Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дъжд и слънце беляза дванадесетия фолклорен фестивал "Кехлибарен грозд"

5
Снимка: Божидар Чолаков, БНР - Радио Кърджали

Над 800 участници в рамките на два дни се качиха на сцената на Националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“ в Лозен. Проливният дъжд изсипал се в съботния ден не успя да откаже съставите да дойдат и да вземат участие. Имаше участници от Добричко, Силистренско, Бургаско, Сливенско, Старозагорско, Пловдивксо, Смолянско и други региони на страната.

Димитър Сиваков е гайдар и ръководител на група за автентичен фолклор „Дядо, баба и внуче“ от с. Малево, общ. Чепеларе.  Те представиха песни от родопската фолклора област. Тази година посетиха фестивала след дългогодишно прекъсване. Димитър е участвал на „Кехлибарен грозд“ и с фолклорната група от с. Хвойна, на която също е ръководител.

„Представихме се добре. Изпяхме родопска китка със съпровод на гайда. Един много харесван и търсен музикален инструмент последните години, разказва гайдаря Димитър Сиваков.  

91-годишната баба Невена от свиленградското село Райкова могила беше най-възрастния участник в дванадесетия фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“. Тъжно ѝ е, че младите не искат да пеят народната песен.

„Не знам защо младите не искат да пеят Аз сън най-старата в селото и пак ходя с колежките да пея. Обиколила съм цяла Южна България, Западна България, по морето съм ходила, къде по участия на фестивали, къде с ей, така… много съм пътувала като млада“, разказва възрастната жена.

Седемгодишната Мария Христова от свиленградското село Младиново, пък беше сред най – малките участници на фестивала. Тя запява народната песен благодарение на майка си Магда Георгиева-Христова, която е народна певица и вокален педагог.

„Ходила съм на много фестивали - в Стара Загора, Сладун. Някои песни уча с мама“, разказва малката Мария.

Вторият ден фестивала „Кехлибарен грозд“ се проведе в сградата на читалището в съседното село Малко градище, поради очакваната прогноза за лошо време, която не се сбъдна.

Във фолклорния фестивал „Кехлибарен грозд“ участваха групи и изпълнители, които и миналата година, а и поминалата са участвали. Такива бяха тракийски хор „Яни Попов“ от Ивайловград, които  спечелиха Първа награда, Златен медал и парична премия в категорията Певчески групи и Народни хорове, а Тодор Чолаков, който е част от тракийски хор „Яни Попов“ участва с индивидуално изпълнение и журито му присъди Втора награда и Сребърен.

Впечатление направиха със своята масовост и добро изпълнение детска група „Хорце“ при НЧ „Заря – 1957“ с. Минерални бани, за което им беше присъдено Втора награда и Сребърен медал в категория Танцови състави и клубове – 1-ва възрастова група.

За втора поредна година Специалната награда на Българското национално радио и Радио Кърджали – Златна статуетка и студиен запис, се присъжда на вокално трио "Незабравка" с ръководител Виолета Карапеева, при НЧ„Просвета-1870” - Свиленград. Миналата година също триото също беше отличено с тази награда. Самата ръководителка участва в триото с двете си ученички Натали Грозева и Никол Узунова, които пеят от малки при нея.

Харесайте страницата на предаването "Полет над Родопите" във Facebook. Последвайте страницата и в Instagram

По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Георгиев: Удължаването на компенсациите за тока на бизнеса ще го спаси от масови фалити

“Преди две-три народни събрания евроатлантическите партии в лицето на ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ взеха решение да изкарат всички небитови потребители, тоест всички фирми на свободния пазар за електроенергия, на което ние от “Възраждане” бяхме категорично против, защото казахме, че не сме готови за това нещо. Малко след това веднага се наложи да се създаде..

публикувано на 25.07.24 в 16:20

Георги Пройков от Кърджали се класира на 4-о място на Световното по кану каяк за ветерани

Кърджалиецът Георги Пройков, се класира на 4-о място на Световното първенство за ветерани по кану каяк. Той е учител по физическо възпитание и спорт в Професионалната гимназия по строителство „Христо Смирненски“ и е състезател по кану каяк в Спортен Клуб „Арда“.  Георги Пройков се класира на престижното четвърто място на Световното първенство по..

публикувано на 23.07.24 в 17:12

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46