През 2023г. се навършват 110 години от една от най- скръбните човешки трагедии в новата история на България – изтреблението и прогонването на българите в Източна и Беломорска Тракия. Тогава, преди повече от век стотици бежанци от тези места са подложени на нечувани жестокости. През месеците септември и октомври на 1913г. по време на кървавите събития над мирното население са опожарени и унищожени девет села в община Ивайловград, а именно: Камилски дол, Сив кладенец, Покрован, Хухла, Горно Луково, Горноселци, Гугутка, Попско и Драбишна, а населението – 335 мъже, жени, деца и старци, са посечени. Земята кърви, трагедията е огромна!
С преклонение пред величието на обикновените хора, отдали живота си на род и родината, инициативата „Камбаните на паметта 1913- 2023“ ще се реализира чрез средствата на културата и изкуствата. Проектът е предложен за включване в Културния календар с национален обхват за 2023 г. и за финансова подкрепа от Министерство на културата.
За отбелязване на 110 годишния юбилей, община Ивайловград в партньорство с общински исторически музей- Ивайловград, НЧ „Пробуда 1914“Ивайловград, тракийски клуб „Яни Попов“ и създаденият Граждански инициативен комитет, инициират културна програма от събития с национално - възпоменателен характер. Културните прояви ще се осъществят на ротационен принцип в периода 09-24 септември 2023 г., във всяко едно от деветте села:
9 септември - Село Горноселци - Панихида за упокой, раздаване на курбан, поетичен рецитал. На същата дата в село Камилски дол ще се поднесат венци и цветя в знак на почит къмзагиналите мирни жители, рецитал от стихове на местни поети, изпълнени от ученици.
15 септември в село Покрован ще поднесатвенци и цветя в знак на признателност, панихида за упокой на жертвите.
20 септември 2023 г.- Село Драбишна –Поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на загиналите местни жители.
Ще бъдат отслужени панихиди в памет на жертвите.
На 22-24 септември в село Хухла е заключителна част на честванията.
Кулминацията на културната програма ще се проведе на връх “Св. Илия” над село Хухла. Мястото, познато като селото на поетите ще се превърне в музикално- поетична сцена на открито. Там, народнопесенната музика, танц и поезия ще се слеят в прослава на Човеколюбието.
На 22 септември в първия ден в реновираното читалище в с. Хухла ще се открие археологическа изложба на Националния исторически музей, която ще покаже новите артефакти от крепостта Балък дере, край с. Хухла. Следобед в читалището ще се представят и две книги на младия автор Димитър Кондузов и Петя Цонева. Вечерта на връх св. Илия ще се изнесе празничен концерт на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ ще участват и местни самодейци, ще се връчи наградата почетен селянин на мистериите на Хухла- бронзов цървул изработен от скулптура от Емил Пенчев. Вторият ден на 23 септември ще бъде изцяло посветен на 110 години от Разорението на тракийските българи. На лобното място на 42 – ма хухленци, мъченици ще има панихида и ще бъде открита изложба “Тракийска епопея” организирана от научния институт на Съюза на тракийските дружества. В читалището ще има научна конференция на Разорението на тракийските българи. Женски хор „Мистерията на българските гласове” заедно с Quarto квартет ще изнесат своя концерт.
На24 септември ще се проведе екскурзия до съседните села Балък Дере и Лютица, където са вилнеели същите жестокости.
Чуйте още в прикачения звуков файл.
"Зимата ни прегърна с оловните си облаци, донесе студ, дъжд и мрачно време. Зима е! Украсявам, паля ароматни свещи, светвам цветни лампички, а се чувствам уморена и унила. Вероятно е от довършването на куп неща, започнати през годината и планирането на нови за следващата. Днес е събота, хем имам много неща за правене, хем пък нищо не е..
А Нурай Садулов ни отвежда на романтична разкодка в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, мон Амур!". Очакват ни още изненади, само останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!
Балет-феерия от три действия по музиката на Чайковски ще гледат кърджалийци на 17 декември от 19 часа в голямата зала на театър "Димитър Димов". Спектакълът "Спящата красавица" на Държавна опера-Бургас, е на хореографа, нашият съгражданин и почетен гражданин на Кърджали проф. Хикмет Мехмедов. Либретото е на Мариус Петипа, действието е..
Приемането ни в Шенгенското пространство е радост и за рибарите. Художниците Хари и Пенка Атанасови са любители на целогодишния риболов в Северна Гърция. Семейството предпочита Гърция и за почивка, както и за творческа ваканция. За свободата и комфорта да пътуваме, за това какви риби се ловят в момента и за красотата на маслинените..
Отпушването на граничния контрол ще доведе до ръст на еднодневните посещения и нощувки в Северна Гърция , смята собственикът на къща за гости в нашата съседка Пламен Петков. Ще се отрази и на туристопотокът от гърци, които идват тук, за да пазаруват. Тази тенденция става все по-убедителна на фона на обедняването на една част от гръцкото общество...
Туристическият информационен център (ТИЦ) в Кърджали постави последните три информационни табели, обозначаващи началото на маршрутите до Моняк, Въжения мост при Лисиците, Читкая и Екопътека "Шампион". В инициативата се включиха и представители на Професионалната гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали. От ТИЦ съобщават, че на територията на..
Жените от спортно-интелектуалния клуб "Ахридос" създадоха незабравими моменти за децата от Дневен център "Надежда" в Кърджали. Заедно те изработиха коледна украса и украсиха елхата. Празничното настроение беше допълнено от появата на Дядо Коледа, който раздаде ръчно изработени подаръци от жените в творческата работилница на клуба. „Обичам да работя с..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478