Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роса Соколова: И хулиганката ми трябва, и палавата, и рошавата Роса

| Интервю


"Осми март е празник на душата ми най-вече и едно огромно благодаря за привилегията да бъда и жена, да бъде и майка, да бъда и баба.
Приемам го като дар Божи, и в тези си роли аз съм всеки божи ден не ми се иска да излизам в отпуск и в междучасие от тях. 
.... приемам деня като като време, в което доколкото мога, да бъде с тези, които обичам и да ги чуя, да ги видя и да ги прегърна. 
- А какво е жената - загадка магия, нежност, вещерка, веща? 
"Жената е вещерка и вещица в красивия смисъл на думата, защото вещици не са тези, от които трябва да се страхуваме. А вещерка е жената, която може,  знае как и намира време да го случи, а вещицате е не по- лоша от вещерката. Тя е силата и магията, и постелята, и завивкатаЖената е това, което съм аз, което си ти ...и емоция, и действие, и ден и нощ.... Жената е ....или поне ми се иска да бъде - и любов, и сила.
Прегръдка да давам, в прегръдка да живея. За мен хлябът е нещото, което бележи и делника, и празника. А на този ден повече от всякога се полага на всяка една от нас да замеси погача и да нарече със сърце да нарече..."
- Не влязоха ли жените много в мъжката енергия, утвърждаваме се, работим рамо да рамо с мъжете, с амбиция. Това не губи ли тази мека сила? 
"не мисля, че се съревноваваме с мъжете, а времената са такива, в които трябва да сме и много гъвкави, и много можещи, и много силниМисля, че колкото и жените да сме крехки и да сме  нежни, ние сме силата, която можем да дадем и сила на мъжа до нас и да го окрилим. Защото както повикаме, така ще ни дойде и ние сме тези, които сбъдваме. Ние сме и болката, ние сме и тези, които можем безценен урок да дадем - и на себе си, и на мъжа до нас и на тези, които раждаме и отглеждаме с любов. Защото сме съдбовници и в животопис пишем всеки ден... Всеки ден от сутрин до здрач и когато се здрачи, продължаваме да пишем - женското в себе си, като жени, с женската си енергия.
Кой е най хубавият подарък, който жената дава на мъжа? 
"Прегръдка. И дете...."

- Казват, че зад всеки зад всеки успял мъж стои по една жена. Съгласна ли си с това?  С какво жената подхранва мъжката енергия, в какво точно в себе си?
"....с действията и бездействията си. Храним ги и ги отглеждаме след майките и мисля, че колкото и да са изградени като личности, като сила, като можене, като това да са здравината, стъпила на земята, а ние да сме емоцията, аз мисля, че ние можем да ги доразвивам, донаправим и досътворим в това, което на всяка от нас ни се иска вкъщи да бъде.
А какво искаме ние като майки, като жени - искаме къщите да стегнем в дом и в този дом в мир и в задруга, и в споделеност да живеем. За мен това е чудото - когато си го избера сред многото и съм си го взела и съм казала "да" във времето, да не мрънкам, да не се оплаквам и да не прося любов, а да сътворявам такава".
- Трябва ли жената да пази детето в себе си? Хлапачката, хулиганката?
"....задължително! Как без тях, как без тях? Какво означава в смирение, и в тишина, и в такова, каквото ми се случи.... Нека да го дослучим.... И хулиганката ми трябва, и палавата, и рошава Роса. Трябва ми и тази, която не се подчинява винаги, не винаги е доволна, а защо не и понякога и малко нацупена, друг път по-любяща отколкото ви се полага и колкото може... Нека всички ние всеки ден да не бягаме от себе си, да не бягаме от себе си....."
- Индия много ни влече тази тема... Какви са жените в Индия?
 "...много красиви, много женствени и много себеотдадени, много любящи, малко говорещи, много правещи... Повече говорят с очи и с действие...
- Според теб променило ли се е отношението на мъжете към жените?
".... не го усещам аз. Когато бях дете, както баба ми получаваше от дядо внимание и в също време и изискванията му, какво днес за утре да се случи с децата и дома. След това баща ми не само на ден като днешния, на всеки празник, и не само на празник влизаше с букетче минзухарчета или каквото има в двора или в планината за мама, с прегръдката... По същия начин и сега, в моя живот, в моя бит и вниманието и на мъжа до мен, и на сина ми, на колеги, на приятели. Не мисля, че толкова се е променило...Всички сме в по-динамичен и в забързан живот. И можем да намерим хиляди оправдания за това как не всичко се случва както ни се иска..
 Ами да го случим... А мъжът до мен ще случи това, което аз пожелая. В смисъл такъв, както го повикам, както го поискам. И не с думи и не с тупване с крак, а с онази женска магичност, която дори не се обяснява.
То е това, което се казва в Средните Родопи каймет - онова, дето не може да се каже с думи, и не е и необходимо. То е повече от мистика, и във всяка от нас живее и това".
Чуйте повече в интервюто на Радка Петкова.


По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Започна детската лятна школа в музея в Смолян

Започна лятната школа в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. Тази година тя е под надслов: „Ваканция в музея – научи българското“, съобщи директорът Валентина Василева. В продължение на две седмици се очаква над 120 деца да се включат в заниманията. Сред традиционните инициативи, които са включени, са  запознаване с експозицията на..

публикувано на 15.07.24 в 12:01
Екипът на проекта с наградените млади предприемачи

Млади предприемачи представиха бизнес идеите си в Мастер Клас

Трима млади предприемачи получиха награди в приключилия „Мастер Клас за млади предприемачи от област Кърджали“, организиран от Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Обединена българска банка (ОББ). Регионалният конкурс беше за насърчаване на предприемачеството сред младите хора в областта. „Целта е да се насърчат..

публикувано на 15.07.24 в 09:47

Орк. "Млади загорци" ще свирят на Илинденския събор в кърджалийския квартал Веселчане

В кърджалийския квартал Веселчане ще се проведе Илинденски събор, организиран от Народно читалище “Родопски фар - 1938”. Събора се провежда за трета година и вече е част от културния календар на община Кърджали.  За празника тази година организаторите са поканили орк. “Млади загорци” от гр. Стара Загора. Откриването е от 18 часа на 20 юли. По-рано..

публикувано на 13.07.24 в 17:17

Клуб "Ахридос" с благотворителна кауза

Жените от спортно-интелектуален  клуб "Ахридис" - Кърджали участваха на празника “Дни на приятелвството в Кърджали”, което се проведе в парк “Русалка”. На своя щанд те предлагаха ръчно изработени икони и други ръкоделия, а средствата от тях ще бъдат дарени на църквата "Св. пророк Илия" в с. Опълченско. Пенка Шукерска е жената, която рисува иконите. За..

публикувано на 13.07.24 в 15:05

200-годишни носии бяха показани за първи път на открито в Кърджали

Народни носии на около 200 години бяха оказани за първи път на открито в Кърджали. Носиите са използвани при снимките на филма за капитан Петко войвода. След края на снимките те са дарени на Тракийското дружество в с. Светлен, което ги поверява на Исторически музей - Попово. Носиите са от Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Елхово и Ивайловградско, както и..

публикувано на 13.07.24 в 13:46

Клуб "Ахридос" и доброволци подготвят църквата "Св. пророк Илия" за храмовия празник

Последни приготовления текат в двора на църквата “Свети пророк Илия” в с. Опълченско, преди храмовия празник на 20 юли. Спортно-интелектуален клуб “Ахридос” преди 5 месеца се заемат да почистят и облагородят двора на храма, който бе обрасъл с храсти и бурени. Моторът на тази кампания е Елена Топалова, която успява да обеди другите членове от клуба, а и..

публикувано на 11.07.24 в 11:04
Евгений Дайнов

Проф. Дайнов: Пеевски преяде с власт, идва политическият му залез

Опит за рестарт, пореден опит политиката да се пренаглася, за да е на висотата на задачите, които трябва да реши. Това вижда в настоящата ситуация у нас политологът проф. Евгений Дайнов. „Това прераждане, пренагласяне е много болезнен процес. Не е само в България, в целия свят текат такива процеси“, подчерта анализаторът. По думите..

публикувано на 10.07.24 в 21:39