се ползва авансово



През месец юли 2022 беше увеличен размера на данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания, които ще се прилагат само за доходите придобити през 2022 година. На годишна база за:

  • едно ненавършило пълнолетие дете – 6 000 лв /сума за получаване до 600 лв/;
  • две ненавършили пълнолетие деца – 12 000 лв /сума за получаване до 1200 лв/;
  • три и повече ненавършили пълнолетие деца – 18 000 лв /сума за получаване 1800 лв/;
  • дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – в размер на 12 000 лв /сума за получаване 1200 лв/

Конкретният размер на облекчението зависи от броя на децата и се приспада от сумата от годишните данъчни основи за данък върху общият доход /основата, върху която се начислява данък/ по чл.17 от ЗДДФЛ до размера на тази сума.Лицата, които отговарят на всички условия, определени в закона  и описани по-долу в статията, могат да ползват облекченията по два начина:

  • чрез работодателя по основното трудово правоотношение на физическите лица, при годишното облагане на доходите от трудови правоотношения.
  • С подаване на годишната данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ. В тези случаи декларациите за ползване на данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания се подават с годишната данъчна деклараци.

С няколко въпроса относно авансовото ползване на данъчното облекчение за деца и деца с увреждания чрез работодателя се обърнахме към директора на офиса на НАП в Кърджали  Елван Гюркаш.

Въпрос:  Г-жо Гюркаш, какво означава авансово ползване на данъчното облекчение за деца?

 За първи път тази година се дава възможност това данъчно облекчение да се ползва авансово през годината. Сумата на данъчното облекчение за деца, която се възстановява на работникът/служителя във ведомостта за заплати, се приспада от общото задължение за данък върху общия доход на фирмата, т.е. каквото възстановява работодателят, същата сума приспада от задължението си за ДОД към НАП.

Чрез авансовото ползване на съответното данъчно облекчение, тежестта на работодателя намалява, защото сумата се разсрочва три пъти през годината, а не веднъж на годишна база. Например, родител с две непълнолетни лица, при ползване на

данъчно облекчение в края на годината, ако служителят отговаря на всички описани по-горе условия , работодателят трябва да му възстанови сума в общ размер до 1200 лв.  При авансово ползване на данъчното облекчение за юли приспада 600 лв, за октомври – 300 лв, за годишното преизчисляване – 300 лв. По този начин не се натоварва работодателя с по-големи суми за изплащане, респективно приспадане от общия размер на ДОД за следващите месеци.

Въпрос:  На какви условия трябва да отговаря работника, за да ползва данъчните облекчения за деца ?

1.  Данъчните облекчения се ползват на първо място за доходите, които се облагат с данък върху общата годишна данъчна основа / т.нар. ДОД/, това са доходи от трудови правоотношения, друга стопанска дейност, наеми, продажба на имущество, други източници и след това от годишната данъчна основа по чл.28 от ЗДДФЛ за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец;

  1. По принцип всяко от облекченията се ползва само от единия родител. Има случаи, когато размерът на облекчението надвишава сумата на годишната данъчна основа на единия родител, тогаваразликата се ползва от другия родител, като подаде годишна данъчна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ за 2022. 

3.  Важно условие, за да се възползвате от данъчното облекчение за деца, е да нямате неплатени публични задължения, подлежащи на принудително изпълнение. Преди да предоставят необходимите документи за получаване на данъчно облекчение, лицата трябва да проверят данъчно-осигурителната си сметка със своя ПИК-код издаден от НАП. Ако имат задължения , следва да ги погасят, за да се възползват  от данъчната отстъпка. Наличието на задължения за местни данъци и такси, които подлежат на принудително изпълнение и събиране от НАП, също може да стане причина родителите да не получат данъчното облекчение;

Въпрос: Това означава ли, че през октомври могат да бъдат подадени декларации за ползване на облекчението пред работодателя?

Да. Месечната данъчна основа за месец октомври се намалява със сбора от сумите за месеците юли-септември:

  • едно ненавършило пълнолетие дете – в размер на 500 лв месечно или 1500 лв за тримесечието;
    • две ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1 000 лв. месечно или 3 000 лв за тримесечието;
    • три и повече ненавършили пълнолетие деца – в размер на 1 500 лв. месечно или 4 500 лв за тримесечието;
    • дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – в размер на 1 000 лв месечно или 3 000 лв за тримесечието;

    Това означава, към октомврийската заплата родителите могат да получат допълнително следните суми за:

    • едно ненавършило пълнолетие дете – 150 лв;
    • две ненавършили пълнолетие деца – 300 лв ;
    • три и повече ненавършили пълнолетие деца – 450 лв;
    • дете с 50 и с над 50 на сто вид и степен на увреждане – 300 лв;

    Въпрос:  А за останалите месеци до края на тази календарна година?


    За месеците октомври-декември 2022 г. данъчните облекчения се ползват при изчисляване на годишната данъчна основа по реда на чл.49 от ЗДДФЛ
    Работникът/служителят еднократно избира да приложи авансовото ползване на съответното данъчно облекчение чрез предоставяне на писмена декларация пред работодателя, с която декларира, че:

    1.  за прилагане на всяко от данъчните облекчения следва да изпълни условията, предвидени в чл.22в и 22г от ЗДДФЛ;

    2.  другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва авансово намалението за съответната данъчна година;

    3.  работникът/служителят няма да ползва данъчните облекчения при друг работодател;

    Въпрос: Кой не може да ползва данъчни облекчения за деца ?


    Родители, които през цялата 2022 година са в майчинство, не могат да ползват данъчните облекчения, тъй като доходът, който са получавали е необлагаем, т.е. не са плащали данък, за който да се ползва облекчението. При тези случаи данъчното облекчение може да се ползва от другия родител. Също така  не могат да се възползват и самоосигуряващи се лица и лицата получаващи възнаграждения за положен личен труд в дружеството, независимо че за изплатеният доход се начислява данък.

Интервюто с директора на офиса на НАП в Кърджали  Елван Гюркаш  може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Не съм оптимист за живота на това правителство

Като единствено възможен в тази ситуация на крайно политическо противопоставяне определи проекта за кабинет политологът Иво Маев в ефира на Радио Кърджали. "От гледна точка на идеологическия профил не бих казал, че това е най-добрия избор. По-скоро това е единственият възможен избор в такава ситуация на крайно политическо..

публикувано на 14.01.25 в 13:47

Четири села в Кърджалийско със смущения в електрозахранването

Две са селата със смущения в електрозахранването в община Крумовград - Ручей и Лимец, и две в община Кърджали – Орешница и Мургово. Това каза в ефира на Радио Кърджали Петър Костадинов, говорител на ЕВН. Той обясни, че  около 70 екипа на дружеството работят средно  на терен към момента.  Достатъчно са и аварийните екипи, и техника, но..

публикувано на 14.01.25 в 13:20

Билял Чауш: Трудоемко е да се отглеждат пчели

Билял Чауш от село Токачка отглежда над 100 кошера пчели, от които добива до 1 тон мед годишно. Но, както сам споделя, пчеларството е всичко друго, но не и лесна работа.   Освен с пчели, той се занимава и с дърводелство, изработвайки кошери както за собствените си нужди, така и за продажба. Какви са тайните на този занаят и какво изисква той, ще..

публикувано на 14.01.25 в 12:23

Ресторантьорите настояват за запазване на 9% ставка в бранша

Цените в ресторантите няма да бъдат повишени засега. Това обясни Кадир Мустафов, председател на местната структура на Българската асоциация на заведенията в Кърджали по повод връщането на 20 процента ДДС в бранша oт 1 януари.  Косвеният налог беше намален заради Covid-пандемията и запазен няколко поредни години. По думите му от Българската..

публикувано на 07.01.25 в 11:05
д-р Йорданка Господинова

Д-р Господинова: Важно е какво ядеш не от Коледа до Нова година, а от Нова година до Коледа

Коледните празници отминаха, Нова година дойде, изядохме вече остатъците от богатите празнични трапези и вече започнахме да се питаме как да отслабнем и как да влезем във форма. Има ли лесни начини и какви са съветите на диетолозите за здравословно хранене? " Ако говорим за лесен начин за влизане във форма, лесният начин е да не излизаме от форма...

публикувано на 06.01.25 в 17:28
Евгений Дайнов

Проф. Евгений Дайнов: ГЕРБ се провали в сформирането на правителство

Спирането на преговорния процес преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на стабилно управление на държавата показва, че ГЕРБ се оказаха за пореден път неспособни да сформират правителство. Това мнение изрази в ефира на Радио Кърджали политологът проф. Евгений Дайнов.  ГЕРБ прекрати преговорите за съставяне на редовно..

публикувано на 06.01.25 в 16:06
Вилдан Расим

Вилдан Расим: Водата е силен елемент в традициите от Йордановден до Бабинден

Богоявление или Йордановден е един от важните дни в българския обреден календар. Днес може  да не спазваме буквално традициите, но някога е било важно тяхното изпълнение.  Богоявление  е денят, на който Йоан Кръстител покръстил Исус Христос във водите на река Йордан. В момента на кръщението небето се отворило и Светият дух слязъл върху..

публикувано на 06.01.25 в 15:21