Единадесетгодишната Бахар Емин зае рекордните над 740 книги за три години от Регионалната библиотека „Н. Й. Вапцаров“ в Кърджали. Петокласничката пътува от години от с. Чифлик, за да посещава културната институция. Тази година беше отличена за трета поредна година с наградата „Читател на годината“ в категория „Деца“.
Инициативата за избор на читателите-първенци се провежда от 2015 г., а победителите в конкурса се излъчват на база актуална статистика от автоматизираната библиотечна система за заемане на литература.
Първата година, в която Бахар е спечелила приза е 2021. Тогава тя е заела 198 книги. През 2022 достига до 299, а през 2023 томчетата в заемния ѝ картон са 246.
Бахар обича да чете фантастика и хумористични книжки. „Искам и другите деца да четат, а не да се занимават пред компютъра“, споделя едно от големите си желания девоката.
„Гатанки в рими“ е първата заета от библиотеката книга преди три години. Често вниманието ѝ първо привличат илюстрациите. Понякога прочита резюмето преди да направи избора си. Чете всички препоръчани от училище, а и няма заета и непрочетена книга. Случва се и да препрочита. Една такава е „Ние, врабчетата“, защото се оказала много не само интересна, но смешна и фантастична. Харесало ѝ е, „че главните герои са врабчета, разказват за своя живот и дават важни житейски ценности“, споделя Бахар.
Чете когато няма домашни и уроци за подготвяне, а също, когато ѝ стане скучно. Петокласничката се занимава с оригами, а също свири на цигулка. Категорична е, че ще продължи да чете и „ако е на късмет“ догодина смята отново да стане „Читател на годината“.
Майката, Виждан Емин, която е начален учител в основно училище „Максим Горки“ в с. Чифлик, е един от главните „виновници“ за този успех на Бахар. Тя я е довела за първи път в библиотеката. „Реших, че е време вече да се запознае с чудния свят на книгите и да усети магията на четенето, да има широк светоглед“, дава рецептата майката. Самата тя също обича да чете и то разнообразна литература, въпреки че не ѝ остава много време. На всички родители препоръчва и като майка на читател рекордьор, и като начален учител, да четат заедно с децата си, да коментират книжките и да предизвикват и възпитават любознателността им, „да дарят децата си с това богатство“.
В категория „Възрастни“ носител на приза „Читател на годината 2023“ стана Златина Брънгова. Тя е служител в държавно предприятие, а четенето ѝ е хоби, граничещо с по думите ѝ – „болестно състояние“. Даже няма спомен откога е абонат на библиотеката, със сигурност повече от 20 години. Виждала е примера на четящата си майка, но не мисли, че това е единствената и решаваща причина да се пристрасти и тя. „При мен това е болестно състояние. Аз обичам всички книги, харесвам всички книги. Първо ги харесвам по корица. След това по заглавие и си казвам – сега ще прочета съдържанието, за да разбера дали си отива тази скъпа, шарена, хубава корица с това заглавие и така стигам до края“, разказва Златина.
Няма любими автори, нито жанр, но все пак отдава предпочитанията си на трилърите и криминалетата. В момента е на тема скандинавски автори, заради неочакваните финали в творбите им. „Харесва ми стила им. Нещо различно вкарват в криминалния жанр. Държат ме под напрежение. Никога не отгатвам убиеца, така че определено не ставам за детектив и краят е винаги неочакван, което е най-интересното за една книга“, признава Златина. И продължава: „При мен няма започната книга и недовършена. Колкото и да е скучновата, колкото и да ми е тегава, я довършвам винаги“. Няма специална система на четене, но го прави във всяка възможна свободна минута.
Живее наблизо до библиотеката, харесва ѝ отношението, което получава от екипа. Това са част от причините, които допълнително подхранват страстта ѝ към четенето.
Златина споделя, че не препрочита книги. „Не обичам да се връщам към нещо, което вече съм прочела“. Има само един такъв случай с три тома на Нидал Алгафари, към които се е върнала повторно след години, за да ги разбере по-добре. Не се втурва към „модерни“ заглавия и автори. Прочита ги, но преди това изчаква. Българските творци, дори младите, приятно я изненадват и счита, че спокойно могат да си съперничат със световни имена. „Аз мисля, че като нищо сме си на много високи позиции, стига да имат възможност да се развият извън България“, категорична е наградената читателка.
Има надежда за идните поколения и навиците им да четат, защото въпреки че вероятно не го правят от хартиени носители, всяко дете непременно си намира източниците на информацията, която му е нужна, за да се развива в сферата, която му е интересна.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Младите хора започват да се вълнуват от естрадата. Особен интерес предизвика песента "Синева" на Васил Найденов покрай филма за Гунди. Това мнение изрази младата певица Гергана Стоянова, която е една от солистките в концерта "Дихание" на Орлин Горанов. Музикалното събитие ще се проведе на 13 февруари пред кърджалийска публика, а изпълнителката е..
Наближава единственият празник на свинските уши, който тази година ще се състои в Стара Загора. В града няма ресторант, в който да не се предлага този специалитет, и докато някои бърчат пренебрежително носове, други с удоволствие си отхапват от колагеновия специалитет. Мнозина го смятат за деликатес, и го предлагат в различни вкусове и с..
В област Кърджали най-вероятно няма да обявят грипна епидемия, смята личният лекар от Момчилград д-р Невин Садъкова. Случаите са по-малко от преди седмица и според нея разпространението на болестта е по-слабо. Д-р Садъкова коментира и в кои случаи лично тя изписва антибиотик. Това няма как винаги да се прави с антибиограма, левкоцитите..
Продължава разговора ми с Дафина Терзиева за бижутата, които създава, съжалява ли, че не работи като психолог и за една от изложбите й. Дафина рисува на тема „Нишки сплитам и оплитам, радост и тъга преплитам“ за Регионалния етнографски музей, който прави експозиция на тема лица на магията, магическата сила на растенията и ритуалите..
Ботулиновият токсин е отрова, но по подобие на змийската, може да се използва и за лечение, въпросът е в дозата. Това припомни в ефира на Радио Кърджали един от водещите дерматолози в страната и директор на кърджалийската болница проф. д-р Тодор Черкезов. Повод за разговора с него станаха множеството случаи на жени, които от клиентки станаха пациентки..
Предварителната информация както за самата процедура, така и за специалистите и мястото, където ще бъде извършена е от изключителна важност. В това е убедена от собствен опит Виктория Кръстева, която макар на млада възраст, вече се възползва от услугите на естетичните дерматолози. Важна е предварителната консултация с лекаря. Признава, че е скъпо..
Формите на управление на етажната собственост са общо събрание и сдружение на собствениците. Всички собственици в една етажна собственост имат права. Това коментира адв. Даниела Петрова по повод случая на семейство Силвия и Георги Барутчиеви, чиито съседи не са съгласни да бъде монтирана платформа за инвалидна количка. 60-годишният мъж е..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478