Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върховният орган на СТДБ отчете дейността си за миналата година и очерта акцентите за настоящата

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Върховният комитет на Съюза на тракийските дружества в България отчете дейността на организацията и набеляза акцентите в календара за тази година на заседание на общото си събрание. В декларация тракийци се възпротивиха на действия на Константинополския патриарх* Вартоломей I, наградиха с най-високото си отличие заслужили членове, приеха нови, планираха честването на предстоящи годишнини на Съюза.

Приетата от Върховния комитет декларация ще бъде публикувана на сайта на Съюза и изпратена на Министерството на външните работи, както и на председателите на парламентарни групи в народното събрание, съобщи Красимир Премянов, председател на СТДБ. По думите му, документът е реакция „на продължаващи години наред опити на Вселенския патриарх да ограничава в максимална степен възможностите на българската религиозна общност, която отива от България в тези църкви, местната, която е организирана от Българската православна екзархийска фондация, да се ограничават правата, да се ограничи присъствието на български свещеници и като често се отказва искането на светия синод на искането на определените представители на българската църква да участват в службите пред български християни и така продължаващия години наред опит да отнема автономността на българските църкви в сегашната турска държава“.  Сред причините за недоволството на тракийци той допълни още ограничаването на възможностите да се назначи свещеник в храмовете „Св. Георги“ и „Св. Св. Константин и Елена“ в Одрин след смъртта на отец Александър Чъкърък, посегателство срещу паметника на Антим I, построен от тракийци и други.

Нарушеният принцип за равнопоставеност между всички църкви и отношението към нашите права в българските храмове, нас сериозно ни притеснява и изразяваме своето голямо недоволство от това“, категоричен беше Премянов. Той припомни прецедент от кроя на миналата година по време на службата за храмовия празник в църквата „Св. Стефан“, когато Вселенският патриарх произнесе реч на гръцки език, „в която, едва ли не, определи, заклейми създаването на отделна българска православна църква, като грешка“.

По думите на председателя на СТДБ в църквата „Св. Стефан“ без съгласието на Светия синод е назначен свещеник, който е напуснал БПЦ. Премянов напомни и друг случай на особено отношение – неодобрение от страна на Вартоломей I, определеният от Светия синод Поликарп да води службата по повод годишнината от освещаването на храма „Св. Стефан“. Това довело до отказ водената от президента делегация да се включи в честването.

Да запазим патриотичната тематика в нашата история автентична и тя да е източник на национално самочувствие на младото поколение е друг акцент в приетата декларация.

Премянов съобщи, че се работи по инициатива за представяне на енциклопедия „Тракия“ и тематична изложба за борбите за национално освобождение и единение на тракийци и в Република Северна Македония.

Създаваме паметници, не рушим“ е друг акцен в декларацията, посочи председателят. „Сега правим паметник на Дядо Чъкърък, който е последният борец за българската памет и дух в  Одрин“, допълни той. Откриването на паметника предстои през март, когато е годишнината от смъртта на свещеника.

В календара на СТДБ за тази година е честването на 100-годишнината от създаването на Тракийския младежки съюз, 90-годишнината на Тракийския научен институт и 180-та годишнина от рождението на Кап. Петко Войвода.

Върховният комитет е приел нови членове, сред които са именити професионалисти и общественици, като Стоян Райчевски, акад. Васил Сгурев, дипломатите Милен Люцканов, Георги Димитров, актьорът Мариус Донкин, доскорошния посланик във Ватикана Богдан Паташев и др., съобщи още Премянов.

С най-високото отличие – златен медал „Кап. Петко Войвода“ с лента са били наградени заслужили дейци на тракийското движение, сред които чл. кор. Иван Гранитски.

Почетена е била паметта и на отишлите си от този свят именити радетели на тракийската кауза, като Сливенския митрополит Иоаникий, отец Александър Чъкърък и отец Боян Саръев.

До месец март се очаква да излезе от печат втори том на енциклопедия „Тракия“ – бит, нрави, обичаи и традиции на тракийските българи. Авторският колектив включва учени от БАН.

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл.


* Забележка: Със свое решение турският съд е постановил забрана да се нарича Вселенски патриарх, защото това нарушава принципа на равнопоставеност на различните вероизповедания. Съгласно решението на съда предстоятелят на екзархията трябва да бъде титулуван Константинополски патриарх.


По публикацията работи: Галина Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39