Тревога за състоянието на сградата на Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян изрази областният управител Стефан Сабрутев. Има огромен проблем с покривната конструкция, течове по стени, по тавани, експонатите са застрашени, коментира той в ефира на Радио Кърджали.
„Аз разбирам, че Общината полага усилия по някакви европейски проекти, но в този комплекс, в който са историческият музей, галерията, библиотеката, моето наблюдение е, че историческият музей е малко неглижиран“, каза областният управител.
Сабрутев не скри учудването си, че общинското ръководство не се възползва максимално от възможностите, които дава европейското финансиране на проекти.
Областният управител ще дари 1500 лв. лични средствана музея, за да бъдат закупени завеси, които поне частично да прикрият последиците от липсата на основен ремонт на сградата. „Крайно наложително е да се скрият едни влажни стени, за да може все пак да е малко по-приветливо, като се влезе, да не се виждат паднали мазилки, което е една малка частица, един малък жест“, каза Сабрутев. По информация след среща със заместник-министъра на културата Пламен Славов, предишният служебен кабинет е заделил средства за ремонта на музея в Смолян. Последното редовно правителство обаче е отхвърлило предложението. Областният управител не е оптимист, че е възможно проблемът да се реши скоро със средства от бюджета на Министерството на културата, още повече, че очакванията са да няма утвърдена държавна финансова рамка поне до средата на тази година. Сабрутев изрази все пак надежда, че Общината ще съумее да се възползва от възможностите за европейско финансиране.
Областният управител изрази тревога и за евентуална загуба на евросредства, заради забавянето на дейностите по строителството на отсечката Димарио – ГКПП Рудозем – Ксанти. Пътят се изгражда по Програма за трансгранично сътрудничество "ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020". От гръцка страна има два проблемни участъка с констатирани свлачища. За тях трябва да бъде обявена отделна обществена поръчка за изпълнител. Гръцката страна обаче все още се бави и не е обявила процедурата.
Има предишни разговори, водени по темата при визитата на областния управител през октомври миналата година при съседите. Тогава също е имало уверение от гръцка страна, че ще обявят процедурата. До момента обаче няма никакъв напредък. „Учудващото за мен беше, че и гръцката страна не знаеха за този проблем. Към момента се очаква разрешение от тяхното регионално министерство – разрешение да започнат процедурата. А самите процедури траят дълго време. И точно това е притеснението, че първо може до края на годината да не се отвори гранично контролно-пропускателния пункт по вина на гръцката страна и второ, че могат да се загубят средства, както за българската, така и за гръцката страна“, поясни Сабрутев.
До края на февруари ще бъде организирана техническа комисия, която по настояване на българската страна, до края на годината, когато трябва да приключи проекта, ще инспектира напредъка ежемесечно, за да бъде избегната загубата на средства и „най-важното – да бъде отворен ГКПП „Ксанти – Рудозем“, поясни областният управител Стефан Сабрутев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..
На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..
В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478