Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ужасяваща реалност - дилър е всеки втори, употребяващ наркотици

5
Калоян, Илко, Валентин и Николай с домакина си Валентина Грудева от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали
Снимка: Радио Кърджали

Не дали, а защо е опасна дрогата и не за удоволствието, а за жестоките лапи на пристрастяването. За това проведоха разговор четирима млади мъже, успели да преодолеят наркотичната зависимост, и представители на 12 училища в Кърджали. Илко Бояджиев, Калоян Романов, Николай Манчев и Валентин Цонев са от Терапевтичен център „Свети Илия” и Фондация „Общност в помощ на зависимите” град Габрово, а срещата се осъществи по инициатива на Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали.

Те разказаха своите лични истории, как са започнали да употребяват наркотици, какво им е причинило това и колко е трудно да пребориш зависимостта. 

Общото между Илко, Калоян, Николай и Валентин е, че са започнали с "най-леката" дрога – марихуаната с мисълта, че тя е безобидна.

"Това е първата крачка - първата цигара е обикновена, след което цигара с марихуана, след което бира, уиски, алкохол и по-твърди наркотици. В днешно време това са синтетики. Лесно се добиват, на достъпна цена са и доста са навлезли. И направо е ад", казва Илко Бояджиев.

"Проблемът наркотици е толкова актуален, колкото е бил и преди 20 години. Просто веществата са се променили. Сега приоритетно се употребяват метамфемини и марихуана, не толкова хероин и кокаин, както беше навремето, но вредата от тях е не по-малка", смята Калоян Романов. Но Илко не е съгласен с него и твърди, че проблемът с наркотиците е доста по-сериозен. "За съжаление, от употребяващите наркотици днес, всеки втори е дилър. Страшно е, защото дилъри са лица под 18 години", казва той.

Според Николай Манчев проблемът е в това, че преди наркотиците са били мода, а днес се приемат като нещо нормално, като рутина и начин на живот. А Валентин Цонев казва, че дори културата се е променила - "виждам хора с тениски на Пабло Ескобар. При положение, че това са героите на младите - не знам...". 

Валентин е чист от няколко години. Сега работи в превантивен център по наркотични вещества в Габрово с идеята, че с личния си пример на преминал през лапите на наркотиците и успял да се измъкне от тях, може да помогне на десетки млади хора. Казва, че възрастовата граница е паднала драстично - около 12-13 години, а при някои първите опити с дрогата са дори от по-рано.

Всички наркотици са опасни, според четиримата млади хора от Габрово. Зависимостта е зависимост, без значение дали е провокирана от хероин, стимуланти или марихуана. Затова не само институциите, но и цялото общество трябва да е обединено в борбата срещу дрогата. Тя е проблем и на институциите, и на изпълнителната власт, и на съдебната власт, на училищата, на психолози, доктори, на семействата, на самите подрастващи, обяснява Илко и смята, че това е проблем на цялата ни съвременна култура.

Според Калоян законите в България не помагат, а наказват. Защото не се дават алтернативи на заловените с малко количество наркотик, както е в западноевропейските държави. "Човек трябва да бъде поставен пред избор - да се лекува, когато има зависимост или в противен случай влиза в затвора. Тук затворите са пълни с хора, хванати с единични дози", казва той.

Що се отнася до спирането, то е изключително трудно, категорични са и четиримата. Статистиката сочи, че от 100 процента опити да се спрат наркотиците, се задържат 30 процента. От тези 30 процента успяват 80 на сто. Терапията не трябва да приключва до изчистването, а да продължи поне две години след него, да има адекватна ресоциализация и адекватно партньорство с различни институции, смята Илко, който е и основател на Терапевтичния център "Свети Илия" в Габрово. Там работят психиатър, медицинска сестра, психолози, социални асистенти, администрация, които непрекъснато и постоянно се обучават. 

И четиримата - Илко, Калоян, Николай и Валентин, са успели да кажат "стоп" на наркотиците и вече няколко години са чисти. Дали се приемат за успешни или за силни?

Валентин: "Не мога да кажа, че се смятам за силен човек, но не се смятам и за слаб. Но със сигурност се смятам за много по-успешен отпреди."

Илко: "Аз се смятам за човек, който търси начини да помогне на останалите."

Николай: "Подтикнат съм от желанието да помагам на хората и знам, че като го правя, го правя и заради себе си."

Калоян: "Знам, че полагам нужните усилия, така че от тази гледна точка, да, смятам се за силен човек."

 

Целия разговор на Станислава Георгиева с Илко Бояджиев, Калоян Романов, Николай Манчев и Валентин Цонев може да чуете в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Георги Димитров

Георги от "Паисий" участва в международно състезание по английски

Петнадесетгодишният Георги Димитров от Кърджали ще участва в престижното международно състезание по английски Kangaroo Global Linguistics. Той е един от четиримата български ученици, успешно преминали втория кръг на надпреварата, класирани за големия финал в Солун, Гърция. Ученикът от СУ "Отец Паисий" Кърджали ще има възможност да покаже знанията..

публикувано на 04.10.24 в 12:23
Беркант Барзат

РИК назначи всички СИК, веднага започнаха замени

Две са подадените жалби в Районната избирателна комисия в Кърджали от началото на предизборната кампания. Те са от една и съща политическа формация и се отнасят за неправомерно поставени агитационни материали. Това потвърди за Радио Кърджали председателят Беркант Барзат. Жалбите са проверени от членове на РИК, очаква се на следващо заседание..

публикувано на 03.10.24 в 18:06

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали

Нараства употребата на наркотични вещества сред младите хора в Кърджали , смята д-р Сезгин Бекир. Те се използват като стратегия за справяне с тревожността и депресията. Проблемът е, че се синтезират н ови и нови синтетични вещества, които са общодостъпни, коментира той.  За съжаление, центровете за лечение на зависимости са далеч от..

публикувано на 03.10.24 в 11:33

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57