Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Ивайловград ще отбележи 110 години от разорението на тракийци

Ивайловград
Снимка: Божидар Чолаков - БНР Радио Кърджали

През 2023г. се навършват 110 години от една от най- скръбните човешки трагедии в новата история на България – изтреблението и прогонването на българите в Източна и Беломорска Тракия. Тогава, преди повече от век стотици бежанци от тези места са подложени на нечувани жестокости. През месеците септември и октомври на 1913г. по време на кървавите събития над мирното население са опожарени и унищожени девет села в община Ивайловград, а именно: Камилски дол, Сив кладенец, Покрован, Хухла, Горно Луково, Горноселци, Гугутка, Попско и Драбишна, а населението – 335 мъже, жени, деца и старци, са посечени. Земята кърви, трагедията е огромна! 

С преклонение пред величието на обикновените хора, отдали живота си на род и родината, инициативата „Камбаните на паметта 1913- 2023“ ще се реализира чрез средствата на културата и изкуствата. Проектът е предложен за включване в Културния календар с национален обхват за 2023 г. и за финансова подкрепа от Министерство на културата.

За отбелязване на 110 годишния юбилей, община Ивайловград в партньорство с общински исторически музей- Ивайловград, НЧ „Пробуда 1914“Ивайловград, тракийски клуб „Яни Попов“ и създаденият Граждански инициативен комитет, инициират културна програма от събития с национално - възпоменателен характер. Културните прояви ще се осъществят на ротационен принцип в периода 09-24 септември 2023 г., във всяко едно от деветте села:

9 септември - Село Горноселци - Панихида за упокой, раздаване на курбан, поетичен рецитал. На същата дата в село Камилски дол ще се поднесат венци и цветя в знак на почит къмзагиналите мирни жители, рецитал от стихове на местни поети, изпълнени от ученици.

15 септември в село Покрован ще поднесатвенци и цветя в знак на признателност, панихида за упокой на жертвите.

20 септември 2023 г.- Село Драбишна –Поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча на загиналите местни жители.

Ще бъдат отслужени панихиди в памет на жертвите.

На 22-24 септември в село Хухла е заключителна част на честванията.

Кулминацията на културната програма ще се проведе на връх “Св. Илия” над село Хухла. Мястото, познато като селото на поетите ще се превърне в музикално- поетична сцена на открито. Там, народнопесенната музика, танц и поезия ще се слеят в прослава на Човеколюбието.

На 22 септември в първия ден в реновираното читалище в с. Хухла ще се открие археологическа изложба на Националния исторически музей, която ще покаже новите артефакти от крепостта Балък дере, край с. Хухла. Следобед в читалището ще се представят и две книги на младия автор Димитър Кондузов и Петя Цонева. Вечерта на връх св. Илия ще се изнесе празничен концерт на Държавен фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ ще участват и местни самодейци, ще се връчи наградата почетен селянин на мистериите на Хухла- бронзов цървул изработен от скулптура от Емил Пенчев. Вторият ден на 23 септември ще бъде изцяло посветен на 110 години от Разорението на тракийските българи. На лобното място на 42 – ма хухленци, мъченици ще има панихида и ще бъде открита изложба “Тракийска епопея” организирана от научния институт на Съюза на тракийските дружества. В читалището ще има научна конференция на Разорението на тракийските българи. Женски хор „Мистерията на българските гласове” заедно с Quarto квартет ще изнесат своя концерт.

На24 септември ще се проведе екскурзия до съседните села Балък Дере и Лютица, където са вилнеели същите жестокости.

Чуйте още в прикачения звуков файл. 




По публикацията работи: Божидар Чолаков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39