Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Ваня Стоянова: Енциклопедия „Тракия“ е за широка аудитория, подготвя се и електронен вариант

доц. д-р Ваня Стоянова
Снимка: Официална страница на СТДБ

Първият том на Енциклопедия „Тракия“ вече е факт. В обем от 576 страници той представя обобщена информация за българското национално движение в Тракия от епохата на Възраждането до наши дни. Изданието е отпечатано и на английски език. Това съобщи за Радио Кърджали доц. д-р Ваня Стоянова от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките и научен секретар на Тракийския научен институт към Съюза на тракийските дружества в България. Тя ще бъде в Кърджали тази събота, 1 юли, от 13 ч. в Дома на културата заедно с колеги от авторския екип, за да представи изданието.

Енциклопедия „Тракия“ е замислена като научно-справочно издание, което в синтезиран вид да събере осмисли и представи огромната информация за Тракия и тракийските българи, натрупана в архиви, мемоари, монографии, статии, научни проекти и прочие изследвания. Тази идея възникна още през 2006 година, мина през различни етапи, през които се променяше обхватът на нейното съдържание, за да се стигне до днешния том Първи, който е началото на една тематична енциклопедична поредица“, съобщи доц. Стоянова.

Тематичният подход към разработването на отделните томове, който редколегията и авторите са избрали, позволява да се открои българският народностен елемент в Тракия, да се представят процеси, събития, организации и личности, свързани с тракийските българи. Отделено е внимание и на малоазийските българи, които през 1914 година се установяват първо в Тракия. Огромната част от тях остават в нея за постоянно.

За написването на този том бяха привлечени авторитетни изследователи, които години наред работят в тази област. На първо място проф. дин Светлозар Елдъров“, подчерта доц. д-р Ваня Стоянова. Сред авторите са също проф. Боряна Божашка, акад. Стоян Райчевски, известен изследовател на националния въпрос и на тракийските българи, д-р Ваня Иванова, политолог и историк, д-р Мария Левкова, д-р Кръстю Йорданов, историци от Института за исторически изследвания на Българската академия на науките. Отделни материали са написани от доц. Георги Митринов, който също е член на Тракийския научен институт и работи в Института за български език при БАН, д-р Стефан Шивачев, Иванка Мечева, Василка Ташкова. „Съдействие за написването оказаха и местните ръководители на дружества на Съюза на тракийските дружества в България, като предоставиха информация и факти за историята на своите организации“, уточни доц. Стоянова.

По-малко от година отнема подреждането на събраните материали и самото издаване на тома. Към момента не може да се каже колко ще бъдат общо, но е ясно вече, че вторият том ще бъде посветен на културните процеси в Тракия, на традиционната и модерна култура на тракийското културно-историческо наследство.

Енциклопедията е предназначена за широка аудитория. Естествено, очакванията са най-голям интерес към нея да проявят наследниците на тракийските бежанци. „Но и не само те. Вярваме, че ще бъде интересна за преподаватели и изследователи, студенти, ученици, както и за всички любознателни читатели. Надяваме се да се заинтересуват също така институции, политици и държавници, за които историята и съдбата на тракийските бежанци и техните наследници не е безразлична“, подчерта доц. Стоянова. „Разработваме и електронен вариант, защото си даваме сметка, че съвременните поколения ползват основно нетрадиционните, дигиталните библиотеки и сайтове, които са бързо достижими, веднага, за всеки, от която и да е точка на света“, допълни тя.

Все още не е наличен платен тираж, но се събират средства за преиздаване. В момента първият том се разпространява сред институции, библиотеки и организации.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Евгений Дайнов: Предстои победа на Ахмед Доган и редовия състав на ДПС срещу Пеевски

Ако ДПС се разцепи и Делян Пеевски реши да създаде нова партия, той ще изчезне от политическата сцена, прогнозира политологът проф. Евгений Дайнов. Според него Делян Пеевски от първия ден иска да заграби всичко. "Аз го виждам като човек, който не знае мяра, той не, че е загубил мяра, той никога не е знаел, че съществува такова нещо, като мяра, камо..

публикувано на 12.07.24 в 12:25

Георги Кулов: Двата лагера в ДПС вървят към разцепване на Движението

“Последните събития показват, че нещата са наистина необратими. Както казват и от двата лагера, те вървят към едно разцепване на ДПС”, коментира напрежението в ДПС журналистът и историк Георги Кулов.   “Вече определено отчетливо след като са изключени от парламентарната група на ДПС седемнадесетте депутати, които застанаха зад Доган, след като..

публикувано на 11.07.24 в 14:48

Д-р Гюлестан: Процесите в ДПС ще отприщят демократичните рефлекси на хората

“Като човек на години и човек, който е видял много неща в ДПС, моля Делян Пеевски да си отиде с мир. За негово добро и за доброто на ДПС”, призова в ефира на Радио Кърджали общественикът д-р Фикри Гюлестан.  Доган иска оставката на Делян Пеевски и на други 5 знакови имена на ДПС Пеевски с отговор на призива на Доган: Не съм предател...

публикувано на 11.07.24 в 14:13

Георги Георгиев: Възможно е съставянето на правителство анти ГЕРБ-ДПС

Възможно е  този парламент да излъчи правителство. Това може да стане само ако президента Радев връчи третата папка на ПП“Възраждане“, каза в ефира на Радио Кърджали депутата от Хасково и областен координатор на партията за Кърджали и Хасково Георги Георгиев. „Ние ясно заявихме, че само ние можем да съставим правителство, защото както..

публикувано на 10.07.24 в 11:43

Агоп Узунбохосян: Има достатъчно мотивирани, интелигентни и грамотни ученици, които проявяват интерес към нашата школа

Агоп Узунбохосян директор на Астрономическа обсерватория „Славей Златев“ в Кърджали сподели, че лятната школа вече има много широк спектър от теми за наблюдение и за работа в сравнение с първата  школа през 70-та година. Тази годино тя ще започне на 1 август до 16-ти август.    "Просто технологиите и времената станаха такива, че това дава..

публикувано на 09.07.24 в 17:48

Кольо Парамов: Депутатите няма да вдигнат ръка срещу себе си, защото при предсрочни избори оценката за тях може да бъде жестока

Всичко това, което се случва в момента, е достатъчно добре прогнозирано, и ние знаехме, че ще се стигне накрая до тук- да попаднат всички политически формации в парламента до пиковата ситуация . Неслучайно при четвъртият избор прогнозирахме, че ще направят всичко възможно в един момент, а то стана до шестият избор, да се търси изход само..

обновено на 09.07.24 в 15:09
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Анкара изчаква с отношението си към ситуацията в ДПС

Няма яснота в момента как Анкара гледа на ситуацията в ДПС и от Турция изчакват думата на почетния председател Ахмед Доган. Това мнение изказа пред Радио Кърджали журналистът и политически наблюдател, бивш главен редактор на в. "Заман", Мехмед Юмер: " През 2020 г., когато ДПС провеждаше своята 10-та национална конференция дойде изненадващо видео..

публикувано на 08.07.24 в 12:56