Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радиоакадемията на БНР-Кърджали дава изява за млади журналисти

Валентина Апостолова
Снимка: личен архив

В ефира на Радио Кърджали в младежкото предаване "Голямото междучасие" дебютираха трима млади радиоводещи. Любомир Колев, Венета Димитрова и Сезин Фангърлиева са ученици в СУ "П.Р.Славейков" и участници в Радиоакадемията на Радио Кърджали.
Радиоакадемията на БНР-Кърджали съществува отскоро, от около месец. Към момента участниците в нея са основно от Кръжока по журналистика в училище "Славейков", но вече и други проявяват интерес към училището за радио.
"Това е една стара мечта, която сега доби форма. Редовните ни слушатели вероятно си спомнят, че до преди пандемията от Ковид-19 ученици от Кърджали имаха възможност за изява в Радио Кърджали - в предаването "Голямото междучасие". Два екипа от водещи се редуваха в ефир и представяха новини от живота на местните тийнейджъри. Тогава обаче нямаше радиоакадемия - мястото, което дава уроци и възможност за изява на младите хора", припомни Валентина Апостолова, кореспондент на БНР за Кърджали и лектор в Радиоакадемията. 
Интересът към обучението е голям в началото. "Още на първата среща дойдоха трийсетина ученици от горните класове - някои списват училищния вестник, други се опитват да правят видеоматериали, доскоро е имало и училищно радио. Разбира се, не всички останаха на следващите ни срещи, някои си тръгнаха, но тези, които и до днес са редовни, искат да се учат и най-важното - питат", казва Валентина Апостолова.
Питат и искат да се научат как се прави радио - как записаният звук излиза в ефир, как от 10 минути разговор стават три минути, защо трябва да си подготвен, преди да кажеш нещо. Вече са посетили студията и апаратните в Радио Кърджали и са усетили, че радиото е магия.
"Важно е да научат, че занаят без положени основи не може да има. Така е и в журналистиката. Не можеш да правиш интервю, ако не знаеш какво означава това. Същото е и с новини, с анкети", казва Валя Апостолова и уточнява, че още с първите лекции са започнали с теория: "Разказахме как е възникнал първият вестник в света, защо се казва газета, преминахме после към журналистическите жанрове - новини, анкети. Тази седмица ще правим интервю. но всичко е облечено в практика. Ето, например, миналата седмица децата правиха анкети помежду си и след това ги монтираха на компютър със специална програма за обработка на звук. Видяха, че пътят от направата на една анкета до готовия продукт е дълъг и изисква творчество."
Началото е положено. Оттук нататък лекциите ще вървят по план, по-смелите ще застават пред микрофона, по-плахите ще събират смелост, но любопитството ще ги води напред. 
Темите са подбрани от самите ученици и са близки до всекидневието на младите хора. В първото предаване например Любомир, Венета и Сезин са дискутирали за приложението Тик-Ток и за любовта и мястото им в живота на тийнейджърите.
Засега Радиоакадемията е с участници от "П.Р.Славейков", но вече и от Езиковата гимназия "Христо Ботев" са проявили интерес към училището за радио, което не само дава знания, но и подготвя младите хора за ефира и им предоставя възможност за изява в предаването "Голямото междучасие" всяка неделя от 10.15 до 12 часа.
В прикачения звуков файл може да чуете целия разговор на Станислава Георгиева с Валентина Апостолова, кореспондент на БНР за Кърджали и лектор в Радиоакадемията на Радио Кърджали.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Д-р Светла Балтова: Изцелението започва с осъзнаване

Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..

публикувано на 06.02.25 в 14:52

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада,  освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..

публикувано на 05.02.25 в 17:45

Сезгин Бекир: Трябва да бъдем нетолерантни към разпространението на вейповете и други такива вещества

Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на  ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..

публикувано на 04.02.25 в 19:05
Даниела Петрова

Един от всичките 41 общински съветници в Кърджали се отчете пред избирателите

Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..

публикувано на 03.02.25 в 18:40
Наричат Жана Д Арк  Орлеанската дева

Франция, мон амур! Еп.41

В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..

публикувано на 03.02.25 в 17:29
Художествена галерия

Художествената галерия в Кърджали се нуждае от още ремонти, за да бъде отворена отново

Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..

публикувано на 03.02.25 в 15:30

Петнадесет дни празнуват Нова година в Китай

Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..

публикувано на 02.02.25 в 18:35