Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роженският събор ще се проведе от 14 до 16 юли

„Рожен“ – Събор на народното творчество и животновъдство отново ще запали искрата на българщината и ще обедини нацията тази година. Емблематичното събитие ще се проведе в дните от 14 до 16 юли и ще превърнат Рожен и Родопите в туптящото сърце на родината.

  Съборът, по традиция, ще съчетае етнокултурните традиции с животновъдството, което е изконен родопски поминък и е в основата на народния бит, фолклор и занаяти.

  Идеолог на иновативното културно събитие е Фондация „Наследство в бъдещето“. Организира се от Сдружение „Рожен – Наследство в бъдещето“ и община Смолян и е включено в Националния културен календар. 

  Изданието тази година ще отбележи 125 години от началото на Роженския събор, превърнал се в символ на силната вяра в корените, традициите и духа на българската нация. Началото е поставено през 1897 г., когато по инициатива на отец Ангел Инджов, свещеник в с. Соколовци, на Роженските поляни се събират родовете разделени от тогавашната границата с Турция. Годишнината ще бъде отбелязана с обща родова среща на наследниците на първите родопски родове от с. Долно Дерекьой (днес с. Соколовци) и околността, поставили началото на традицията „Рожен“. Ще бъде започната символична алея с „Елите на родовете“,, която ще възстанови вековната традиция всеки стар род от Соколовци и околността да има свое символично място, белязано с дърво-ела на Роженските поляни, за  своите срещи.

  В дните на Рожен 2023 родопските поляни ще бъдат украсен с внушително българско знаме от близо 7 000 кв.м. На четири сцени ще сепроведе традиционния Национален фолклорен конкурс за певци, инструменталисти, народни танци, обичаи и словесен фолклор, а точно в 12,00 ч. ще се извива Голямото роженско хоро. Ще се проведе конкурс за автентична мъжка, женска и детска носия и атрактивното и представяне.

  Мобилната музейна експозиция „Духът на Родопите“ ще покаже родопските традиции, обичаи и ритуали. Акцент ще е изложбата със снимки и архивни документи „История през три века“ за Роженския събор от началото му до наши дни.

  В специализирани изложения посетителите на събора ще видят  различни видове овце, кози, кучета, говеда и биволи, млечни и месни храни от фермата, селскостопанска техника и оборудване. Ще се представят различни видове традиционни занаяти, местни обичайни ястия и печива. В програмата на събитието са включени конни атракции, изпълнения на нестинари, народни веселби, надигравания и грандиозни вечерни концерти.

  Допълнителен колорит ще внесат историческите и етно възстановки, а за най-малките ще има много забавления и истински уроци по родолюбие в Детската творителница.

  За добрата организация на събитието ще има обособен палатков лагер, буферни паркинги, маршрути за обществен транспорт и специална схема за пътния трафик.

   Роженският събор бе възстановен и обновен през 2015 г. от Фондация „Наследство в бъдещето“, и от тогава всяко издание събира повече от 250 000 българи от страната и чужбина.

  Медийни партньори на изданието през 2023 година са Българска телеграфна агенция и Българско национално радио.

Още за Събор на народното творчество и животновъдство „Рожен“ на www.rozhen.bg

Чуйте още в прикачения звуков файл. 



По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задава се Празникът на свинските уши

Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..

публикувано на 12.02.25 в 15:35

Д-р Невин Садъкова: Тази година може и да няма грипна епидемия в Кърджали

В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..

публикувано на 12.02.25 в 13:45

Художничката Дафина Терзиева-Даф посланик на доброто

Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..

публикувано на 12.02.25 в 09:49
Проф. д-р Тодор Черкезов

Проф. Тодор Черкезов: Само лекар може да поставя ботокс

Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..

публикувано на 10.02.25 в 22:53
Виолета Господинова

Все повече мъже проявяват интерес към разкрасяващите процедури с ботокс, сочат наблюденията

Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..

публикувано на 10.02.25 в 22:39
Даниела Петрова

Не е нужно стопроцентово съгласие от съседите

Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..

публикувано на 10.02.25 в 21:06
Катедралата

Франция, мон амур! Еп.42

В епизод 42 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" водещият Нурай Садулов представя департамент Йор и Лоар в регион Център-Вал дьо Лоар. Ще чуете: Кога е създаден департаментът и откъде идва името му? Арена на кои военни конфликти е департаментът и какъв договор е сключен в Бретини? Кои индустриални обединения имат..

публикувано на 10.02.25 в 20:57