Стотици кърджалийци и гости на града се възползваха от Европейската нощ на музеите и посетиха Регионалния исторически музей, както и художествения отдел „Станка Димитрова“ във вечерта на инициативата.
Кърджалийският музей се включва за пореден път, като тази година една от изненадите беше музикалният поздрав от творци от Музикалната школа към Дома на културата. Своя дебют на истински концерт, извън продукциите на Школата, направи младото дарование Азра Айдън. Тя е на 8 години, но свири на пиано от 3,5-годишна възраст и вече има богат и достатъчно сложен репертоар. Първокласничката от СУ „Йордан Йовков“ даде и първото си интервю, от което стана ясно, че се чувства прекрасно на сцена, че обича аплодисментите и че ще става архитект. Преподавателката й Христина Мачикян я похвали, че е изключително трудолюбива, упорита и много смела. Пожела й да бъде щастливо дете, да сбъдва мечтите си, да радва близките си и да върви напред.
Сред атракциите, които предизвикаха любопитството у посетителите, беше възстановката на стара класна стая. Там възрастни и деца се забавляваха да пишат на пясък, върху черна дъска с тебешир, сядаха на някогашните чинове.
Голям интерес предизвикаха и изложените полускъпоценни камъни, минерали дарени на музея, сред които имаше ценни колекционерски експонати, редки и неизлагани досега.
Сериозен интерес предизвикаха у посетителите и картините, подредени в художествения отдел в изложбата „Стари майстори“. Кърджалийци и гости отделиха особено внимание на експозицията от икони, три от които показани за първи път. Едната е „Св. Четиридесет мъченици“ от зографа Панайотис Сотенос и е открита в с. Костилково, каза д-р Мария Спиридонова, уредник. Втората нова творба е „Св. Богородица Елеуса“ от Кикос, реплика на чудотворна икона.
„Много често се рисуват икони, копие на чудотворни икони, защото се вярва, че когато се нарисува реплика, тя носи същата чудотворна сила“, поясни д-р Спиридонова. Не е запазена документацията за тази икона, не е известно как е достигнала до нас, но най-вероятно е взета от Света гора или от Йерусалим, допълни специалистът. „Третата икона, с която сме изключително щастливи, че допълваме експозицията си, това е иконата на „Св. Йоан Богослов“. Тя е рисувана от изключителния зограф Никола Одринчанин или Николаос Адриануполитис“, каза д-р Спиридонова. Според наблюденията й интересът към експозицията от икони се засилва, а посетителите, дори и случайните, си тръгват изключително удовлетворени.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..
Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения. Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..
Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА". Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..
13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..
Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти. В мехлема влизат освен..
Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..
Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478