Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Карате ли колело?

Снимка: Нахит Догу

В Кърджали предимно децата карат велосипеди. Останалата част от населението се притеснява да управлява колело в условията на града. Това казаха кърджалийци, попитани дали карат колело.

"Условията в Кърджали изобщо не са подходящи, има само примерно 500 м в центъра на града, което е като велоалеи и оттам нататък са баири и чукари. Трябва да се направят велоалеи, да е обособено място, където всички които карат колела да не се блъскат в пешеходците, а да си имат място за това." Това отговори на въпроса "Карате ли колело" един от анкетираните, който караше своя велосипед.

"Напоследък не, първо защото градските условия не са достатъчно подходящи за каране на колело. Има една велоалея, която е на бул. "България", не е обозначена, че е велоалея и много често хората се бъркат, в същото време няма къде да си оставя колелото на работа. Няколко пъти съм поставяла това на въпрос, защо пред обществените сгради няма стойки за колелета. За момента няма и отговор на този въпрос", казват колоездачите.



Ако сте от хората, които не се притесняват да управляват своето колело, въпреки условията в Кърджали, но от друга страна велосипедът Ви не е бил в движение в студените месеци, важно е в началото на пролетно-летния сезон да се прегледа и обслужи. Това препоръчват веломеханиците като Георги Каракашев от Кърджали.

"Най-големите проблеми при всички колела това е влагата, когато стоят по мазета влиза влага, ръждясват жилата и всичко почва да отказва. Основно трябва се смажат. Смазване, изчистване и малко козметика, да няма прахоляци, кал, да е изсъхнала от миналата година. Като изсъхне калта по машинките и те спират да работят - обтегачи, дерайльори, декланшори. " Това каза за радио Кърджали Георги Каракашев.


По негови наблюдения кърджалийци карат предимно по-бюджетни колела, а основните велосипедисти са децата.

Чуйте звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56

Ако до всяко добро същество, застане поне още едно...

Децата от СУ "Петко Рачов Славейков" ще издирят самотни възрастни хора в отдалечени населени места, за да разговарят с тях и им дадат торбички с дарения.  Инициативата се нарича "Всичко е лично" и е вдъхновен а от добротвореца Кристина Патева от Баните, която отдавна има приятелство с учениците. Тя ще започне през март, обсъжда се..

публикувано на 20.02.25 в 12:16

Единадесетокласничка от Кърджали е отличена с първа награда в Националния конкурс "Завещано от Апостола"

Единадесетоклсасничката Яница Ханкова от СУ "Петко Р. Славейков" е една от спечелите първо място с есе, написано за Васил Левски в националния конкурс "ЗАВЕЩАНО ОТ АПОСТОЛА".  Организатори на съревнованието, което се провежда за 15-та поредна година са Младежки център Хасково, а разработката на девойката е отличена сред 46 есета във възрастова..

обновено на 19.02.25 в 11:15

Отец Николай: Душата си ще положа за всички деца, докато съм жив

13 години живот в Христос. Така определи свещеноиконом отец Николай Величков навлизането в тийнейджърска възраст на прицърковното неделно училище при средновековния храм „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали. В Неделя на Блудния син, втора от подготвителните седмици за Пасха и Великия пост и Възкресение Христово, се навършиха 13 години от създаването..

публикувано на 18.02.25 в 16:06

Стъпваме по лечебни растения, без да знаем

Продължавам да ви разказвам за силата на билките, за техния характер и очарование , което имат, за това дали българските растения са най-добри за нашето здраве и кои са най-скъпи подправки. Всичко това ще научим от феята на билките - Руска Стоянова, която прави собственоръчно мехлем от 30 билки и екстракти.  В мехлема влизат освен..

публикувано на 18.02.25 в 14:18

Десетки кърджалийци застанаха в подкрепа на семейство Барутчиеви

Над 70 души подкрепиха с присъствието си пред дома му Георги Барутчиев. Припомняме, че мъжът е прикован на инвалидна количка след преживяно заболяване. Живее на втория етаж на жилищен блок и не може да се придвижва свободно. Съпругата му Силвия преди дни е намерила възможност чрез програма на социалното министерство да бъде финансирано..

публикувано на 17.02.25 в 23:36

Съседи отказват помощ на болен

Георги Барутчиев вече осем години гледа живота през прозореца. Единственият му контакт със света е чрез съпругата му Силвия Барутчиева, телевизора и телефона. Причината е преживяно заболяване, след което той е прикован на инвалидната количка. В началото е можел да излиза по малко от дома. Това обаче става все по-невъзможно. Доскоро е успявал с..

обновено на 17.02.25 в 21:52