Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Студент създаде първото робоучилище в Кърджали

В обучението помагат роботите Даш, който може да танцува и Дот, който разговаря и рисува

Мартин Каралчев
Снимка: Галина Стефанова

Първото робоучилище създаде в Кърджали студентът Мартин Каралчев. В школата с предизвикателното име Академия по програмиране и роботика се обучават ученици от първи до осми клас. Основната ни цел е децата да се учат чрез играта, като най-важното е да им е интересно, разкрива тайната на успеха младият ръководител. „Избрах да е в моя роден град Кърджали, защото тук няма извънучилищна дейност, която да насърчава младите хора да се развиват в тази посока или да им дадат знанията, необходими да процъфтиш в технологичния свят“, обяснява Мартин.

Да се впусне в това предизвикателство бил провокиран както от собствената си любов към иновациите и технологиите, така и от любопитството и интереса на по-малкия му брат. „Много държим на индивидуалния подход, затова групите ни не са големи – максимум от 6 деца“, подчертава той.

„Ние залагаме много често на екипната работа - децата да работят в екип, да намират решения на даден проблем заедно, да комуникират помежду си. Това са едни от най-ценните умения, които можеш да придобиеш не само за нашата сфера, но и за абсолютно всяка една професия в бъдеще“, категоричен е младежът. Нерядко заниманията надхвърлят определените два часа, а и родителите проявяват интерес и се включват.

В Академията работят не само с компютри, а и с други иновативни технологии. Особено интересни за децата са роботите – Даш, който може да танцува и по-малкото му братче Дот, на когото по̀ му се отдава да разговаря и рисува.

Освен Мартин в робоучилището преподава и Пламена Дюлгерова. Тя подготвя също ученици за олимпиади по информатика. Сред възпитаниците на школата има носители на престижни награди.

Изкуственият интелект е нещо, което може много да помогне на човека – когато сме зациклили, да ни даде нещо креативно. Той няма да открадне нашата работа, но за да го използваш трябва да си много наясно с него и как точно да му зададеш какво искаш да направи. Трябва да се научим да различаваме кога той дава правилната информация, защото изкуственият интелект има един недостатък, че той може да представя информация, която не е реална, защото рови из различни източници в интернет, прочита едновременно всички статии, които са по темата и изважда свои аргументи, но ако тази информация, която е прочел е лъжа или неистина, той ще даде също грешен отговор“, обяснява Мартин. По думите му в бъдеще предстои да се появи нова професия – специалисти, които ще ни учат как да използваме правилно изкуствения интелект.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

След тов а Нурай Садулов ще ни отведе, не къде да е, а в страната на любовта и виното с рубриката "Франция, Мон Амур!". Очакват ни изненади, само  останете с нас от 16 до 18 часа на 90 мегахерца, и онлайн, в реално време на binar.bg Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 23.02.25 в 18:15

За виното - поезия в бутилка

Ако ви се пие хубаво вино, извън празника на любовта и виното, защото  алкохолът от грозде е сам по себе си е празник за душата и сетивата, задължително се отбийте в Момчилград . Там се намира единствената винарска изба в област Кърджали , а собственикът й Венцислав Драмалиев се отличава с ентусиазъм, креативен подход при..

публикувано на 23.02.25 в 17:09

Милко Бошнаков и неговата мисия в народната музика

Милко Бошнаков е не само музикален редактор в Радио Благоевград, но и отдаден народен певец, който се стреми да съхранява и популяризира българския фолклор. В последния си музикален проект той представя пет нови песни, сред които „Майчинко, стара майчинко“, „Карамфилчето“, „Сърце ми гори“, „Врано конче“ и „Кито, моме“. Освен това, към тези песни са..

публикувано на 22.02.25 в 16:55
Кукери от с. Мезек

В Мезек възраждат древна традиция на празник посветен на кукерството

На Сирни Заговезни в село Мезек ще се отбележи един от най-очакваните празници – "Кукери - бабушери". Традицията на този празник е възстановена през 2016 г., след дълго прекъсване, и днес продължава да радва местните и гостите на селото. За празника ни разказва Мария Христонева, секретар на читалище „Изгрев 1921“ в Мезек. „Празникът не се е провеждал..

публикувано на 22.02.25 в 15:55

Кукеровден в Ивайловград – традиция, веселие и гостоприемство

В Ивайловград ще отбележи един от най-значимите си празници – Кукеровден. В квартал Лъджа, където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, покрай Сирни Заговезни, тази година на 1 март, ще се чества този уникален обичай, който съчетава традиция, ритуали и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на..

публикувано на 22.02.25 в 15:05

Джевдет Мустафа: Ще протестираме, ако обгазяването продължи

Министърът на околната среда и водите Манол Генов отговори на питането за острата задушлима миризма, която предизвика тревога у кърджалийци преди дни. Като административно-формален обаче бе определен този отговор от секретаря на регионалната структура на „Продължаваме промяната“ Джевдет Мустафа. „От този отговор не става ясно най-важното според мене..

публикувано на 21.02.25 в 14:37

Голям концерт в Дома на културата за Международния ден на майчиния език

Песни, танци и стихове на турски, български и ромски ще има тази година в концерта , посветен на 21 февруари, Ден на майчиния език. Секретарят на НЧ "Юмер Лютфи" Мюзеки Ахмед: "Традиционно, нашето читалище "Юмер Лютфи" от години отбелязва Международния ден на майчиния език, 21 февруари, с песни, танци и стихове. Тази година ние решихме на..

публикувано на 20.02.25 в 15:56