Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни са повече аптеки и фармацевти, въпреки намаляващото население

Изготвена е Областната аптечна карта на Смолян

Специалистите искат разкриване на поне три денонощни

3
д-р Мими Кубатева, директор на РЗИ-Смолян
Снимка: Галина Стефанова

Повече аптеки и повече специалисти, които да работят в тях, въпреки намаляващото население са нужни на област Смолян. Това са най-общо изводите, след изготвянето на Областна аптечна карта в Смолян. Тя, заедно с Картите от другите области, ще бъдат съставни части на Националната аптечна карта. Тя ще дава информация за минималните потребности от брой аптеки и специалисти, които да работят в тях в цялата страна, за да има ефективно лекарствоснабдяване в страната.

Това обясни директора на РЗИ-Смолян, д-р Мими Кубатева, ръководител на комисията, определена със заповед на Министъра на здравеопазването, в която са включени представителите на всички общини, на Регионалната здравна инспекция, Районната здравноосигурителна каса, Регионалната фармацевтична колегия-Смолян и др. институции, за изготвянето на Картата.

Най-малко 52 аптеки, включително 3 денонощни, са необходими, според становището на Комисията. Д-р Кубатева подчерта, че област Смолян има свои специфики - разпокъсаност на населените места, пресечен и труднопроходим терен, намаляващо население, които са били взети под анализа. Според получените данни, аптеките в областта трябва да са с осем повече, но специалистите трябва да са двойно повече от работещите в тях в момента. Липсата на нощни аптеки е сред посочените проблеми, а една от основните причини е нерентабилността им. "Трябва да се правят повече разходи, а търсенето е ограничено. Съотношението между полза и разход се оказва неефективно и поради тези причини те са преценили, че не си заслужава да работят и през нощта", коментира д-р Кубатева. Едно от предложенията на Комисията за изготвяне на Областна аптечна карта е да бъдат разкрити поне три денонощни аптеки в областта - по една в областния център и в направленията Златоград и Девин. Да се надяваме, че в бъдеще държавата ще намери механизми за осигуряване на минималните потребности от лекарства, подчерта директорът на РЗИ.


маг.-фарм. Мария Главинкова, председател на УС на РФК-Смолян


Недостигът на магистър-фармацевти е много голям в областта. Това отчитат и в Регионалната фармацевтична колегия, посочи председателят на Управителния съвет на местната структура маг.-фарм. Мария Главинкова. Според нея причините за тази ситуация са комплексни и трябва да се намерят начини населените места да станат по-привлекателни за младите хора, за да връщат, след като завършат образованието си.

В област Смолян се наблюдава концентрация на аптеки в градовете, а в същото време има насени места, където липсват. Според Главинкова една от причините вероятно е, че в нормативите няма заложени никакви ограничения за разкриване на нови аптеки - нито по отношение на брой жители, нито за отстояние една от друга. Затова "там, където има по-голямо потребление и по-голяма концентрация на хора се разкриват и по-голям брой аптеки в момента". Тя подчерта, че много трудно би могла да се издържа аптека на село само от потреблението на хората, които живеят в него.

Подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове. 

По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36