Адвокат Марияна Евтимова, изпълнителен председател на фондация П.У.Л.С коментира неприетите от депутатите промени в Закона за защита от домашно насилие, както и генезиса на насилието, предлаганите промени, особеностите на жертвено-насилническите отношения.
"Обикновено като причина се изтъква, че няма политическа воля. Не мога да коментирам дали е така, това съм чула, но когато говорим за домашно насилие, аз винаги казвам, че това е феномен, който трябва да се разбира и към който трябва да се подхожда експертно. И ми се струва, че дори народните представители трудно разбират необходимостта от спешни промени в нашето законодателство, за да има ефективна подкрепа на хората, пострадали от насилие. Тъй като този закон е по-мащабен, той включва и превенция, а превенцията включва специализирани програми за работа с извършители".
За случаите на насилие по време на пандемията, специалистът заяви :"Тъй като в България все още не се води статистика за случаите на домашно насилие. Това би могло да стане, ако се приемат промени в Закона за защита от домашно насилие. Но ние, като работеща организация, каквато е фондация П.У.Л.С, и която работи с жертви от насилие, бихме могли да кажем, че през времето и след епидемичната обстановка, случаите на насилие ескалириха. През времето на пандемията повече случаи достигаха до нас по електронната ни поща, по телефоните,......но не се спряха консултациите в нито един момент. Но след
КАТО СЕ ПРОМЕНИ ЕПИДИМИЧНАТА ОБСТАНОВКА, ЕСКАЛАЦИЯТА БЕ НАЛИЦЕ
Нашият екип трудно отреагира и отработва случаите, които имат нужда от подкрепа, тъй като вече чувствителността на обществото е по-различна".
Според адвокат Евтимова: "Когато не се говори за насилието, хората "приемат, че това е норма". "Тогава те не търсят помощ и подкрепа. Семейните ценности са такива, че жената да се подчинява на мъжа или пък мъжът да упражнява своите функции", казва още адвокат Евтимова.
Закона за защита от домашно насилие датира от 2005 година, отбеляза адвокат Евтимова. В работна група, в която участва Министерството на правосъдието и експерти, са предложени поправки. Предвижда се разширяване на предметния обхват на закона - добавят се специализираните услуги за работа с пострадали, и специализирани програми за работа с извършители на насилие. Гореща телефонна линия, консултативни центрове, защитени жилища. Разширяват се и мерките за защита, като се предвижда насилника да не общува по телефона и други устройства с жертва. Въвеждаше се и възможност за отнемане на оръжие.
ПРЕДВИЖДА СЕ ЕДИННА СТАТИСТИКА
В домашното насилие няма никаква логика, казва адвокат Евтимова. Жертвите трудно взимат решение да подадат жалба,
ЗАЩОТО ИМ СЕ ВМЕНЯВА ВИНА, ТЕ ИЗПИТВАТ СРАМ И БЕЗИЗХОДИЦА
Жертвите са и хора, които нямат достатъчно доходи.
"Когато говорим за насилническо-жертвенска връзка ние говорим"
ЗА ФОРМА НА ЗАВИСИМОСТ
Тази зависимост е толкова силна, че човек сам не може да излезе. Нужна е външна намеса.
КОГАТО СЕ ГОВОРИ ЗА ЛЮБОВ В ТАКИВА ОТНОШЕНИЯ, ТОВА ОБЪРКВА
Ръката, която дава, която храни, която милва, е и ръката, която удря, и това обърква хората, особено пък децата. Границата между насилието и любовта е много тънка.
Чуйте интервюто на Радка Петкова.
След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада, освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..
Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..
Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..
В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..
Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..
Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..
В съревнованието за клиенти от двете страни на Маказа за сега печелят гръцките заведения с по-доброто качество на предлаганата храна и с отношението на персонала към гостите. Това е впечатлението на д-р Димитър Димов, който освен един от най-добрите педиатри в Кърджали е и кулинар и пътешественик, и кулинар, познавач и ценител на добрата храна...
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478