Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студент създаде първото робоучилище в Кърджали

В обучението помагат роботите Даш, който може да танцува и Дот, който разговаря и рисува

Мартин Каралчев
Снимка: Галина Стефанова

Първото робоучилище създаде в Кърджали студентът Мартин Каралчев. В школата с предизвикателното име Академия по програмиране и роботика се обучават ученици от първи до осми клас. Основната ни цел е децата да се учат чрез играта, като най-важното е да им е интересно, разкрива тайната на успеха младият ръководител. „Избрах да е в моя роден град Кърджали, защото тук няма извънучилищна дейност, която да насърчава младите хора да се развиват в тази посока или да им дадат знанията, необходими да процъфтиш в технологичния свят“, обяснява Мартин.

Да се впусне в това предизвикателство бил провокиран както от собствената си любов към иновациите и технологиите, така и от любопитството и интереса на по-малкия му брат. „Много държим на индивидуалния подход, затова групите ни не са големи – максимум от 6 деца“, подчертава той.

„Ние залагаме много често на екипната работа - децата да работят в екип, да намират решения на даден проблем заедно, да комуникират помежду си. Това са едни от най-ценните умения, които можеш да придобиеш не само за нашата сфера, но и за абсолютно всяка една професия в бъдеще“, категоричен е младежът. Нерядко заниманията надхвърлят определените два часа, а и родителите проявяват интерес и се включват.

В Академията работят не само с компютри, а и с други иновативни технологии. Особено интересни за децата са роботите – Даш, който може да танцува и по-малкото му братче Дот, на когото по̀ му се отдава да разговаря и рисува.

Освен Мартин в робоучилището преподава и Пламена Дюлгерова. Тя подготвя също ученици за олимпиади по информатика. Сред възпитаниците на школата има носители на престижни награди.

Изкуственият интелект е нещо, което може много да помогне на човека – когато сме зациклили, да ни даде нещо креативно. Той няма да открадне нашата работа, но за да го използваш трябва да си много наясно с него и как точно да му зададеш какво искаш да направи. Трябва да се научим да различаваме кога той дава правилната информация, защото изкуственият интелект има един недостатък, че той може да представя информация, която не е реална, защото рови из различни източници в интернет, прочита едновременно всички статии, които са по темата и изважда свои аргументи, но ако тази информация, която е прочел е лъжа или неистина, той ще даде също грешен отговор“, обяснява Мартин. По думите му в бъдеще предстои да се появи нова професия – специалисти, които ще ни учат как да използваме правилно изкуствения интелект.

Целия разговор можете да чуете в прикачения звуков файл


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Есенно изобилие в чиния - разядка от сушени тикви и манатарки с картофи

Благодатна е тази есен, а лятото сякаш няма край, защото температурите са все още високи . Вече навдига глава зелето, а морковите, камбите и керевизът пък берем от дълго време.  Карфиол също има отдавна, както и тикви, праз и целина. Зарад и топлото време, реколтата подрани . От плодовете зреят дюлите и зимните круши . Всичко това..

публикувано на 08.10.24 в 13:15

Димитър Савов за красотата на кратките фрази не по ноти, а на белия лист

Кърджалийският оркестрант  и музикант Димитър Савов, учител по музика, познат на много кърджалийци, включително и на нашата колежка Мария Колева издаде малка джобна книга с афоризми "Ужилен от Колибри". За заглавието му помага крилата мисъл на автор от прибалтийските държави , че афоризмът е насекомо за критИка , а за автора е птица ...

публикувано на 06.10.24 в 17:10

Димитрина Табакчиева-Будахер: Чуваш бомбите как минават покрай теб и не знаеш къде ще паднат

Димитрина Табакчиева-Будахер е родом от Кърджали. Тя, заедно със семейството си са едни от хората, които се евакуираха с правителствения самолет от Ливан, заради ескалиралото напражение в близкоизточните страни. Димитрина Табакчиева-Будахер разказва за живота между бомбите и смъртта, за страха, че излизайки  сутрин на работа вместо “довиждане” казваш..

публикувано на 04.10.24 в 14:35
Тодор Кожухаров

Фестивалът “С песните на Тодор Кожухаров” в два дни

Задава се петото издание на Националния фолклорен фестивал “С песните на Тодор Кожухаров” в Хасково. Конкурса тази година ще е в два дни 12 и 13 октомври. Фестивалът е с конкурсен характер, без такса за участие и в него могат да участват изпълнители от цялата страна, без ограничение на възрастта. Началото е в 9 часа на 12 октомври в Младежки център,..

публикувано на 02.10.24 в 14:48

Температурите през октомври ще са около и над климатичните норми

През последните години температурата през октомври надвишава климатичните норми. Това каза за Радио Кърджали Анастасия Стойчева, синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология. "Той е онзи месец в нашата страна, в който имаме както много хубави слънчеви дни, които част от хората наричат циганско лято, но в действителност циганското..

публикувано на 01.10.24 в 15:09

Приказна вечер в Кърджали с поетесата Ивелина Радионова

С вълнение от преживяната вечер с авторката на Алтъна, Радка Петкова.

публикувано на 30.09.24 в 13:25

"Вкусен следобед" - в неделя с Радка Петкова

Желая Ви приятно слушане!

публикувано на 30.09.24 в 12:48