"Аз съм близък с нейния приятел и се запознахме покрай него покрай това, че аз си купувам спрейове от време на време. На тях им стана интересно, излизахме един ден, нарисувахме Пинко Розовата пантера, обаче в синьо. И от там нали решихме, че е добра идея още да порисуваме и в един момент друга моя приятелка ми прати публикация от Синя зона Кърджали за този проект и аз отидох, показах им разни мои скици, изготвих проект какво да очакват. Доста добре ни приеха, още от самото начало усетих и разбиране и хората искаха наистина да направят всичко възможно да работим ние спокойно и ни осигуриха средствата", припомня си Вълко. Всъщност идеята да се изрисува тунелчето е именно на общинската фирма "Паркинги, гаражи и зони за паркиране", която стопанисва Детската железница в Парк "Простор". Идеите и реализацията обаче са на двамата млади художници.
Сред изрисуваните образи са Заекът и Вълкът от "Ну, погоди!", Дафи Дъг, Дъмбо, Том и Джери, има и послания да пазим природата, защото това е парк и е хубаво да си пазим природата, казват младите хора. Двамата са рисували това, което самите те обичат, и смятат, че някогашните детски анимационни филми и герои са много по-интересни и поучителни от днешните.
"Мисля, че е доста хубаво да си пазим това, което имаме, защото това се приема за даденост. Всъщност сме много облагодетелствани и градът ни е много красив. Паркът е прекрасно място. Имаме прекрасна природа. Разположението ни също е много добро, просто го приемаме за даденост", казва Вълко и уточнява, че приятелите му от чужбина, като идват в Кърджали, остават удивени. А ние не го ценим.
"Аз лично го ценя, но съм забелязала и ми прави впечатление как хората изхвърлят фасове, кенчета и всякакви боклуци и найлони и каквото и да е друго на сантиметри от кошчетата или просто където няма кошче бива захвърлено настрани без абсолютно да се замисля, че се разхождат деца с родителите си по тези улици и в крайна сметка тези деца виждат, че това е нещо нормално - да бъде мръсно, да бъде изхвърлено, а това не е така", допълва го Даяна. И двамата са на мнение, че младите сами трябва да осъзнаят, че да чупиш и да замърсяваш не е добре.
Иска им се графитите са станат достъпни. Сега в Кърджали няма нито едно място, където да е разрешено да се рисува, а това може да се промени при определени правила.
Има и други млади хора, които се развиват в тази насока в Кърджали и се оформя нещо като общност, но все още хип-хоп културата не е в разцвет в града ни, казва Вълко
"Лека полека виждам, че има млади надъхани хора, които правят музика, появяват са нови лица, също хора, които рисуват. Както споменахме отделно има хора, които карат колела от тези, които са за триковете, скейтборд. Всъщност всичките тия неща са част от хип-хоп културата просто е доста криво разбрана понякога и хората си мислят, че това са просто едни малки гаменчета. Но всъщност това нещо може да ти даде много и ако знаеш как да го използваш може да те о отведе далеч", смята Вълко Илиев.
Той вижда приложение на графитите на сгради на училища, детски градини, изоставени постройки и смята, че могат да изглеждат красиво и естетично, ако са изрисувани. И си мечтае един ден да рисува в училището си: "Аз съм учил 12 години в "Славейков". До стадиона има една голяма стена, на която е имало ретро графити от деветдесетте. Тя вече е измазана и бяла и много ме дразни, че е бяла. Там, мисля, че един хубав бухал би седял доста добре", смее се Вълко.
Целия разговор с Даяна Димитрова и Вълко Илиев може да чуете в прикачения звуков файл.
На 29 ноември от 18:30 часа в Дома на културата в Кърджали ще бъде представен концерта “Песента на новото поколение” с участието на Мария Колева и други местни изпълнители. Концертът се реализира с подкрепата на Националната програма за изпълнение на младежки дейности и цели да стимулира културния живот в региона и да предостави платформа за развитие на..
Приказката "Червената шапчица" оживява на сцената на Дома на културата в Деня на на Християнското семейство - 21 ноември. Любителите на мюзикъла, а и не само ще могат да се насладят на този жанр. Това каза директорът Марияна Ликова и допълни, че музикалния спектакъл е подходящ за всички възрасти. По думите й той носи послание за истински значимите..
Билетите за юбилейния концерт на Нешко Нешев вече са разпродадени, съобщиха от касата на театъра в Кърджали, където на 22 ноември ще се проведе концетът с участието на акордеониста и емблоематични имена от българския фолклор с които Нешко Нешев е работил през годините. На 20 ноември музикантът ще отбележи 70-годишен юбилей, а два дни по-късно с концерта..
На 3 декември, от 19 часа в салона на Театрално-музикален център „Димитър Димов” гостува Старозагорската опера. Ще чуем красивата музика от световните кино-хитове „Междузвездни войни”, „Карибски пирати”, „Гладиатор”, „Индиана Джоунс”, „Мисията невъзможна”, „Игра на тронове”,„Хрониките на Нарния”. Оркестърът на Държавна опера-Стара Загора се дирижира от..
Община Хасково и Художествена галерия “Форум“ представят изложба живопис на Мария Николова Отерстад. Художничката е завършила Националната художествена академия- София със специалност „Художествен текстил“. Дълги години е живяла и работила в Норвегия . Изложбата е озаглавена „Градината на мама“ и е вдъхновена от красотата на природата в село..
Кърджалийката Йоана Валериева участва с колекция от ръчно изработени шапки на Sofia Fashion Week 2024. Тя е само на 23, но вече е успяла да създаде име в арт средите с шапкарството, един по-рядко вече срещан занаят. Пътешествието в света на модата започва за нея преди няколко години, когато вижда шапка федора на витрина в магазин, разказа за Радио..
Филмът „Перперикон“ на Българската национална телевизия (БНТ) получи награда на деветото издание на Международния фестивал за туристически филми в Измир, Турция. Това съобщават от обществената телевизия. Отличието е в категория „Туристически документални филми“. Сценарист на „Перперикон“ е Иво Иванов, а режисьор – Мишо Ланджев. Продукцията за..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478