Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ към ОНЧ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Велинград тази година отбелязват 70-годишен юбилей от основаването си.
Историята на читалището започва от 1905 година, когато е създаден, но заради двете балкански войни дейността на културната институция в този период е ограничена. Започва нов и активен живот през 1925 година. Към читалището се формират и действат различни групи и състави в това число и с фолклорна насоченост. Официално първоприемник на днешния ансамбъл става създадения през 1953 година битов ансамбъл към читалището негов първи ръководител е Димитър Стоянов Ганев, който е баща на небезизвестния в днешното съвремие юрист политик, народен представител от близкото минало Стоян Ганев. Димитър Ганев е бил надарен народен музикант и нещо любопитно, съученик на Николай Гяуров. В последствие ръководители на ансамбъла са все хора с отношения към културата, музиката, фолклора обществения живот на младия новосъздаден Велинград.
Официално битовият ансамбъл става Ансамбъл за народни песни и танци „Чепино“ през 80-те години на XX век. В най новата си история от 2004 г. до момента негов главен художествен ръководител е Боян Байраков.
В творческата си биография ансамбъла има много върхове свързани с национални и международни изяви. През 2015 година той е удостоен със званието „Представителен“ ансамбъл за народни песни и танци. През последните години читалището активно работи по различни европейски проекти и инициативи, като основната цел е да осъвременят репертоара на ансамбъла да дадат възможност на самодейците в него за среща и работа с известни и утвърдени имена в хореографията и музиката.
Към дейността му има интерес и ежегодно в различните формации влизат нови и млади хора обичащи и желаещи да пазят популяризират българския фолклор и в частност фолклора на Чепинското корито.
Към ансамбъла днес има женска и мъжка певчески групи, танцов състав и музиканти.
2023 година е юбилейна – 70 години. Цялостната програма от януари до юли е готова и утвърдена. За нейната реализация читалището спечели проект за финансова подкрепа от Национален фонд Култура. Освен традиционни концерти в програмата са заложени и нови форми за изява, предстои в раната пролет пътуваща изложба – „70 г. ансамбъл Чепино“, предстои рекламен клип на ансамбъла . Много информация и видеа за ансамбъла и живи излъчвания ще има в социалните мрежи с цел достигане до по широка и по- млада публика. От читалището обвързват част от концертната дейност и с тяхната кауза „Да възродим старото читалище“. И един от тържествените концерти отново ще бъде в недостроената сграда (стара сграда, където преди повече от 35 години се е помещавало читалището. бел. ред.)
Чуйте още в прикачения звуков файл.
Националният събор на народното творчество „Китна Тракия пее и танцува“ е фолклорната емблема на град Хасково. През своята десетилетна история съборът се доказа като вдъхновител на самодейните таланти и възможност за изява на творци, които съхраняват и ценят автентичното народно творчество. 57-то издание на Националния събор на народното творчество..
Продължава регистрацията за участие в 20-я юбилеен международен детски етнофестивал ”Децата на Балканите – с духовност в Европа“, който ще се проведе на 31 май и 1 юнив село Минерални бани. Организатори на проявата са КНСБ и Благотворителен фонд “Проф. Д-р Желязко Христов“, а община Минерални бани е съорганизатор. Регистрацията на участниците става..
Младите творци от Кърджали, Хасково и Смолян са поканени да представят забележителностите на родните си места чрез талантите си. Това може да стане в обявения конкурс за ученици на тема: “Забележителностите на област Кърджали, област Смолян и област Хасково“, обявен от Областна администрация Кърджали. „Конкурсът е част от дейности по Проект..
Фолклорен ансамбъл за автентичен фолклор “Изворче” при НЧ “Христо Ботев - 1914” Крумовград отбеляза с концерт 30-годише юбилей. Залата в Обединен детски комплекс се оказа тясна, за да побере всички гости за празника. Имаше много емоции и вълнения. На влизане в залата юбилярите подаряваха на всеки гост магнитче с юбилейната годишнина и курабийка..
Наскоро п исателят, роден в смолянското село Гълъбово Светозар Казанджиев представи мащабния си роман "Съдба", в който описва съдбините на цял един род и на планината. Разказът прилича повече на антична трагедия, но в него прозира и много любов, човешко достойнство и светлина. Романът „Съдба“ на родопския писател описва съдбовна..
Електронната бяла рецепта вече може да се издава и през мобилен телефон, стига съответният лекар да е инсталирал новото приложение, разработено от „Информационно обслужване“ . То беше п редставено от ръководствата на здравното министерство и Министерството на електронното управление. Идеята е даден лекар да може да изписва е лектронна..
Според д-р Гергин Габровски, личен лекар в Кирковско , не се разбира правилно възможността да се изписва бяла електронна рецепта през телефон или таблет. Изписването й се отнася по-скоро до комуникацията между аптеката и личния лекар. Не бива пациентите да си мислят, че могат да изискат рецепта по телефона . Д-р Габровски отбелязва..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478