Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Черкезов: При работа на открито е два пъти по-вероятно да се развие рак на кожата

За поредна година дерматолози от МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в Кърджали се включиха в Националната кампания за профилактика на рака на кожата "Евромеланома 2023". Повече от десет души бяха прегледани в деня на кампанията – 10 май, от проф. д-р Тодор Черкезов. Прегледи ще бъдат извършвани и в петък, 12 май, от 9 до 10 часа, от д-р Елеонора Бошняшка. Тази година тя преминава под мотото: „Използвате ли предпазни средства“, като се прави аналог с предпазването от полово-предавани инфекции, което е доста по-актуално за тийнейджърите, отколкото предпазването от слънцето. Тази година кампанията е насочена към по-голямата информираност на подрастващите за вредите от слънцето, които могат до доведат до злокачествени новообразувания.

"За щастие от прегледаните лица не установих никой, който да страда от това тежко кожно заболяване", коментира за Радио Кърджали проф. д-р Тодор Черкезов

Той уточни, че пигментните петна и образуванията по човешката кожа по принцип са естетичен проблем, но при определени обстоятелства могат да се превърнат и в медицински. Затова вниманието трябва да се изостря при появата им и да се търси компетентен съвет от специалист, който да прецени и препоръча определен тип поведение.

"Хората принципно са доста последователни в грижата за кожата си, за тялото си. В последните години тук значението има не толкова кампанията Евромеланома, която провеждаме, но системното разясняване от страна на дерматолозите, от страна на различни фармацевтични фирми. Това води до едно по-активно отношение на пациентите към здравето им. Аз искам да подчертая, че, независимо че малко са тези, които са се записали за профилактичните прегледи, ние имаме в кабинетите си по 4-5 случая ежедневно, които идват за консултации със съответните медицински направления от личните си лекари, изпратени от други специалисти. Така че с този тип проблематика се занимаваме ежедневно, което означава една по-висока активност на хората по отношение на дерматологичното здраве, здравна култура", коментира д-р Черкезов.

Вниманието трябва да се изостри в няколко конкретни случая, според д-р Черкезов. При хората, които работят на открито, вероятността да се развие рак на кожата е два пъти по-голяма, отколкото при останалите. "Когато се спортува на открито, трябва да знаем, че се излагаме на въздействието на ултравиолетовите лъчи и риска от рак на кожата също нараства. Когато ходим сред природата, пребиваваме дълго време на открито, включително покрай язовири и реки, трябва да знаем, че това също води до една допълнителна ултравиолетова радиация от страна на слънцето и увеличена възможност например при слънчеви бани и при ползване на солариум. И тази опасност може да се увеличи някъде около 60%", каза д-р Черкезов.

Хората трябва да са внимателни и при слънчеви изгаряния. "Доказано е, че местата на слънчевите изгаряния след това злокачествените образования се развиват около три пъти по-често, отколкото на останалите участъци по тялото."

Предпазването от вредните слънчеви лъчи, които могат да доведат до рак на кожата е като се  използват шапки, слънчеви очила и най-вече слънцезащитни кремове, балсами, препарати. Проф. д-р Тодор Черкезов припомни, че вече има и тениски с ултравиолетова защита, които младите майки слагат на бебета и малки деца. С подобни тениски хората с чувствителна кожа могат да плуват и в морето.

Не на последно място са и профилактичните прегледи и здравната култура на хората, които при съмнение трябва да потърсят компетентна помощ.  

В прикачения звуков файл може да чуете интервюто на Станислава Георгиева с проф.д-р Тодор Черкезов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30

„Отче, прости им, защото не знаят какво правят“, ни припомня последните думи на Христос отец Кирил Делчев

Страстната седмица е последната седмица от земния живот на Иисус Христос. Започва с тържественото му влизане в Йерусалим и завършва на Великден – денят, в който се празнува Христовото Възкресение.  Всеки ден от тази седмица се нарича велик – Велики понеделник, Велики вторник и така нататък до Велика събота.  На всеки един ден от..

публикувано на 15.04.25 в 12:01

Екрем Хасан: До петък в университета, в събота и неделя – във фермата в Ардино

Екрем Хасан е на 24 години, от Ардино е. През седмицата той учи магистратура по специалността „Електротехника“ в Техническия университет – филиал Пловдив. А в почивните дни се връща в Ардино, където заедно с вуйчо си отглеждат млекодайни крави. Завършва гимназията в своето родно Ардино. Още в десети клас започва да се интересува кои..

обновено на 15.04.25 в 11:53

Танзер Юсеинов: Младежите се противопоставят на участието ни в това мнозинство

Когато парламентарната група на ДПС-ДПС беше поканена да участва в парламентарното мнозинство имаше заявки и от други политически партии за борба с модела Пеевски. В настоящия момент, а и от самото начало ние по никакъв начин не виждаме разграждане на този модел. Това каза в ефира на Радио Кърджали председателят на Младежко ДПС Танзер Юсеинов. "Примерите..

публикувано на 15.04.25 в 11:19
Яница Петкова

Яница Петкова: Традиционните ценности са на по-заден план за младия човек

Традиционните ценности и добродетели така, както са разбрани в християнската религия, остават на заден план сред младите хора, сочи проучване на социологическа агенция „Мяра“. Това съобщи Яница Петкова в ефира на Радио Кърджали. Сред акцентите в проучването са били ценностите и страховете на младите хора. „Ако вземем за пример страховете..

публикувано на 11.04.25 в 22:33

Стогодишен радиоприемник има в колекцията си Атанас Шишманов от Ивайловград

Атанас Шишманов е бизнесмен от Ивайловград, но има интересно хоби, което вече 30 години е негова страст – а именно, да колекционира стари радиоприемници. Колекцията му съдържа над 100 радиоапарата. Най-старият от тях е на почти 100 години. Носи марката “Телефункен“ и е произведен между 1928 и 1931 година. Колекционерът..

публикувано на 11.04.25 в 13:57