Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелин Гавазов: Инвестиционното намерение за строеж на болница за сега е само на думи

В студиото на Радио Кърджали бе Цветелин Гавазов, общински съветник от ГЕРБ в Кърджали. С него разговаряхме за отложената точка на априлската сесия, която касае промяна на статута на 40 дка земя край Водното огледало от публична общинска собственост в частна такава. Мотивите на кмета са, че върху тази земя ще се построи съвременна болница, но общинските съветници поискаха тази точка да бъде разгледана на следваща сесия, с мотива, че не е минала през комисия и няма достатъчно информация за инвестиционното намерение. 

Цветелин Гавазов: В действителност въпросната точка бе отложена на настоящата априлска сесия на общински съвет Кърджали поради това, че ние като общински съветници нямаме яснота какво ни се предлага. Дотолкова се споменава, че има инвестиционни намерения, които обаче реално съмнявам се някой от колегите въобще да ги е виждал и да се е запознал по някакъв начин. Мотивите на Общинска администрация са да прехвърлим част от един имот публична общинска собственост в частна. Става въпрос за 40 декара от имот, който е почти 230 декара в конкретика 228 и близо половина. Имотът се намира в парк Арпезос-Север до Водното огледало. Пада се, той е доста голям, все пак говорим за 229 декара, но за някакъв ориентир, на завоя за Пазара, това е по посока Пазара от улица "Джордж Вашингтон". 

Тоест, за да бъде една такава инвестиция, както се говори, че ще бъде болница "Сърце и мозък", кардиологична болница, какво трябва да ви накара вас общинските съветници да дадете такова разрешение? 

"Това е сериозна инвестиция. Първо, трябва да започнем от там, колко е сериозно инвестицията. Дали говорим наистина за болница. Съмнявам се някой да е против инвестиция за болницата. Това ще е чудесно за града, ще бъде страхотна инвестиция, възможност за хората и така нататък. Въпросът тук е друг, който бих искал да акцентирам. Съвсем наскоро имахме един случай, преди няколко години с едни подобни терени около 12 декара бяха в центъра на града. Които историята показа следното - същите бяха публична общинска собственост, тогава кметът Хасан Азис излезе и заяви, че тук ще бъде център за обслужване, иновативен и така нататък. Реално ще бъде построен един център, който ще бъде в услуга на хората. Всички знаем какво се случи. Само няколко години по-късно същия имот беше препродаден няколко пъти. Неслучайно дори заглавията гръмнаха като "златните парцели", и знаем в момента какво има на тяхно място - едни огромни комплекси с търговски части, т.е. коренно различно от това, което беше заявено като първоначална идея. Сега нас ни притеснява, че може историята да се повтори, което ще е много жалко, защото това е един публичен ресурс, все пак. С 40 декара може много неща да се случат, да се направят. Да не стане така, инвеститорът да се откаже и в последствие тези имоти да преповторят историята със "златните парцели". 

След като общинският съвет гласува промяната на статута на земята от публична общинска в частна общинска собственост ако обаче инвеститорът се откаже, след това има ли контрол върху решението? 

"Точно това е интересното, че контрол няма. Контролът е дотолкова, доколкото общинския съвет, за да прехвърли като решение един имот от публична в частна общинска собственост са необходими 2/3 мнозинство. Това е единственият инструмент, който контролира предложенията на общинска администрация, тоест общинския съвет. При евентуално прехвърляне, както хипотетично коментираме в момента, прехвърля се този имот в частна общинска собственост, къде са гаранциите, че тази инвестиция ще се случи? Да, никой не е против болница, обаче всичко се случва, инвеститорът се отказва. Оттам нататък няма никакъв механизъм да бъде контролирана съдбата на имот, който е частна общинска собственост. 

Какви са гаранциите и какво може да направи общинският съвет, че тази земя ще бъде използвана именно за да се построи болница? Хората искат наистина гаранции.

Ние също искаме гаранции, защото пак казвам, това е публичен ресурс, който не е малък. Аз съм на мнение, че един инвеститор би трябвало, когато има намерение да вложи немалка сума пари, защото всички сме съгласни, че това е един огромен инфраструктурен проект от обществено значение, който струва доста голяма сума средства, тези неща не се случват просто на приказки. Тези неща обикновено се документират по някакъв начин, би трябвало да се документират. Би трябвало да има някаква идея, някакъв идеен проект, някакво заявление, някаква мотивация, защото все пак, това са, както казах, огромни инфраструктурни обекти с обществено значение и не става въпрос за нещо толкова елементарно, което да остане просто в пространството. Обикновено процесът е тежък за реализацията от начало до край на подобна сграда, така че би трябвало това да се случи, да има някаква идея, която да я видим. Това би ни убедило и нас. Просто общинска администрация да излезе, ако наистина има такъв инвестиционен интерес, да излезе и да покаже инвестиционното намерение, някакво заявление от управителен съвет на дружеството на болницата или от борда на директорите, без значение това ли е точната терминология на дружеството, но, нещо черно на бяло. Ние знаем практиките, които са се случвали във времето. Пак да не се повтаряме, но съвсем скоро имахме подобен пример с 12 декара земя. Знаем какъв е крайният резултат, тоест ние от ГЕРБ никога не сме правили и няма и да го направим, да подпишем на сляпо един бял чек и да дадем картбланш. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ниска компетентност на СИК касира избора за местен парламент в Хасково

В Хасково предстоят отново избори за общински съвет. Това се случва след решение на Върховния административен съд, което потвърди решението на Хасковския административен съд, с което изборът на местен парламент от 29 октомври 2023 г. беше обявен за недействителен. Делото тръгна след като шест политически формации, участвали в местния вот..

публикувано на 09.04.24 в 23:44
Снимката е илюстративна

Шефът на "Синя зона": Плащането на глобата не спасява незаконните гаражи

Поне една трета от старите автомобили, изоставени по паркинги и междублокови пространства в Кърджали, са премахнати доброволно от собствениците им след предупреждение от общината. Преди месеци започна кампания за преброяване, локализиране и регистриране на незаконни гаражи и автомобили, снети от движение. Собствениците бяха уведомени за задълженията..

публикувано на 01.04.24 в 22:27
Кукленият театър в Пловдив 
Снимката е илюстративна

Добри актьори ли са нашите политици?

Динамичната смяна на позициите на управляващите и драматичните изказвания пред медиите през последните няколко дни напомнят на човек, изпаднал в хормонален дисбаланс или по-скоро на евтин латино сериал, казвам латино, защото там градусът на емоциите винаги е в повече. Не липсва и съспенсът - в очакване нещото да се случи, в последния момент сюжетът е..

публикувано на 22.03.24 в 12:20
Проф. Иво Христов

Проф. Иво Христов: В момента избираме между войната и мира

Вече става въпрос за екзистенциално оцеляване, все повече ни тласкат към война, въпросът е дали ще се стигне до гореща фаза, каза пред Радио Кърджали геополитическият анализатор проф. Иво Христов. В коментар на акцентите, свързани с военното подпомагане на Украйна, в срещата на лидерите от ЕС в Брюксел, той посочи два аргумента в подкрепа на..

публикувано на 21.03.24 в 14:45
Ирен Бончева

Хора от „Младост“: На никой не му пука какви проблеми имаме

В ситуация на постоянно дебнене са жителите на блоковете „Младост“ в централната градска част на Кърджали със служителите на т.нар. „Синя зона“. Дворното пространство на двата блока попада в разширената платена зона за паркиране. За около 240 домакинства, предполага се и поне вероятно толкова автомобили на собствениците на апартаменти, са..

публикувано на 16.03.24 в 20:16
д-р Магдалена Маринова

Инфекционист: Варицелата не е опасно заболяване, но да внимават бременни и онкоболни, които не са преболедували

Варицелата е заболяване, което протича обикновено леко, но бременните жени трябва да заострят вниманието си, ако не са преболедували или ваксинирани. Вирусът, който причинява тази болест е възможно да остане в латентно състояние у човека, при определени условия да се активира отново и да причини заболяването, известно като херпес зостер...

публикувано на 08.03.24 в 12:50

Внимавайте с мартениците от изкуствени материи и апликации, предупреждават от „Ние, потребителите“

Мартениците от изкуствени материи, като полиестер и акрил например, могат да предизвикат алергични реакции при хората с по-чувствителна кожа и при децата. Риск от зачервявания и обриви съществува и когато са използвани вредни багрила за конците или другите елементи на изделието, предупреждават от „Ние, потребителите“. Метални елементи с..

публикувано на 24.02.24 в 15:32