Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем души припаднаха от жегите в петък, 61 потърсиха медицинска помощ

3
Снимка: архив

Натоварен ден и ръст в повикванията отбелязаха в петък, 14 юли, медиците от Центъра за спешна медицинска помощ в Кърджали и филиалите в областта. От полунощ до малко след 16 часа те са се отзовали и са помогнали на 61 пациенти, седем от които са случаи на припаднали хора. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали директорът на ЦСМП д-р Атанас Митков. 
Наблюдава се завишаване в сравнение с предходните дни, коментира той.
Засега това е денят с най-много припаднали заради жегите. Това са и случаите, които преобладават. Те са в цялата област и са хора на различна възраст.
Освен на припаднали, медиците са помогнали днес и на пациенти с високо кръвно налягане - шест от случаите са такива, няколко инсулта, битови травми, летни вируси. За щастие, няма тежки случаи, каза още д-р Митков.
Повечето от сигналите са получени в обедните часове, уточни той и коментира, че за съжаление, това, което медиците съветват хората - да не се излиза в обедните часове и да се пазят, не се спазва. Превенцията и предпазването са най-важните неща, категоричен е д-р Митков и посъветва хората да си стоят вкъщи между 10 и 16 часа, да носят шапка, да ходят по сянка, да пият повече течности и да носят широки дрехи от естествени материали. В страницата на Центъра за спешна медицинска помощ в социалната мрежа има много съвети за предпазване в горещото време.
В миналите дни се наблюдава и завишение на повикванията за психично болни  пациенти. Отзовали сме се на всички случаи, помогнали сме на всички, каза д-р Митков. Той коментира, че и сред колегите му вероятно има такива, на които жегите им влияят, но те знаят как да се предпазват и са на своя пост.
повече чуйте в прикачения звуков файл  


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кърджалийка бе жестоко нападната и нахапана от бездомни кучета

Още една кърджалийка пострада от скитащи кучета. Севгюзар Ходжа, психолог от ДГ "Чайка", е била нападната от глутница бездомни животни по време на своято рутинна вечерна разходка. Инцидентът се е случил на 2ри февруари, когато едно от кучетата я захапва за лявото бедро. Психоложката споделя с нас какво точно се е случило, как е преживяла..

публикувано на 06.02.25 в 18:04

Темата за заплатата е водеща в срещи на КНСБ с колективи в област Кърджали

Поредица от срещи провеждат тези дни представители на КНСБ в Кърджали с колективи от различни сектори на територията на областта. Тема номер едно на всички срещи и в реалния, и в публичния сектор е работната заплата. Всички се вълнуват от работната заплата, коментира в ефира на Радио Кърджали областният координатор на КНСБ Иванка Караколева:..

публикувано на 06.02.25 в 15:58

Златоград е готов за празника на виното „Трифониада“

Станалият традиционен за Златоград празник на виното и любовта "Трифонида" ще се проведе  тази година на 22 февруари /събота/ от 11:00 часа на мегдана в Етнографски комплекс . Събитието се провежда за 18 поредна година, като организатор е Етнографския ареален комплекс. Директорът му Александър Митушев е създателят на "Трифониада"-та и главен..

публикувано на 05.02.25 в 17:05

Ресми Мурад: Това правителство ще стопира политическата криза

Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..

публикувано на 31.01.25 в 17:37
Регионален исторически музей - Кърджали

Музеите настояват за 20% увеличение на бюджета за 2025 г.

Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%.   “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..

публикувано на 31.01.25 в 15:32

"Скритата реалност" вади на показ опасностите в интернет

Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..

публикувано на 30.01.25 в 16:40

Нериман Сали: До 31 януари самоосигуряващите се могат да променят вида на осигуряването си

На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си.  Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..

публикувано на 29.01.25 в 13:24