Много от жителите на областния център познават Иван Михайлов като човека, който продава стари книги до бившия ресторант "Москва", но по-любопитното е, че дарените институции не знаят много за него. За читалищните секретари той е просто един мъж от Кърджали, който им носи книги. Всичко започва случайно преди шест години, спомня си Иван Михайлов: "Тогава една читалищна секретарка помоли - при мен имаше едни книги - ако ги купим, на колко лева ще ни ги дадете. Като каза "за читалище", викам - по 50 стотинки. Само че се оказа, че читалищният председател отказва да даде пари. Исках накрая даже да ги подаря, отказа... Тя ми каза тогава, че, за да не закрият едно читалище, трябвало в библиотеката, която е към него, да имат минимум 3000 книги. Тогава ѝ казах - на мен често ми дават книги, дайте телефон. И след има-няма 20 дена ѝ звъннах, че към 200 книги мога да им дам. Хората вече знаеха, че повечето книги ги дарявам и ми носеха."
Първите две институции, които получават по 250 книги от Иван Михайлов, са читалището и училището в кв. "Гледка" в Кърджали. След това от читалище "Обединение" му дават списък на всички читалища в областта с телефони и адреси. "И аз само звъня и питам - имате ли нужда от книги?"
Последното читалище, получило книги от Иван Михайлов, е това в кирковското село Долно Къпиново. Отделил за тях 16 кашона с над 800 тома литература. В област Кърджали дарените читалища са 14, други шест са на територията на други области. На някои от институциите е носил книги по два-три пъти. Винаги е отказвал грамотите за дарение, които са му предлагали. "Защото аз не искам, както се казва, с чужда пита помен да правя. Защото книгите са ми дадени от друг и аз ги дарявам. Не са мои", обяснява Иван Михайлов. Дарява, защото не иска книгите да бъдат хвърляни. Така спасява както книгите, така и читалищата от закриване.
Някъде имат предпочитания за даряваната литература, с които Иван Михайлов, разбира се, се съобразява. В едно читалище близо до Крумовград секретарката поискала любовни романи, защото имало много млади жени в селото, които обичали да четат тази литература, а вече били прочели двайсетте книги в библиотеката. А в асеновградското село Тополово имали нужда от учебна литература, която се изучава в училище. В Звездел пък пожелали само криминални романи, защото имало много младежи, които търсели криминалета.
Други пък, които знаят, че събира книги, си дават заявки за конкретни заглавия, а Иван си записва желанията в специална тетрадка. "Има пет-шест млади мъже 35-36-годишни - всеки ми се похвали "покрай теб съм натрупал 700-800 книги", казва Михайлов.
От десет до осемдесетгодишни са почитателите на книгите, които се спират край антикварния щанд на Иван Михайлов. Търсят разнообразна литература - и приключенски, и класика - западна и руска. Някои искат само исторически, други само географски, има човек, който търси всичко, свързано с морето, човек от Ардино пък чете предимно уестърни.
Контактите с хората, без значение от възрастта им, и удовлетворението в очите на читателите носи радост и на Иван Михайлов. Понякога го натъжават лошите думи, които чува за себе си – че лъжел, че печелел много пари и отново казва, че го води желанието да достави радост. Тъжно му е и защото днес младите четат по-малко, предпочитат да получават информация от интернет. Но не всички са такива.
"Много има - четат, изселници от България. И ги питам повечето защо вземат по шест, по седем книги. Четем ги, за да не забравим езика", отговаряли нашенци на Иван Михайлов.
Той вече е уговорил и следващата доставка книги с кмета на Звиница. След 3 март около 450 тома ще потеглят към читалището там към своите нови читатели.
Среща с холистичния лекар д-р Светла Балтова , която преди т ова е работила като кардиолог и ревматолог организират дамите от клуб "Ахридос" съвместно с многопрофилната болница "Д-р Атанас Дафовски" и Военния клуб в Кърджали. Това ще се случи на 7 и 8 февруари , като в първия ден о т 14 часа ще се проведат упражнения по паневритмия в..
След това шеф Васко ще ни каже какво би приготвил за рожден ден на седемгодишно дете и какъв е принципът, за да се храним винаги здравословно. Следва и кулинарната ни изненада, освен това на пряката ни телефонна линия ни очаква комикът Звезделин Минков, който също ще ни поздрави и разкаже за празника на Свинските уши на Старозагорската..
Не е възможно само една организация, било то държавна, неправителствена или отделни семейства да се справят с злоупотребата на наркотични и упойващи вещества. Това каза в ефира на Радио Кърджали клиничният психолог д-р Сезгин Бекир по повод акцията на ГДБОП срещу разпространението на вейпове и различни други продукти с вещества, близки до канабис и..
Над 40 предложения, теми и инициативи, поставени за разглеждане от местния парламент в Кърджали, отчита за първата година от мандата си Даниела Петрова, общински съветник, представител на гражданската квота в групата на партия „Възраждане“. „Считам, че естествен завършек на една година е да анализираме свършеното и да направим план за..
В епизод 41 на рубриката на Радио Кърджали "Франция, мон амур!" с водещ Нурай Садулов ви представяме регион Център-Вал дьо Лоар в долината на Лоара, както и неговия департамент Лоаре. Ще чуете: Кои са департаментите и по-големите градове на Център-Вал дьо Лоар? С какво е известен този регион? Коя е най-голямата държавна гора във..
Кога ще бъде отворена за посетители художествената галерия "Станка Димитрова" в Кърджали, след като ремонта на покрива вече е приключил? Какво още е необходимо, за да върне блясъка си тази емблематична сграда, която е със статут на недвижима културна ценност с местно значение? На тези въпроси отговори диркторът на Регионалния исторически..
Китайската Нова година настъпи. Това е времето на великото преселение, когато в огромната азиатска държава стотици милиони хора пътуват, за да отидат на гости на близките си. Събират се обикновено у най-възрастните. Това е единственото време в годината, когато китайците имат по-дълга отпуска и могат да се приберат по родните си места. В..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478