Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поход край Дрангово събра в едно история и природа

Как се възпитава в родолюбие и как се помни миналото на родния край показаха в кирковското село Дрангово в неделя. Инициативната група „По стъпките на миналото към бъдещето на Дрангово“ осъществи поход по популярни места и местности в района, в който се включиха над 50 души, сред които и 14 деца със своите родители, баби и дядовци, както и туристи от Кърджали. Всъщност разходката трябваше да бъде само до местността Синия вир, където се намира популярният водопад. Но преди това деца и възрастни видяха къде е била старата и вече разрушена воденица и се изкачиха до мястото на старото училище в махала Куцовска. Така е познато, но се намира извън всякакво населено място, сред нищото, но на еднакво разстояние от няколко махали на Дрангово, откъдето учениците са идвали всеки ден. Училището е едно от най-късно закритите в района, функционирало докъм края на 80-те години на миналия век. Днес сградата е разрушена, но някога е била обединителен център, разказа Валери Ковачев от Инициативната група По стъпките на миналото към бъдещето на Дрангово.

"Дрангово, освен с многото махали, е известно и с многото училища. Те са били седем на брой. Първото училище е открито през 1924 г. и се е помещавало в сградата на джамията в Дрангово. Второто е открито през 1938 година в Яковица", припомни Валери Ковачев пред сградата на разрушеното училище. В него пък първата година е имало 18 ученици от 7 до 14 години.

Стъпките на забележителностите на родния край отведоха малки и големи до местността "Синия вир", където има изключително бистра и чиста вода и малък водопад. И тайни и легенди, предавани от поколение на поколение. Като тази, че вирът пази знак към имането на Вълчан войвода, който знак той самият е оставил. Или пък тази, че под водата има вход към пещера, в която има злато. Или пък историята, че някога тук е минавал път към Беломорието и керванджиите слагали подковите на конете наобратно, за да не разберат разбойниците, дебнещи по пътя, накъде отива керванът. 

Всъщност най-впечатлени от историите и природата бяха децата, за които всичко беше хубаво - и природата, и въздухът, и дърветата, и ходенето, и легендите.

Разходката не свърши с легендите за Синия вир и съкровищата, които никой не знае дали съществуват или не. Походът продължи към върха на планината и граничната бразда, където се намира паметната плоча на граничарите, опитали се в далечната 1923 г. да подбудят войниците на заставата да се включат в Септемврийското въстание. А на връщане всички видяха къде се е намирала граничната застава на Дрангово, днес беше разрушена и безполезна сграда. Децата, които участваха в похода, пък получиха "Лист на родолюбеца", за да знаят и пазят спомена за това къде са ходили и какви красиви места крие родният им край.

Инициативната група подготвя вече и земляческата среща на Дранговчани от близо и далеч, която ще се проведе през месец август.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Георгиев: Удължаването на компенсациите за тока на бизнеса ще го спаси от масови фалити

“Преди две-три народни събрания евроатлантическите партии в лицето на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ взеха решение да изкарат всички небитови потребители, тоест всички фирми на свободния пазар за електроенергия, на което ние от “Възраждане” бяхме категорично против, защото казахме, че не сме готови за това нещо. Малко след това веднага се наложи да се създаде..

публикувано на 25.07.24 в 16:20

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46